Haluk Levent’in Alışamadım Adlı Şarkısını Trabzon İçin Yazdığı İddiası Ne Doğrulanabiliyor Ne Yanlışlanabiliyor

 

Bugünkü konumuz, sıklıkla ihbar olarak iletilen ancak Haluk Levent’in konu hakkındaki ketumluğu nedeniyle bir türlü ne doğrulanabilen ne de yanlışlanabilen “Haluk Levent’in Alışamadım adlı şarkısını bir türlü alışamadığı Trabzon için yazdığı” iddiası.

İddia şu şekilde özetlenebilir:

“Haluk Levent meşhur olmadan önce KTÜ’de okumuş, Trabzon‘daki öğrenimine ancak bir yıl devam etmiş. “Alışamadım ben bu kente” adlı şarkısını Trabzon‘da bestelemiş.”

İddiayı ele almadan önce Alışamadım’a değinelim.

Haluk Levent Alışamadım adlı parçaya 1992 yılında çıkardığı “Bu Ateş Sönmez” ve (bu albümün 2. versiyonu olan) 1993 yılında çıkardığı “Yollarda” adlı albümde yer vermişti.

Şarkının sözleri şu şekilde:

Zaman akar, zaman gider
Bir sıkıntı biner bedenime
Her dakika ve her saniye
Çırpınır yüreğim hasretine
Şu insanlar arasında yapayanlızım
Yanlızlığım sensin
Uzaktan da olsa konuş
Konuş benimle bak gelecek sesin
Alışamadım ben bu kente
Alışamadım sensizliğe
Alışamadım ben bu kente
Alışamadım sensizliğe
Soluduğum bu şehir
Artık benim değil
O gölge veren ağaç
Artık burada değil
Bildiğim güzellikler
Yabancılaştı bana
Göklerde parıldayan
Benim yıldızım değil
Şu insanlar arasında yapayanlızım
Yanlızlığım sensin
Uzaktan da olsa konuş
Konuş benimle bak gelecek sesin…

 

Haluk Levent’in canlı ve albüm yorumunu da araya sıkıştıralım:

 

Haluk Levent’in bu şarkıyı Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi’nde okuduğu sıralarda Trabzon için yazdığı iddia edilmektedir.

Adana Atatürk Lisesi’nden mezun olan Haluk Levent, girdiği sınavda Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Mühendisliği Bölümü’nü kazanmıştı. Ancak Levent,  ilk kazandığı bu üniversiteden atılmıştı. Akabinde, Ankara Üniversitesi Kastamonu Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik ve Ankara Üniversitesi Muhasebe bölümlerinde öğrencilik yapmıştı. İddiaya göre Haluk Levent KTÜ’den atılmasının ardından Trabzon’dan ayrıldıktan sonra bu satırları yazar.

Haluk Levent’in KTÜ’deki bir konseri öncesinde verdiği demeçte “Başlarda alışamamıştım ama şimdi çok alıştım hatta bırakıp gitmek istemiyorum” şeklinde bir ifade kullandığı basına yansıdı. Ancak, bu söylem bahse konu parçanın sözlerinin Trabzon’a atıfla kaleme alındığını teyit etmeye yeterli değil.

Haluk Levent’in Alışamadım’ın sözlerini kaleme alma motivasyonuna dair bir açıklaması bulunmuyor. Trabzon ile Alışamadım’ın ilişkilendirildiği iddiaya ilişkin sunduğu bir teyit ya da tekzibe rastlayamadık.

Haluk Levent’in sosyal medya hesapları üzerinden kendisine sıklıkla yöneltilen bu soruyu yanıtsız bıraktığı görülüyor.

 

haluk levent alışamadım trabzon
Haluk Levent’e Alışamadım adlı parçanın Trabzon’a hitaben yazılıp yazılmadığına dair Twitter üzerinden yapılan açıklama çağrıları

 

Haluk Levent konuyla ilgili sükût içindeyken iddiayı doğrulamak ya da yanlışlamak ne yazık ki mümkün değil…

 

Yorumunuzu yazınız...