Haluk Bilginer’in “90 Yıldır Atatürk’e Tapınmakla Meşgulüz” Dediği İddiası

Haluk Bilginer'in "90 Yıldır Atatürk'e Tapınmakla Meşgulüz" Dediği İddiası Doğru, Fakat Paylaşılan Görseldeki Diğer Sözler Kendisine Ait Değil

Haluk Bilginer’in “90 Yıldır Atatürk’e Tapınmakla Meşgulüz” Dediği İddiası Doğru, Diğer Sözler Kendisine Ait Değil

Haluk Bilginer’in 2014 yılı Haziran ayında Hürriyet Gazetesinden Cansu Çamlıbel’le yaptığı bir söyleşide “90 yıldır Atatürk’e tapınmakla meşgulüz” dediği iddiası doğru. Ancak, paylaşılan görselde yer alan diğer ifadeler kendisine ait değil. Sosyal medyada kendi görüşlerini paylaşan bir kullanıcının ifadelerinin Haluk Bilginer’in “90 yıldır Atatürk’e tapınmakla meşgulüz” sözüyle birlikte servis edildiği anlaşılıyor.

 

Ülkemiz sinemasının ünlü aktörlerinden Haluk Bilginer, bu yıl 47’ncisi düzenlenen Uluslararası Emmy Ödülleri’nde “en iyi erkek oyuncu” ödülünü aldı. Sevenleri gurur duydu, sevmeyenleri ise eski defterleri açtı. Bilginer’in 2014 yılında kullandığı ifadelerle kendisine tepki gösterenler oldu. Tabii ki bu hesaplaşmada dezenformasyonun izleri görülmese olmazdı.

Sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlarda Haluk Bilginer’in geçmişte verdiği bir röportajdan “90 yıldır Atatürk’e tapıldığı” vurgusunun ön plana çıkarıldığını görüyoruz. Ancak, Haluk Bilginer’in verdiği demece eklemeler yapılarak, söylemediği sözlerin kendisine aitmiş algısının oluştu(ruldu)ğunu görüyoruz.

Haluk Bilginer’e atfedilen sözler şu şekilde: (paylaşılan metindeki yazım hataları değiştirilmeden aktarılmıştır):

Japonya İkinci dünya savaşında iki tane şehrine atom bombası atılmış olarak savaştan çıktı…

Şimdi süper güç olmuş teknolojide dünya devi markalara sahip. Biz ise yıllar yılı atatürk heykeli büstü yapmakla meşgul olmuşuz. Bu yüzden yerimizde saydık. atatürk heykeli büstü önünde dikilip eğilip bükülmekle yol alınmayacağını halen anlamayan zavallılar mevcut..

600 küsür sene dünyaya adalet dağıtan OSMANLI padişahlarının neden heykeli büstü olmadı angut kemalistler?

Heykel büst insanları hakkın yolundan saptırmak için birer araçtır.. İnsanlık tarihine bakın hep bu yolla helak olmuşlardır.!

Buda demek oluyorki kemalizm atom bombasından daha büyük zarar vermiştir topluma.!

 

Haluk Bilginer'in "90 Yıldır Atatürk'e Tapınmakla Meşgulüz" dediği iddiasıyla birlikte kendisine ait olmayan sözlerin eklendiği görülen görsel
Haluk Bilginer’in “90 Yıldır Atatürk’e Tapınmakla Meşgulüz” dediği iddiasıyla birlikte kendisine ait olmayan sözlerin eklendiği görülen görsel

 

Görselin alt bölümündeki sözlerin amiyaneliği ve yazım hataları dikkatinizi çekmiştir. Bu bölümdeki ifadeler Haluk Bilginer’e ait değil. Geçmiş dönemde verdiği demeçler incelendiğinde böyle bir ifade bulunmuyor. Sosyal medyada kendi görüşlerini paylaşan bir kullanıcının ifadelerinin Haluk Bilginer’in “90 yıldır Atatürk’e tapınmakla meşgulüz” sözüyle birlikte servis edildiği anlaşılıyor.

Haluk Bilginer, bir Türk aydınını canlandırdığı, Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini üstlendiği Kış Uykusu adlı filmin Cannes’da Altın Palmiye ödülünü almasının ardından Hürriyet Gazetesinden Cansu Çamlıbel’e verdiği röportajda kelimesi kelimesine olmasa da “90 yıldız Atatürk’e tapınmakla meşgulüz” minvalinde ifadeler kullanmıştı.

