Şırnak’ta Ambulansı Kaçıran Kişinin Suriye Uyruklu Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Şırnak’ta Şırnak Devlet Hastanesi’ne ait ambulansı kaçırıp polisin durdurma girişimlerine rağmen Silopi’ye kadar giden şahsın Suriye uyruklu olduğu iddia edilmişti.

Ambulansı kaçıran kişinin şehir merkezinde yayaların üzerine aracı sürdüğü an şöyle görüntülenmişti:

 

 

Olayın meydana geldiği saatlerde yerel haber merkezlerinin “kimliği belirsiz bir kişi” olarak verdiği anda bazı haber siteleri, ambulansı kaçıran kişinin Suriyeli olduğunu dayanaksız bir biçimde ileri sürmüştü.

Aykırı adlı haber sitesinin Şırnak’ta ambulansı kaçıran kişinin Suriye uyruklu olduğunu ileri sürdüğü haber metni şu şekildeydi:

Şırnak’ta Suriyeli uyruklu bir kişi ambulansı kaçırıp, vatandaşların üzerine sürdü Şırnak’ta Suriye uyruklu olduğu belirtilen bir şahıs hastaneye ait ambulansı kaçırdı.

 

Silopi’ye kadar giden şahıs polisin havaya ateş açması ile durduruldu.

 

Şırnak Devlet Hastanesi’nde Suriye uyruklu bir kişi, bilinmeyen bir nedenle bir ambulansı kaçırdı. Ambulansla kontrol noktalarında durmadan geçen şahıs Silopi’ye kadar giderken, polisin durdurma girişimlerine rağmen yoluna devam etti. Silopi ilçe merkezinde yoluna devam eden aracı durdurmak isteyen polisler, havaya ateş açtı. Şahıs ise ambulansı otobüs durağında bekleyenlerin üzerine sürdü. Durakta bekleyenler ambulansı fark ederek kaçışırken, kaldırıma çıkan ambulans bir süre sonra durdu.

 

ambulansı kaçırarak

 

Ancak bu aktarım doğruyu yansıtmıyor.

Ambulansı kaçıran kişi sanılanın aksine Suriye kökenli değil, akli dengesi yerinde olmayan Siirt’in Kurtalan İlçesinde ikamet eden Siirt nüfusuna kayıtlı Ferhat B. adında bir Türk vatandaşı.

Akli dengesinin yerinde olmadığı öğrenilen gencin ailesi bir gün önce kayıp ihbarında bulunduğu yerel basına yansımıştı.

Siirt yerel basınına bu husus şu şekilde yansımıştı:

Edinilen bilgilere göre Siirt’in Kurtalan İlçesinde oturan ve akli dengesinin yerinde olmadığı belirtilen F.B adında genç Şırnak Devlet Hastanesi’ne ait ambulansı kaçırdı.

Ambulansla kontrol noktalarında durmadan geçen F.B Silopi’ye kadar giderken, polisin durdurma girişimlerine rağmen yoluna devam etti.

Silopi ilçe merkezinde yoluna devam eden aracı durdurmak isteyen polisler, havaya ateş açtı. F.B ise ambulansı otobüs durağında bekleyenlerin üzerine sürdü.

Durakta bekleyenler ambulansı fark ederek kaçışırken, kaldırıma çıkan ambulans bir süre sonra durdu.

Polisler şahsı araçtan indirip, yere yatırdıktan sonra ters kelepçe yapıp ambulansta bomba araması yaptı.Araçta bomba olmadığının anlaşılması ile birlikte araç otoparka çekilirken, şahıs gözaltına alındı.

Gözaltına alınan F.B’nin ailesi ise 2 gün önce F.B hakkında kayıp ihbarında bulunduğu belirtildi.

 

Ambulansı kaçıran kişinin Suriye kökenli olduğuna dair herhangi bir bilgi ya da bulguya rastlanamıyor.

Ulaştığımız Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de bu hususu tarafımıza teyit etti.

Gazeteci Felat Bozarslan da Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü ve Silopi Emniyet Müdürlüğü ile görüşerek ambulansı kaçıran kişinin Suriyeli olmadığını doğrulamıştı.

Gazeteci Zana Aksu da ambulansı kaçıran kişinin Siirt nüfusuna kayıtlı 28 yaşındaki Ferhat B. olduğunu teyit etti.

 

“Şırnak’ta ambulans çalan kişi Suriyeli değil siirtli Ferhat. Kurtalanda yaşayan 28 yaşındaki Ferhat’ın B. ailesi 3 gün önce kayıp başvurusu var. Mültecileri bu bahane üzerinden hedef göstermek ayrıca ırkçılıığınızın göstergesi.”

 

 

“Şırnak’ta ambulans çalan kişi Suriyeli değil siirtli Ferhat 🙂 Dün Şırnak’ın Silopi ilçesinde ambulans çalmaya çalışan gencin Siirt nufüsuna kayıtlı Ferhat B. olduğu ortaya çıktı. Akli dengesinin yerinde olmadığı öğrenilen gencin ailesi bir gün önce kayıp ihbarında bulunmuştu.”

Doğruluğu Ne? de konuyla ilgili bir analiz yayımlamıştı.

Yorumunuzu yazınız...