Görselin Filistinlilerin İsrail Bayrağı Giydirdikten Sonra Yakarak ya da Taşlayarak Öldürdükleri Eşeğe Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Filistin’de, bir eşeğin üzerine İsrail bayrağı çizildikten ya da bağlandıktan sonra taşlanarak öldürüldüğü iddiasıyla aşağıdaki görsellerin paylaşıldığına şahit oluyoruz.

 

filistin israil esek

 

israil bayragi esek

 

Söz konusu görselleri yanlış aktarımla sunan paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

“Filistin de Eşeğe İsrail Bayrağı Çizdiler ve Eşeği Taşlayarak Öldürdüler! Eşeğin suçu ne! Asıl eşek bunu yapanlar diyeceğim ama eşek bunu yapmaz. Bunu yapan ancak cahil insan olabilir.

Tel Aviv”

 

filistinde esege israil bayragi cizdiler

 

“Eşeğe İsrail bayrağı çizerek o masum hayvanı taşlayarak öldüren zihniyet ne devlet kurabilir ne millet olabilir. Her ulus hak ettiğini yaşar.”

 

esege israil bayragi cizen

 

İşbu aktarımların aksine, fotoğrafta görülen İsrail bayrağı boyalı ya da örtülü eşekler Filistinliler tarafından yakılarak öldürülmüş değil. Paylaşılan fotoğraflar farklı tarihlerden. Yakıldığı görülen eşek, 2014 yılında İsrail’in Refah’ta düzenlediği saldırı esnasında ölmüş.

 

israil bayrakli esek

 

İlk görseldeki üzerine İsrail bayrağı geçirilmiş eşek, 6 Nisan 2018 tarihinde düzenlenen protesto esnasında kaydedilmiş. Basına yansıyan haberlerde eşeğin yakılarak öldürüldüğüne dair bir aktarım görülemiyor. Sosyal medyada paylaşılan söz konusu eşeğin görüldüğü videoda da eşeğin yakılarak öldürüldüğü yönünde bir emare mevcut değil.

 

 

Üzerine İsrail bayrağı çizilmiş şekilde görüntülenen eşeğin yer aldığı fotoğraf ise 2011 yılında Filistin’in Birleşmiş Milletler’e resmî üyelik başvurusuna dair kutlamadan. Bahsi geçen eşeğin yakılarak ya da taşlanarak öldürüldüğüne dair bir emare yine yok.

 

israil bayragi cizilmis esek

 

israil bayragi boyanmis esek

 

Alamy adlı stok görsel sitesinde bahse konu eşeğin görüntülendiği bir diğer kare şu notla sunulmuştu:

“Filistinliler, 23 Eylül 2011’de Batı Şeria’nın Kfar Kadum köyünde Filistin’in Birleşmiş Milletler’in devlet statüsünün tanınmasına yönelik teklifini desteklemek için düzenlenen bir gösteri sırasında İsrail bayrağına boyanmış bir eşeği sergiliyor. Batı Şeria’daki Filistinliler, Washington ve İsrail’in muhalefetine rağmen, BM üye devleti olma tekliflerinin resmi olarak sunulmasını kutlamaya hazırlandılar. Fotoğraf: Wagdi Eshtayah”

 

Yerde yatan ölü eşeğin yandığının görüldüğü fotoğraf ise 2014 yılında İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentine düzenlediği hava saldırısının akabinde kaydedilmiş.

 

yakilan esek

 

Getty Images adlı stok fotoğraf sitesinde bahse konu görsel, şu açıklamayla sunulmuştu:

“Filistinliler, daha önce İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’a düzenlediği hava saldırısında öldürülen eşeği yakarken, İsrail ve Filistin delegasyonları 72 saatlik ateşkesi uzatmak için Kahire’de sert müzakerelere hazırlanıyor. 5 Ağustos’ta yürürlüğe giren ateşkes, bir ay süren çatışmalarda 1.875 Filistinli ve İsrail tarafında 67 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından her iki tarafı da rahatlattı. (Fotoğraf: Abed Rahim Khatib/NurPhoto) (Fotoğraf: NurPhoto/Corbis, Getty Images aracılığıyla)”

 

Embed from Getty Images

 

Yorumunuzu yazınız...