Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo’nun Filistin’e Destek İçin Çekildiği İddia Edilen Fotoğraflar Montajlanmış

Messi ve Ronaldo’nun Filistin’e destek için çekildiği iddia edilen fotoğraflar montajlanmıştır. Söz konusu fotoğrafların orijinalinde Messi ve Ronaldo’nun tuttuğu pankartlarda Filistin’e destek mesajı yer almamaktadır. 

Yanlış İddia

 

İsrail’in baskıcı politikaları altında can çekişen Filistin, ülkemizde bilhassa muhafazakar kitlelerin hassas noktası. Bu hassas noktayı sömürecek asılsız bir iddianın ortaya konulmamış olması da beklenemezdi.

Hakkında zaman zaman ülkemiz basınında Filistinlilere yönelik bağışlarda bulunduğuna dair haberler çıkan Portekizli futbol yıldızı Cristiano Ronaldo’nun ve Arjantinli futbol yıldızı Lionel Messi’nin İsrail zulmüne karşı Filistinlilerin yanında durarak destek mesajı içeren pankartlarla poz verdiğine yönelik iddialar sosyal medyada paylaşılmıştı:

 

Christiano Ronaldo'nun ve Lionel Messi'nin Filistin'e destek mesajı içeren pankartla fotoğraf çektirdiğini iddia eden tweet
Cristiano Ronaldo’nun ve Lionel Messi’nin Filistin’e destek mesajı içeren pankartla fotoğraf çektirdiğini iddia eden tweet

 

Christiano Ronaldo'nun Filistin'e destek mesajı içeren pankartla fotoğraf çektirdiğini iddia eden tweet
Cristiano Ronaldo’nun Filistin’e destek mesajı içeren pankartla fotoğraf çektirdiğini iddia eden tweet

 

İddianın aksine Arjantin Milli Takımı’nın ve Barcelona Futbol Kulübü’nün yıldız oyuncusu Lionel Messi’nin ve Portekiz Milli Takımı’nın ve Juventus Futbol Kulübü’nün yıldız futbolcusu Cristiano Ronaldo’nun yer aldığı fotoğraflar montajlanarak ellerinde tuttukları pankartlardaki mesajlar Filistin’e destek mesajlarıyla değiştirilmiş.

Lionel Messi’nin 30 Aralık 2011 tarihinde fotoğrafın orijinalinde elinde tuttuğu pankartta “Free Palestine” (“Özgür Filistin”) değil Rosario’ın 2019 Pan Amerikan Oyunlarına ev sahipliği için hazırlanan logo yer almaktaydı. Messi verdiği pozla Arjantin’deki Santa Fe eyaletine bağlı Rosario şehrinin Pan Amerikan Oyunlarına ev sahipliği adaylığına destek vermeyi amaçlamış.

Cristiano Ronaldo’nun 18 Mayıs 2011 tarihinde çekildiği fotoğrafın aslında, elinde tuttuğu pankartta “Todos con Palestine – Team Palestina / Free Gaza” (“Hepimiz Filistinleyiz”) değil “Todos con Lorca” yazılıydı. Ronaldo, Real Madridli diğer futbolcularla birlikte 11 Mayıs 2011’de İspanya’nın Lorca Kasabası yakınlarında meydana gelen depremden etkilenen mağdurlara dayanışma mesajı vermek için bu pozu vermiş.

 

Christiano Ronaldo'nun ve Lionel Messi'nin Filistin'e destek mesajı içeren pankartla yer aldığı iddia edilen fotoğraflar ve asılları
Cristiano Ronaldo’nun ve Lionel Messi’nin Filistin’e destek mesajı içeren pankartla yer aldığı iddia edilen fotoğraflar ve asılları

 

“Ronaldo’nun Filistin’e yardım” haberleriyle dikkatleri çeken ve Müslüman yoğun nüfusa sahip ülkelerde takdirle karşılanan Cristiano Ronaldo’nun 2019 yılı Mayıs ayında basına yansıyan Ramazan ayı için Gazze’ye 1,5 milyon dolarlık yardım yaptığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı anlaşılmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...