82 Yıldır Kayıp Olan Trenin Tekrar Ortaya Çıkarak İstasyona Yanaştığı İddiası Şehir Efsanesidir

Kaybolduktan 82 sene sonra ortaya çıkarak istasyona yanaştığı iddia edilen Zanetti Treni olarak bilinen hayalet kayıp tren iddiası bir şehir efsanesidir. 

Yanlış İddia

 

Bermuda üçgeninde kayıp olan gemiler, havada kayıp olup 35 yıl sonra iniş yapan uçak, tünelde kayıp olup 82 sene sonra piyasaya çıkan tren. Anomali içeren hayatın olağan akışına aykırı bu gibi şehir efsaneleri, özellikle metafizik öğelere kafayı sarmış vatandaşların ilgisini çekiyor.

Elit yolcuları İsviçre’ye taşıması için 108 yıl önce özel olarak oluşturulan Zanetti ekspresinin Varese yakınlarında dağlık demir yolu bölgesindeki Lombardiya Tüneline girdiği esnada 24 Kasım 1911 tarihinde bir anda ortadan kaybolduğu ve 82 yıl sonra 1993 yılında Roma’da ilk hareket ettiği tarihi istasyonda bir anda tekrar ortaya çıktığı iddiası da bu şehir efsanelerinden biridir.

 

Kaybolduktan 82 Yıl Sonra İstasyona Yanaşan Tren İddiasını İçeren Görsel
Kaybolduktan 82 Yıl Sonra İstasyona Yanaşan Tren İddiasını İçeren Görsel

 

Ortadan kaybolduktan sonra zaman yolculuğuna başladığı ve 82 yıl sonra bir anda ortaya çıktığı öne sürülen Zanetti Ekspresine dair aktarılan şehir efsanesi metni özetle şu şekilde:

Zanetti ekspresi kasım 1911 tarihin de 106 yolcu ve 3 personelle Roma Termini Tren istasyonundan ayrıldı. Güzergah icabı sırasıyla geçilen şehirlerin ardından İsviçre’den evvel ki son İtalyan şehri Milano’ya sorunsuz şekil de vardı. Yoluna devam eden Zanetti ekspresi Varese yakınlarında dağlık demir yolu bölgesin de ki Lombardiya tüneline girdiği esnada 24 kasım 1911 de ortadan bir anda kayboldu. O sırada en arka vagonun balkonun da sigara içmekte olan 2 yolcu son anda trenden atlayarak kurtulmayı başardı. Yolcuların ifadesine göre tünelde masmavi çok parlak bir ışık ve insanın tüm benliğini kaplayan dip bir ses duymuşlardı. Bu sebeple de korkarak trenden atladılar sonrada zanetti ekspresi bir anda ortadan kayboldu. 

[..]

Lombardiya tünelinin bulunduğu yerde buraya Tünel açılmadan evvel devasa bir mağara bulunuyordu ve bu mağara tarihi lombard kayıtlarına göre farklı boyutlara açılan bir portaldı.

[…]

Zanetti ekspresinin kaybolmasının ardından tünelde ve bölgede yapılan incelemeler bir netice vermedi ve tren bulunamadı. Tünelin duvarlarında sürtünme izi yoktu ancak yer yer büyük yanık lekeleri göze çarpıyordu. 

[…]

1935 senesin de İtalya’dan 10.000 km uzakta Meksika’da bazı kişiler 3 vagon ve bir lokomotiften oluşan tren gördüklerini iddia etti. 

[…]

Bu iddiadan 24 sene sonra 1964 senesinde Rusya’nın kırım bölgesinde tren yine görüldü ve bu sefer 1 istasyon dolusu şahitte vardı. İfadelere göre önünde Zanetti yazan yolcu kompartımanlarının perdeleri kapalı 3 vagon ve bir lokomotiften oluşan tren altından kıvılcımlar çıkartarak istasyondan geçmişti.

[…]

2. Dünya savaşı sırasında stratejik önemi sebebiyle bombardumana tutulan İtalyan demir yolları pek çok zahiyatın yanı sıra Lombardiya tünelide çökmüştü.

[…]

1950 senesinde bir iddiada Hindistanlı köylülerden geldi. Olayın üzerinden 39 sene geçmişti Köylüler köyün biraz ilerisinden geçen demir yolunda saat gece yarısını 10 dakika geçerken 3 vagonlu buharlı bir tren gördüklerini lokomotifin de zanetti yazdığını iddia ettiler. Bu iddiadan 24 sene sonra 1964 senesinde Rusya’nın kırım bölgesinde tren yine görüldü ve bu sefer 1 istasyon dolusu şahitte vardı. 

[…]