16 Haziran 2014 günü yayınlanan röportajdaki ilgili bölüm şu şekildedir (kalınlaştırmalar tarafımızca yapılmıştır):

Cansu Çamlıbel: “Türkiye’de kültür sanatla nasıl bir ilişkimiz var bizim?”

Haluk Bilginer: “Bizim kültürle olan ilişkimiz nesne ilişkisi. Bu saçmalıkları atlatmış, özgürleşmiş ve demokrasiyle yaşayan ülkelerde bu ilişki ihtiyaç. Sanatla ve kültürle olan ilişki kendini daha iyi hissetme ve doyum sağlama için. Bizdeyse direkt nesne ilişkisi. Şuradan bir örnek vereyim: “Tanıdın mı amcayı bak” diyor çocuğuna. E amca orada, sen ilk önce bir “Merhaba” desene. Yok, çocuğuyla konuşuyor siz orada masasınız. “Bir fotoğraf çekinebilir miyiz?” Çektirme ifadesine ne olduysa, Türkçe de bozulmuş! Çekindikten sonra da yüzünüze bile bakmadan gidiyor. Bir nesne var artık elinde: Bir ünlüyle fotoğraf. Ne olacak o fotoğraf? Yarın çöpe atılacak ondan eminim. İlişki bu. Eğlence. Bizim kültür sanat diye tarif ettiğimiz şeylerin yüzde 99’u eğlence endüstrisi. Hâlâ ergeniz biz. Çünkü neden? Bizim babamız ölmedi hâlâ da ondan. Hâlâ yaşıyor. İçimizde! 

91 yıldır adapte olamamışız. 91 yıldır güce tapıyoruz. Biz gücü çok severiz. Kendini güçlü gösteren herkese tapınırız. Bizim babalarımız da öyledir çünkü de ondan. Evde bir güç isteriz hep. Baba sendromudur o. Bir laf vardır çok severim; erkekler babaları öldükten sonra büyür.”

Cansu Çamlıbel: “Kim o baba?”

Haluk Bilginer: “Ooooh ohoho… Oto-sansürlettirmeyin beni. Türkiye’nin babası. 90 yıldır bir tane.

Cansu Çamlıbel: “Yani, içimizdeki Atatürk’ü mü öldürmemiz lazım?”

Haluk Bilginer: “Atatürk’ü öldürmeyeceğiz. Atatürk’ü olduğu gibi anlamaya çalıştığımız zaman onu daha iyi analiz edebileceğiz. Atatürk’ü insan olarak anlayabileceğiz. İkon olmaktan çıkarıp, insan olarak anlamak gerekiyor. 90 yıldır sadece tapınmakla meşgulüz.

Cansu Çamlıbel: “AK Parti döneminde de böyle mi devam etti sizce?”

Haluk Bilginer: “E etmek zorunda çünkü aykırı olur tersi. Statükoyu bozarsanız iktidara da gelemezsiniz. Status quo! Bunu sadece Atatürk diye de geçiştiremeyiz. Bu, tamamıyla bir algı ve yaşama hali. Yaşama tutunma hali. Başka türlü tutunamıyoruz, bize hep bir baba lazım. Babasız olmuyor. Biz babalarımızı öldüremedik.

Haluk Bilginer’in bu demecinin ardından kendisine ait olmayan sözler de eklenerek bahse konu görselin sosyal medyada paylaşılmaya başladığı anlaşılıyor.

 

Haluk Bilginer'e ait olduğu sanılan Atatürk, Kemalizm ve Osmanlı hakkındaki sözleri içeren paylaşım
Haluk Bilginer’e ait olduğu sanılan Atatürk, Kemalizm ve Osmanlı hakkındaki sözleri içeren paylaşım

 

Haluk Bilginer'in "90 yıldır Atatürk'e tapınmakla meşgulüz Kemalizm atom bombasından faha fazla zarar vermiştir topluma" dediğini öne süren paylaşım
Haluk Bilginer’in “90 yıldır Atatürk’e tapınmakla meşgulüz Kemalizm atom bombasından faha fazla zarar vermiştir topluma” dediğini öne süren paylaşım

 

"90 Yıldır Atatürk'e Tapınmakla meşguluz diyen Haluk Bilginer'den milyonlara mesaj" notlu paylaşım
“90 Yıldır Atatürk’e Tapınmakla meşguluz diyen Haluk Bilginer’den milyonlara mesaj” notlu paylaşım

 

malumatfurus hakkında 1072 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz