Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda düzenlenen resepsiyonda Tören Salonu’nun yanında bulunan Mermerli Salon’da CHP Genel Başkanı Özel, TBMM Başkanvekili Celal Adan, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ve diğer siyasi parti temsilcileriyle çay içip sohbet etti.

Buluşmaya Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Başkanı Fatih Erbakan ise davet edilmedi.

YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın davet edilmediği buluşmanın ardından sosyal medya platformlarında eski başbakan ve Refah Partisi’nin kurucusu ve ilk genel başkanı Necmettin Erbakan’ın bir törende ayakta tek başına beklediği fotoğrafı gündeme geldi.

 

necmettin-erbakan-tek-basina

 

YRP MKYK Üyesi ve Gençlik Kolları Başkanı Melih Güner “Tarih tekerrürden ibarettir.. Çay koy keçeli… Yeniden başlıyoruz.” notuyla birlikte, Necmettin Erbakan’ın söz konusu fotoğrafını paylaştı.

 


 

 

YRP’yi destekleyen sosyal medya kullanıcıları da “Erbakan olmanın bedeli yalnız kalmaktır.” gibi ifadelerle ve Necmettin Erbakan’a izafe edilen “Haksız bir davada zirve olmaktansa, haklı bir davada zerre olmayı tercih ederim.” sözüyle birlikte bahsi geçen fotoğrafı kullandı.

 

Bu süreçte, Necmettin Erbakan yalnız beklerken fotoğraftaki bir diğer kişinin Turgut Özal olup olmadığı merak edildi.

 

Fotoğrafta, eski başbakan, çalışma bakanı, devlet bakanı ve başbakan yardımcısı ve Demoktratik Sol Parti kurucusu ve ilk genel başkanı Bülent Ecevit (28 Mayıs 1925 – 5 Kasım 2006) ve Eski başbakan yardımcısı ve Milliyetçi Hareket Partisinin kurucusu ve ilk genel başkanı Alparslan Türkeş’in (25 Kasım 1917 – 4 Nisan 1997) arasında görülen kişi Turgut Özal değil.

 

Fotoğrafta Bülent Ecevit ve Alparslan Türkeş’in konuştuğu kişi Turgut Özal’ın kardeşi Yusuf Bozkurt Özal (1940 – 9 Ocak 2001).

 

turgut-korkut-yusuf-bozkurt-ozal
Yusuf Korkut Özal, Turgut Özal ve Korkut Özal

 

 

TBMM, Yusuf Bozkurt Özal için şu özgeçmişi paylaşmış (TBMM Albümü 1920-2010 3. Cilt 1983-2010 Sf: 1282):

Malatya – 1940, Mehmet Sıdık – Hafize – Liverpool Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Fakültesi, Londra Üniversitesi Imperial College of Science and Technology Doktora, DIC – İngilizce, Az düzey Almanca – Elektronik ve Telekomünikasyon – PTT Genel Müdürlüğü NATO Dairesi Mühendisi, Devlet Planlama Teşkilatı Proje Değerlendirme Uzmanı, Sektörler Araştırma Grubu Başkanı, Müsteşarlık Araştırma Grubu Başkanı, Ercan Holding AŞ Genel Koordinatörü ve Yönetim Kurulu Üyesi, International Finance Corporation, Dünya Bankası Proje Geliştirme Bölümü Müdürü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Özel Sektör Yöneticisi, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı, İslam Kalkınma Bankası İdare Heyeti İcra Direktörü – XVIII. Dönem Malatya Milletvekili – TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı – 46. Hükümet Devlet Bakanı – Evli, 3 Çocuk.

Ölüm Tarihi: 09.01.2001

 

yusuf-bozkurt-ozal

 

Söz konusu fotoğrafın hangi tarihte kaydedildiğini tespit edemedik. Ancak, Alparslan Türkeş’in 4 Nisan 1997 günü vefat etmesi, hava durumu, kıyafetler, askerî personelin varlığı gibi detaylar fotoğrafın 1996 yılında Anıtkabir’de düzenlenen 23 Nisan ya da 30 Ağustos töreninden olabileceğini işaret ediyor (Yusuf Bozkurt Özal, ANAP’ın 30 Kasım 1992 tarihindeki olağanüstü kongresinden sonra partisinden istifa ettikten sonra 7 Ekim 1993 tarihinde Yeni Parti’yi (YP) kurmuştu. Yeni Parti katıldığı 24 Aralık 1995 tarihinde yapılan genel seçimlerde % 0.13’lük oy oranına ulaşmıştı. Özal’ın 1995 genel seçimlerine katılan siyasî parti liderliği nedeniyle bahsi geçen törene katılmış olduğu anlaşılıyor).

 

 

Yorumunuzu yazınız...