İnsanların En Büyük Yanılgısı Vazgeçilmez Olduklarını Düşünmeleri… İş Yerinde Olsun, Sevgili İlişkilerinde Olsun Her Şeyde! Oysa Ki Öyle Bir Unutulursun, Öyle Bir Yerin Dolar Ki Oturur Sen Kendi Varlığını Sorgularsın.” Sözü Haluk Bilginer’e Değil, Önder Şeren’e Ait

Yanlış İddia

 

Malumatfurus.org’da daha önce ünlü oyuncu Haluk Bilginer’e atfedilen Atatürk, Kemalizm, Milli Mücadele ve Osmanlı ile ilgili sözlere değinmiştik. Bugünkü konumuz, yine yanlış biçimde Haluk Bilginer’e izafe edilen bir söz…

Yanlış bilgi paylaşımı hakkında uyarılmasına ve doğrusunun aktarılmasına rağmen, asılsız iddiaları paylaşmayı sürdürmekle tanınan sosyal medya profilleri vasıtasıyla yayılan söz konusu hatalı atıf şu şekilde:

“İnsanların en büyük yanılgısı vazgeçilmez olduklarını düşünmeleri… İş yerinde olsun, sevgili ilişkilerinde olsun her şeyde! Oysaki öyle bir unutulursun, öyle bir yerin dolar ki oturur sen kendi varlığını sorgularsın.”

Haluk Bilginer’in şu sözünü seviyorum” vurgusuyla bu hatalı aktarım ((Hastanede “karın öldü” denilen Tolstoy’un tepkisi uydurmasını hâlâ paylaşmakta ısrar eden parodi profil) Cemedrian ve sıklıkla yanlış vecize aktarımları paylaşan Müthiş Psikoloji üzerinden) şu şekilde örneklenebilir:

 

haluk bilginerin su sozunu seviyorum

 

haluk bilginerin su sozunu seviyorum

 

Paylaşılan söz, Haluk Bilginer’e değil, Önder Şeren adlı sosyal medya profiline ait.

Bahsi geçen ifadeler 7 Ocak 2021 tarihinde Önder Şeren’in profilinde şöyle paylaşılmıştı:

“İnsanların en büyük yanılgısı hakikaten vazgeçilmez olduklarını düşünmeleri. İş yerinde olsun, sevgili ilişkilerinde olsun her şeyde. Valla öyle bi unutulursun ki, öyle bi yerin dolar ki oturur sen kendi varlığını sorgularsın.”

 

insanlarin en buyuk yanilgisi

 

Önder Şeren’in söz konusu paylaşımının öncesinde Twitter‘da ya da Google‘da mezkûr sözün izine rastlanamıyor.

Şeren’in paylaşımından bir müddet sonra kozmetik değişikliklerin ardından kaynaksız biçimde bahsi geçen ifadelerin Haluk Bilginer’e ait olduğu iddiasıyla aktarılmaya başlandığı görülüyor.

 

Yorumunuzu yazınız...