Saadet Partisi Tarafından Erbakan Ödülleri Programında Uğur Dündar’a Ödül Verildiği İddiası Doğru Değil

Gazeteci yazar Uğur Dündar‘a Saadet Partisi tarafından “Erbakan Ödülü”nün verildiği iddiası doğru değildir. Uğur Dündar, 2018 yılında düzenlenen Erbakan Ödülleri töreninde Ruşen Çakır adına İrfan Boztaş’a basın alanındaki ödülü sunmuştur. Uğur Dündar’a bu programda herhangi bir ödül verilmemiştir. 

Yanlış İddia

 

Erbakan Ödülleri Platformu tarafından organize edilen 2018 Erbakan Ödülleri programı, 24 Nisan 2018 tarihinde Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmişti. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu gibi siyasilerin de katılım sağladığı ödül töreni, 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Gül’ün katılımının yanı sıra, ödül verilen ve ödül alan isimlerle birlikte bir hayli dikkat çekerek manşetlere oturmuştu. Bazı kesimlerce 28 Şubat sürecinin basın ayağının temsilcisi olarak görülen Uğur Dündar’ın törene katılması tepkileri çekerken, 24 Haziran seçimlerine doğru ilerlenen süreçte Saadet Partisi tarafından Uğur Dündar’a ödül verildiği yönünde bir yanlış iddia ortaya atılarak bilgi kirliliğine yol açılmıştı.

 

Saadet Partisi tarafından Uğur Dündar'a ödül verildiğini iddia eden sosyal medya paylaşımı
Saadet Partisi tarafından Uğur Dündar’a ödül verildiğini iddia eden sosyal medya paylaşımı

 

Halbuki, törende Uğur Dündar’a bir “Erbakan Ödülü” sunulmamıştı, Dündar ödül takdimi için programa davet edilmişti. Törene katılım sağlayan Uğur Dündar, “Necmettin Erbakan Medya Ödülü”nü gazeteci yazar Ruşen Çakır adına İrfan Bozan’a takdim etmişti.

Saadet Partisi’ne yakın kaynaklar, Uğur Dündar’ın hazırladığı “İşte Hayatınız” adlı programda Necmettin Erbakan’ın yaşamının kitlelere aktarılmasına sağladığı için Uğur Dündar’ın ödül sunmak üzere davet edildiğini aktarmıştı.

Törene katılan Dündar, ödülü sunmak için sahneye davet edildiğinde Necmettin Erbakan hakkında şu sözleri sarf etmişti:

” Merhum Erbakan bana, Uğur bey bana başbakanlık mazbatamı verinde ben gideyim’ dedi. Anlamadım efendim dedim. Güldü ve dedi ki, ‘Siz benimle ilgili ‘işte hayatınız’ programı yaptınız, o program o kadar güzel oldu ve bana o kadar uğurlu geldi ki ben o programdan sonra Başbakan oldum. Şimdide verin benim Başbakanlık mazbatamı ben gideyim’ dedi. Kendisini sevgiyle saygıyla anıyorum. 3-4 gün boyunca hayatının bütün ayrıntılarını bana anlatmıştı. Aramızda çok özel hukuk vardı. Ben kendisinin bir deha olduğuna zaten bütün eğitim hayatı ve akademik çalışmaları, Almanya’da üniversitesindeki o leopar tanklarının soğutma-ısıtma sistemlerindeki arızaların giderilmesi, füze sanayisiyle ilgili çalışmaları ve  ülkemizde ilk motorun yapımında imzasının olması ve ağır sanayi hamlesi rüyasının gerçekleşmiş olması halinde bugün ülkemizin ithal eden değil, ileri teknoloji ihraç eden bir ülke konumuna gelebileceğini düşünmüşümdür. O nedenle kendisini rahmet ve minnetle anıyorum, nur içinde yatsın”

Uğur Dündar’ın Erbakan Ödülleri Törenine katılması bazı kesimlerce tepkiyle karşılanmıştı. Erbakan Vakfı yaptığı açıklamada Uğur Dündar’ın “Erbakan Ödülleri” programına Uğur Dündar ve Ruşen Çakır gibi isimlerin katılmasına yaptığı açıklamayla tepki göstermişti.

Erbakan Ödülü programında ödül verilen isimler Milli Görüş ve Saadet Partisi çizgisine yakın hareket eden Erbakan Ödülleri Platformu tarafından belirlenmiştir. Program ise Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı tarafından organize edilmiştir.

 

 

Yorumunuzu yazınız...