3 Ocak 2020 tarihinde Sinop’un Boyabat ilçesine seyahat ederken jandarma trafik ekipleri tarafından alkollü olduğu gerekçesiyle işlem yapılmak için durdurulan 55 PB 339 plakalı Renault Toros marka araç sürücüsü Abdullah Kaya adlı vatandaşın, amcasının MHP ilçe başkanı olduğunu belirterek jandarma ekiplerine hakaret edip tehditte bulunduğu video sosyal medyanın viral görüntülerinden biri hâline geldi.

 

 

Jandarmanın durdurup ceza yazdığı kişinin “Benim amcam Vezirköprü MHP İlçe Başkanı Turan Kaya” diyerek küfürlü tehditler savurduğu görüntü şu şekilde:

 

 

Sinop’ta alkollü olduğu gerekçesiyle ehliyetine el konulan Abdullah Kaya’nın tehdit ettiği jandarmalar tarafından çekilen görüntüde sarf ettiği sözler şu şekildeydi:

“Öyle bi dünya yok ya sen boş konuşuyor ya, burası Boyabat sen Vezirköprü’ye gel de kontrol yaptırırlar sana. Pown pown nerden geldiğini anlayamazsın kontrolün. Burası Boyabat… ferah değil mi? Çek çek duba yok bir … yok. Ben gidiyorum yolumdayım arkadaş beni durduruyor kafasına göre. Çek plakamı da çek çek bunu da çeksene komutan. Çek bunu da çek 156 jandarma bakacaz komutan bakacaz sonuca. O cezaları nasıl kendiniz alıyonuz. Boyabat’a gelip size belgeleri anamı … bakacaz. Bendeki … siz göreceksiniz yarın torosla geldim diye cıvata sandınız herhalde benim amcam Vezirköprü ilçe başkanı Turan Gaya bakacaz. Kimin … daha büyükmüş jandarmanın mı Turan Kaya’nın mı? Yazın cezayı 50 milyar yaz bana, kalemin kağıdın düşüyor al şunu al”

 

Aracını trafikte kenara çekip kendisine ceza yazan jandarmaya tehdit ve hakaret içerikli sözler sarf eden Abdullah Kaya zaman içerisinde adeta bir fenomen hâline geldi ve bahsi geçen videosu sosyal medya platformlarında viral şekilde paylaşıldı.

 

Söz konusu hadise hakkında Jandarma Genel Komutanlığı tarafından şu açıklama yapıldı:

“Sosyal medya ortamında, Jandarma Trafik timince durdurulan ve cezai işlem uygulanan bir araç sürücüsünün jandarma personeline yönelik olarak tehdit, hakaret ve küfür içerikli ifadelerinin bulunduğu görüntüler yer almıştır.

Söz konusu olay, 3 Ocak 2020 tarihinde, Sinop ili Boyabat ilçesinde, rutin trafik kontrolü esnasında meydana gelmiştir.   Görüntülerde yer alan şahsa, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddeleri gereği, sürücü belgesi iptal edildiği halde araç kullanmak, alkollü araç kullanmak, görüşü engelleyecek aksesuarı olan araç kullanmak suçlarından, 3.989 TL, araç sahibine ise zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmamak, sürücü belgesi iptal edilen kişiye aracını kullandırmak suçlarından 2.605 TL idari para cezası olmak üzere toplam 6.594 TL trafik cezası kesilmiştir.

Şahsın, görevini yapan Jandarma personeline hakaret ve tehdit etmesi üzerine durum derhal Cumhuriyet Savcısına bildirilmiş ve Cumhuriyet Savcısının talimatıyla  delillendirmek maksadıyla, şahsın davranışları kaydedilmiştir. Olayı müteakip şahıs hakkında Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri gereği, trafik güvenliğini tehlikeye sokmak ve görevli memura tehdit, küfür ve hakaret suçlarından derhal adli soruşturma başlatılmıştır.

Bahsi geçen şahsın, en ağır şekilde cezalandırılması için hukuki mevzuat çerçevesinde gerekli tüm yasal işlemler yapılmıştır.   Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

Kamu görevlisine yönelik hakaret ve tehdit görüntüsünün dolaşıma girdiği 2020 yılı Şubat ayında, adı geçen şahsın çok sayıda suçtan kaydının olduğu, 16 Ocak 2020 tarihinde dolandırıcılık suçundan Vezirköprü M Tipi Kapalı Cezaevi’ne girdiği basına yansıdı.

 

Jandarmaya yönelik “Duba yok, ben kendi yolumdayım”, “Çek bunu da çek 156 Jandarma”, “Toros’la geldim diye cıvata sandınız herhalde”, “Benim amcam Vezirköprü İlçe Başkanı Turan Kaya” sözleri ile ünlenen Abdullah Kaya hakkında  “alkollü araç kullanmak” ve “görevli memura mukavemet” suçundan yasal işlem başlatıldı.

Boyabat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında hazırlanan iddianamede olay günü denetim yapan jandarma ekiplerinin zikzak çizerek gelen aracı durdurduğu, aracı süren Abdullah Kaya’nın alkollü olduğu için işlem yapılacağı sırada jandarma ekiplerini tehdit ettiği belirtildi.

Jandarma Trafik ekiplerine hakaret etmek ve görevdeki bir memuru alıkoymaktan dolayı Boyabat Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada Abdullah Kaya’ya 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi (Kaya’nın hakkında verilen hapis cezasını kamu görevi yaparak tamamladığı ileri sürüldü).

 

Yapılan yargılama kapsamında verdiği ifadede Abdullah Kaya şu sözleri sarf ettiği aktarıldı:

“Olay günü ben zikzak çizerek ilerlemiyordum. Görevliler beni durdurdu. Benden cam filmlerini sökmemi istediler. Bende sökmek istemedim. Bu olaylar bundan dolayı yaşandı.

