2022 FIFA Dünya Kupası organizasyonu başlamadan önce dünyaca ünlü futbolcular Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo sosyal medya hesaplarında eş zamanlı biçimde satranç tahtası başında görüldükleri bir fotoğraf paylaştı.

 

lionel-messi-cristiano-ronaldo-satranc

 

Ronaldo ve Messi’nin paylaştığı Louis Vuitton reklamı için satranç oynuyormuş gibi poz verdiği fotoğraf, Naim Süleymanoğlu (23 Ocak 1967 – 18 Kasım 2017) ve Halil Mutlu’nun fotoğrafını hatırlattı.

 

naim suleymanoglu halil mutlu satranc
Fotoğraf: Jason Bell

 

Jason Bell tarafından çekilen fotoğrafta Olimpiyat şampiyonu ve rekortmen iki halterci Halil Mutlu ile Naim Süleymanoğlu, Ronaldo ve Messi’nin aksine rol yapmıyor, gerçekten satranç oynuyordu.

 

naim suleymanoglu satranc
Fotoğraf: Jason Bell

 

Halil Mutlu, Naim Süleymanoğlu’nun vefatının ardından verdiği bir röportajda bu fotoğrafın arka planını şöyle anlatmış:

“Satranç oynarken çekilmiş meşhur bir fotoğrafınız var. Mizansen miydi, hikayesi nedir?”

“Şimdi o gün Naim abi için yabancı basından birileri geldi ve antremandan fotoğraflar çekti. Ara verilince üst kata çıkıp oturduk. Arada satranç oynardık. Yine öyle karşılıklı oturduk. O sırada gazeteciler yoktu, doğaçlama oldu. Gazetecilerden biri yukarı geldi ve fotoğraf için izin istedi. O zamanlar Avrupa’da tam tanınmıyordum, yolun başındaydım. Kalkmak istedim, Naim abi farketmez dedi. Poz verme amacımız yoktu. Naim abi satrançta iyidir, hararetli oynar. Fotoğrafta da seni sıkıştırdım der gibi bir hali var zaten.”

Tarama yaparken fotoğrafın kaydedildiği tarih olarak 2 farklı yılın zikredildiğini gördük.

Gorselhafiza.com, fotoğrafın 2001 yılında kaydedildiği notunu düşmüş.

Cemal Ersen, Milliyet’teki “O fotoğrafların öyküsü” başlıklı 25 Kasım 2022 tarihli yazısında 2000 yılında çekildiğini belirttiği fotoğrafa şöyle değinmiş:

“2000 Sidney olimpiyatı öncesi iki sporcumuzla röportaj yapmak için Ankara’ya gelen İngiliz gazeteci Jason Bell’in objektifinden çıkmıştı o kare. Şampiyonlar satranç oynuyordu. Sonrasında binlerce kere paylaşıldı, “unutulmazlar” arasına girdi. Katar’daki Dünya Kupası öncesi bir reklam çalışmasında “hangisi en büyük” diye Ronaldo ve Messi’nin satranç masası başında çekilmiş (mizansen) bir fotosu servis edildi. 22 yıl sonra kimin aklına geldi ise yaratıcılığına hayranım!”

2001’de Visa Olimpik Koleksiyon Fotoğraf Albümü’nde yer alan bu kare 4 ve 5 Ocak 2001 tarihinde Hürriyet tarafından şu ifadelerle haberleştirilmiş:

“Olimpiyat şampiyonu ve rekortmen iki halterci Halil Mutlu ile Naim Süleymanoğlu’nun fotoğrafı, ünlü sporcuların da yer aldığı VISA Olimpik Koleksiyon Fotoğraf Albümü’nde yer aldı. Albümde, iki şampiyon sporcunun halter kaldırışları yerine, stres atmak amacıyla oynadıkları satranç mücadelesinin fotoğrafı aldı. Halil Mutlu ile Naim Süleymanoğlu’nun, VISA Olimpik Koleksiyon Albümü için poz verdikleri satranç oyununun, iki şampiyon arasında zaman zaman yapılan rövanşlarla sürdüğü, ancak fotoğraf çekilirken yapılan maçı, Naim Süleymanoğlu’nun kazandığı belirtildi.”

 

Jason Bell’in 2000 Sydney Olimpiyatları öncesinde 3 yıl boyunca yaptığı seyahatlerinde çektiği olimpiyatlara katılan ve katılacak ünlü sporcuların fotoğrafları “Gold Rush: Photographs of Olympic Athletes Athletes Photographed by Jason Bell” adlı derlemede bir araya getirilmiş. Bell’in çektiği fotoğraflar Sydney’de olimpiyat oyunları esnasında ve 2000 yılında Eylül-Aralık ayları arasında Commonwealth Institute adlı kuruluşta sergilenmiş.

Bu epik fotoğrafın 2001 yılında kaydedilmiş olamayacağı anlaşılıyor… Tam tarihinin netleştirilmesi adına Jason Bell’e sosyal medya hesapları üzerinden ulaştık. Bir yanıt aldığımızda yazıyı güncelleyeceğiz…

İLAVE: Jason Bell, fotoğrafın 19 Kasım 1999 günü çekildiğini belirtti.

Yorumunuzu yazınız...