Messi Rahatsız Olduğu İçin Evinin Üzerinden Uçakların Uçmasının Yasaklandığı İddiası Asılsız

Lionel Messi’nin Barcelona’daki evinin üzerinden uçak geçmesinin Messi rahatsız olduğu için yasak olduğu iddiası doğru değildir. Lionel Messi’nin evinin üzerinden uçakların geçememesinin sebebi kendi isteği değil, evinin İspanyol doğayı koruma yasaları tarafından uçuşa yasak bölge statüsü ile korunan bir alanın içinde yer alması. İddianın kaynağı Vueling Airlines adlı firmanın bir temsilcisinin verdiği bir demeçte havayolu şirketlerinin Messi’nin evinin bulunduğu alanın üzerinden geçemediklerini çünkü bunun yasak olduğunu söylemesinden kaynaklanıyor. Firma daha sonra yaptığı açıklamada bu iddianın doğru olmadığını duyurmuş. 

Yanlış İddia

Barcelona’nın Arjantinli futbol yıldızı Lionel Messi saha içinde ve dışında yaptıklarıyla dünya gündeminde ön sıralarda kendine yer bulabilen bir isim. Bu defa saha dışından bir gündemi ele alıyoruz: Lionel Messi’nin Barcelona’daki evinin üzerinden uçak geçmesinin Messi rahatsız olduğu için yasak olduğu iddiası.

 

Takvim Gazetesinin "Messi’den geçiş izni yok" başlıklı haberi
Takvim Gazetesinin “Messi’den geçiş izni yok” başlıklı haberi

 

Messi Rahatsız Olduğu İçin Evinin Üzerinden Uçakların Uçmasının Yasaklandığını Öne Süren Paylaşım
Messi Rahatsız Olduğu İçin Evinin Üzerinden Uçakların Uçmasının Yasaklandığını Öne Süren Paylaşım

 

Messi’nin rahatsız olduğu için evinin üzerinden uçakların geçişinin yasaklandığı iddiası 2018 yılı Mart ayında verilen bir demeçten kaynaklanıyor.

İspanyolca kaynaklardan Türkçe kaynaklara çevrilerek geçen habere göre, Barselona merkezli Vueling Airlines adlı düşük bütçeli havayolu şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Javier Sanchez-Prieto, İspanyol Marca gazetesine verdiği demeçte Barselona havalimanının genişletilme sorunlarına değinmesinin ardından uçakların Arjantinli futbolcu Lionel Messi’nin evinin üzerinden geçemediğini dile getirmiş. Sanchez-Prieto, havayolu şirketlerinin Messi’nin evinin bulunduğu alanın üzerinden geçemediklerini çünkü bunun yasak olduğunu ifade ederken, “Bu dünyanın başka hiçbir yerinde yokdemiş.

Ancak, havayolu şirketinin yetkilisinin bu açıklamasındaki hatalı husus, Barselona’daki El Prat Havalimanının genişlemesinin önündeki sorunun Lionel Messi değil, İspanya’daki yürürlükteki doğayı koruma yasasının ta kendisi. Messi’nin evi, İspanyol doğayı koruma yasaları tarafından uçuşa yasak bölge ilan edilen bir alanın içinde yer aldığı için böyle bir yanlış algı oluşmuş.

 

Lionel Messi Rahatsız Olduğu İçin Evinin Üzerinden Uçakların Uçmasının Yasaklandığını Öne Süren Paylaşım
Lionel Messi Rahatsız Olduğu İçin Evinin Üzerinden Uçakların Uçmasının Yasaklandığını Öne Süren Paylaşım

 

Lionel Messi’nin evi Barselona’nın 25 kilometre dışında yer alan Gavà adlı bölgedeki Parque Natural del Garraf’ta yer almaktadır.

 

Messi'nin evi - Barcelona Havalimanı
Messi’nin evi – Barcelona Havalimanı (Kaynak: BarcaUniversal)

 

Vueling Airlines, firma temsilcisinin yanlış yorumu nedeniyle özür dilemiş ve uçuş yasağı hakkında aktardığımız hususu paylaşmış.

Flight Radar üzerinden yaptığımız izlemede ise Barcelona kalkışlı uçakların kalkış güzergahının Messi’nin evinin yer aldığı bölgenin üzerinden geçmediği, Madrid inişli yurt dışı kalkışlı uçakların ise bahse konu bölgenin üzerinden geçtiği görülmüştür.

 

 

Yorumunuzu yazınız...