Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ndeki Baotou kentindeki bir çiftlikte, bir koyun sürüsünün oluşturdukları çemberde 4 Kasım 2022 gününden itibaren 12 gün boyunca birbirini takip ederek yürüdüğü yönündeki iddia internet basınında ve sosyal medyada büyük ilgi çekti.

 

 

Basına yansıyan, koyun sürüsünün günlerdir bir daire içinde yürüdüğü iddiası bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından şüpheyle karşılandı.

Biz de video hakkında erişilen bulguları derleyelim istedik…

 

koyunlar-daire-ciziyor

 

Bahsi geçen video ilk defa Çin devletinin haber kuruluşu People’s Daily tarafından yayınlanmış.

 

 

People’s Daily, videoyu “Büyük koyun gizemi! Kuzey Çin’in İç Moğolistan’ında yüzlerce koyun 10 günden fazla bir daire içinde yürüyor. Koyunlar sağlıklı ve garip davranışın nedeni hala bir muamma.” ifadeleriyle paylaşmış.

 


Görüntünün kaynağı Çin’in kuzeyindeki İç Moğolistan bölgesindeki bir koyun çiftliğindeki güvenlik kamerası.

Videoda, düzinelerce koyunun büyük bir daire içinde saat yönünde yürüdüğü, bu yürüyüşe katılmayan diğer hayvanların dairenin içinden ya da dışından hareketsiz şekilde izlediği görülüyor.

Hep birlikte daire şeklinde dönen koyun sürüsünün sahibi Bayan Miao, önce birkaç koyunun dönmeye başladığını daha sonra bütün sürünün bu harekete katıldığını ve hayvanların (röportaj tarihi itibarıyla) 12 gündür daire çizdiklerini söylemiş. Çiftlikte bulunan 34 koyun ağılından sadece 13 numaradakilerin bu garip davranışı sergilediği aktarılmış.

 

koyun-cember

 

Hayvanların bu tuhaf davranışının gerçek nedeni (henüz) tespit edilebilmiş değil.

Vakanın olası nedeni hakkında ortaya atılan farklı iddialar mevcut.

Hayvanların durmadan daire çizip durmasının nedenine dair ileri sürülen en popüler teori, koyunların “daire hastalığı” olarak da nitelenen “listeriosis” adı verilen hastalığa yol açan bir bakteri ile enfekte olduğu yönünde.

Listeria monocytogenes bakterisiyle kontamine olmuş gıdaların yenmesiyle ortaya çıkan ciddi bir rahatsızlık olan listeria hastalığına yakalanan koyunların etkilenen tarafa doğru dönebildiği aktarılıyor.

Veterinerler, bozuk yemin (bozulmuş silajın) listeria hastalığına neden olduğunu, bu hastalık nedeniyle beyinde oluşan iltihabın daire şeklinde dönme davranışına sebep olduğunu belirtiyor.

Listeriosis hastalığından muzdarip koyunların genellikle ilk semptomları gösterdikten sonra 14 ila 48 saat içinde öldükleri biliniyor.

Viral videoda görülen koyunların bir sağlık sorununa sahip olduğuna dair bir emare görülemiyor.

Daire çizip duran hayvanların yemek ve içmek için durup durmadıkları, halkadan çıkanların yerini diğerlerinin alıp almadığı da belli değil.

Videodaki koyunların 12 gündür aralıksız hareket edip tamamen sağlıklı görünmeleri ilginç bir (par)anormal durum teşkil ediyor.

 

2 Yorumlar

  1. şu yazıları okuyup saçmalayanlar ya art niyetli ya gerizekalı, her gördüğünü annesi gibi fonlnan biri zannediyor

  2. Arkadaş beyinde bi hastalık türü olsa dağınık ve orantısız hareket olur kabedeki tavaf hatır etti herşeyin sahibine manasız bi dönüş degil.

Yorumunuzu yazınız...