Bu olay sırasında görüntülerimi alıp yayınlamışlar. Ben iddianamede belirtilen sözleri söyledim ancak bu kadar ağır bir şekilde söylememiştim.

Atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Beraat talep ediyorum, mahkeme aksi kanaatte ise lehe olan hükümlerin uygulanmasını talep ederim. Hakkımda şikâyetten vazgeçme olursa vazgeçmeyi kabul ederim.”

 

MHP Vezirköprü İlçe Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada ilgili şahsın 2017 yılında MHP’den istifa eden Turan Kaya’nın ismini zikrettiği vurgulandı.

MHP’nin Vezirköprü ilçe başkanı Dursun Gülünay, görüntünün sosyal medya yayılması üzerine yaptığı açıklamada jandarmayı tehdit eden ve amcasının MHP Vezirköprü İlçe Başkanı olduğunu ileri süren şahısla bir akrabalığının olmadığını şu ifadelerle aktardı:

“BASIN AÇIKLAMASI

Basına yansıyan üzücü olay sebebiyle açıklama yapma zarureti hasıl olmuştur. Görevini icra eden Boyabat Jandarma Trafik ekiplerine edep dışı bir üslupla tepki gösteren ve kendisini Milliyetçi Hareket Partisi Vezirköprü İlçe Başkanının yeğeni olarak tanıtan şahsın 2017 yılında partimizden istifa eden Turan KAYA’nın ismini zikrettiği anlaşılmaktadır. Adli Makamların şahıs hakkında gereğini yerine getireceğinden ve bu konunun takipçisi olacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Görevini icra eden kolluk kuvvetlerimize yapılan bu terbiyesizliği asla tasvip etmiyor ve şiddetle kınıyoruz. Bu ve benzeri olayların tekrarlanmaması temennisi ile görevli personelimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Vezirköprü Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Dursun GÜLÜNAY”

 

 

Görüntüde bahsi geçen 1965 Samsun Vezirköprü doğumlu, 2009-2017 yılları arasında Vezirköprü MHP ilçe başkanlığı görevini üstlenen Turan Kaya 25 Mart 2020 tarihinde evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden Karlık mezarlığına defnedilmiş.

 

turhan-kaya-vefat-etti

 

Bu süreçte İYİ Parti Gençlik Kolları İstanbul İl Başkanlığı tarafından yönetilen “İyi Gençlik İstanbul” adlı hesaptan bu hadiseye atıf içeren ve “Amcası Turan Kaya Olmayan Gençlerin Partisi İYİ Parti” sloganını barındıran bir görselin paylaşıldığına şahit olduk.

 

amcasi-turan-kaya

 

 

 

İYİ Parti İstanbul teşkilâtı tarafından yapılan bu paylaşımın ardından Turan Kaya’nın ve yeğeni Abdullah Kaya’nın da aslında İYİ Partili olduğunun gözden kaçırıldığı öne sürüldü.

 

xilouris efe (@XilourisEfe): “turan kaya’nın mhp’den istifa ederek iyip’e geçtiği bilgisinin bunlarda olmaması çok acaip ya.. genç nesil tamamen gerizekali geliyor… internetin içinde doğup gerizekali olmayı başarabildiler”

 

Abdullah Kaya’nın sosyal medya hesabında İYİ Parti’yi desteklediğine dair bir paylaşımı basına yansıdı.

 

abdullah-kaya-iyi-parti

 

Sinop Boyabat’ta jandarma çevirmesinde görevlilere hakaret edip tehditte bulunan şahsın amcası olduğunu söylediği eski Vezirköprü MHP İlçe Başkanı Turan Kaya’nın partisinden istifa ederek İYİ Parti’ye geçtiği iddiası doğru değil.

MHP’den istifa ettiği aktarılan Turan Kaya’nın 25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener liderliğinde kurulan İYİ Parti’ye geçtiğine dair bir bulguya rastlanamıyor.

İYİ Parti’ye geçiş yapan Turan Kaya farklı bir kişi.

Turan Kaya’nın MHP’den istifa edip geçtiği İYİ Parti’den de istifa ettiği iddiasıyla Eskişehir’de mukim aynı ad ve soyada sahip farklı bir şahsa ait haber kullanılmış.

MHP, İyi Parti ve Zafer Partisi’nde siyaset yapan, 28 Eylül 2021 günü vefat eden, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğünde uzun yıllar görev yapan emekli Şube Müdürü Turhan Kaya, eski MHP Vezirköprü İlçe Başkanı Turhan Kaya ile karıştırılmış.

 

turhan-kaya-hayatini-kaybetti

 

Eskişehir’de Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan Turan Kaya “Ahbap çavuş ilişkileri ile bir çok ilde atamayla yönetim oluşturup , atama yapılan yönetimler tarafından apartman delegeler oluşturulmasına müsaade edilmiş. Parayla milletvekili listeleri oluşturulmuş, seçmen ve üye kullanılmış, seçmenin güvenini yitirmişlerdir. Şaibeli kişilerin ve genel merkezdeki şaibeli idareci olan bazı kişilerin değişmediği bir yerde durmanın manası kalmamıştır. Bu nedenle, bugün itibarı ile İYİ PARTİ’den istifa etmiş bulunmaktayım. Dost ve arkadaşlarıma duyurulur.” ifadeleriyle İYİ Parti’den ayrılmış.

Eski Vezirköprü MHP İlçe Başkanı Turan Kaya‘ya ait fotoğrafların bahsi geçen şahısla örtüşmediği görülüyor.

 

Yorumunuzu yazınız...