KGB mahireti ile İtalya’da bir kayıt olup olmadığına dair araştırma yapıldı. Sonuç olarak bir istasyon dolusu insanın ilginç şekilde kolektif bir halüsinasyon gördüğü kanısına vardılar. Yine de raylarda normalin dışında sürtünme izleri de Sovyet yetkililerce tespit edilerek tutanak altına alındı. 1991 senesin de tren Rusya Pavlova’da bir kere daha ortaya çıktı. Hatta ifadelere göre tren raylarında dolanan tavukları ezdi. Bir Rus genci ağır ağır seyreden bu trene atladı. Daha sonrada kayıp olarak kabul edildi. Raylarda yine sürtünme izleri tespit edildi. Görgü tanıklarının iddiaları onlarca yıldır yapılan tanıklıklarla uyuşuyordu. Perdeleri kapalı 3 Vagonlu zaneti isimli lokomotif tarafından çekilen buharlı tren. Tüm ifadelerde ortak noktalar var en önemlisi de tüm görgü tanıklıklarının treni gördükleri tarihleri kayboluş yıl dönümü olan 24 kasım olarak vermeleri. Haberlerin Rus basının da çıkmasıyla bazı paranormal araştırmacılar konuya ilgi duydu. Sponsorlar bularak olayı kapsamlı şekil de araştırdılar ve tarih boyunca trene dair yapılan tanıklıkları tek dosyada topladılar. Ardından İtalya’ya giderek trenin kaybolduğu yer olan Milano’da ki artık yerinde olmayan Lombardiya tüneli civarında incelemelerde bulunup özel cihazlarla ölçümler yaptılar. Netice olarak bölgede normalin tam 60 kat fazlası elektromanyetik alan olduğunu saptadılar ve görünüşe göre bir zamanlar Tünelinde bulunduğu Lombardiya dağının derinliklerinde anomalinin daha da arttığını ortaya çıkarttılar. Araştırmanın sonucu olarak ortaya bir teori atıldı; Bu dağda gerçektende Lombardiyalıların tarihi kayıtlarında bahsedildiği gibi galaktik bir geçit vardı. Tren bu geçitin aktif olduğu bir dönemde tünele girmiş ve paralel bir evrene farklı zaman ve mekan algısıyla geçiş yapmıştı.

[…]

1993 senesindeyse herkesi şaşırtan bir şey oldu. 24 kasım da tarihi Roma Termini tren istasyonun da 3 vagon ve bir lokomotiften oluşan buhar motorlu tren yavaş yavaş perona yaklaştı ancak peronun hemen girişinde durdu. Görgü tanıklarının ifadesine göre bu tren zanetti ekspresiydi. Görünüşe göre kaybolmasının ardından geçen 83 sene sonra geri dönmüştü. Yetkililer istasyonu apar topar kullanıma kapattı. Olaydan 1 hafta sonra yetkililer tarafından yapılan açıklamada bunun nostaljik bir gösteri olduğu iddia edildi. İlerleyen tarihlerdeyse Garın kapatılmasıyla trene giren ekipte bulunan bir yetkili bunun Kaybolan Zanetti treni olduğunu teyit etti. İçerisinde ki değerli eşyalar yerli yerindeydi yolcularsa iskelet haline gelmişti. Trenin daha sonra askeriyeye ait bir ambara çekilerek incelendiğini söyledi.

Kaybolduktan 82 yıl sonra istasyona yanaşan zaman yolculuğu yapan hayalet tren iddiasına dair şehir efsanesinin video ile aktarılmış versiyonu da şöyledir:

 

 

Biz belirtmekten ar duyuyoruz; ancak, gerçekmiş gibi aktarıldığı için zaman yolculuğu ile ilgili en ünlü şehir efsanelerinden biri olan hayalet tren Zanetti Ekspresinin gerçeklik payının bulunmadığına ilişkin gerekçeleri paylaşmadan edemiyoruz.

82 yıl sonra tekrar zuhur ettiği öne sürülen Zanetti Ekspresinin varlığına dair herhangi bir somut delil bulunmamaktadır.

1911 yılında 106 kişiyle birlikte ortadan kaybolan ve 1993 yılında tekrar ortaya çıkan Zanetti Ekspresi hikâyesi, gerçek olsaydı dünyanın en bilindik paranormal olayı olarak literatürde kendine yer bulurdu. Ancak bu şehir efsanesini gerçek addederek haberleştiren ya da araştıran herhangi bir haber kaynağına günümüzde rastlanılamamaktadır. Hayalet tren anlatısı sadece gizemli olayları derleyen mistik ve metafizik iddiaları aktaran, UFO, İllüminati içerikli metinler yayınlayan internet sitelerinde kendine yer bulmaktadır.

Kultbilgi.com gibi gizemli ilimler, komplo teorileri ve şehir efsanelerini aktaran internet sitesi dışında bir başka güvenilir haber kaynağında Zanetti Ekspresinin varlığına dair herhangi bir bilgi yer almamaktadır. Kultbilgi.com’da Türkçe aktarılan şehir efsanesi metninin de Worldviralhub.com gibi benzer içeriğe sahip İngilizce yayın yapan internet sitesinde paylaşılan metinden çevrildiği anlaşılmaktadır.

Yetkililerin trenin yok oluşu ve tekrar ortaya çıkışı ile ilgili araştırmalar yaptığı ve kamuoyuna araştırmalarının sonucu ile ilgili demeçlerde bulunduğu iddiaları da uydurma ürünüdür.

Trenin kaybolduğu tarihten itibaren farklı farklı ülkelerde gözüktüğü iddiası ise apayrı bir saçmalıktır. Avrupa’da ve Rusya’da yerleşik demir yolu sistemlerinin genişlik açısından birbirleriyle uyumlu olmadığı hâlde bu şehir efsanesini uyduran kişi Zanetti Ekspresini hem İtalya’da ve İsviçre’de hem de Rusya’da bir anda ortaya çıkarır hâlde aktarmış. Trenin Hindistan’da ve Meksika’da da görülmüş olması cabası.

Zanetti Trenine ilişkin İngilizce anlatılarda bazı isimlerin aktarıldığı görülmekle; bu kişi ad ve unvanlarının gerçeklik payının bulunmadığı da anlaşılmaktadır. Örneğin, hayalet trenle ile ilgili bir şehir efsanesi metninde Ukrayna’da Anormal Olayları İnceleme Kurulu Başkanı (Chairman of the Board for Study of the Anomalous Phenomena) olduğu öne sürülen Vasyl Petrovych Leschatyi adlı şahsın gerçek bir kişi olmadığı, öne sürülen kurum ve unvanın doğruyu yansıtmadığı görülmektedir.

 

kayıp tren zanetti

Yorumunuzu yazınız...