Haluk Levent’in Hayat Hikâyesini Yansıttığı İddiasıyla Paylaşılan Metin Gerçek Dışı

Yanlış İddia

 

Bugünkü konumuz, Anadolu rock’ın ünlü ismi, Anadolu Halk ve Barış Platformu Derneği, yani AHBAP’la gönülleri fetheden Haluk Acil ya da bilinen adıyla Haluk Levent’in yaşam öyküsünü yansıttığı iddiasıyla paylaşılan anlatı.

Haluk Levent’in babasının vefatını, yıldızının parlama sürecini, “Yollarda bulurum seni”, “Akdeniz akşamları” ve “Bir yarim olsun isterdim” gibi parçaların ortaya çıkışını aktardığı iddiasıyla paylaşılan metin şöyle:

Adana’nın gecekondu mahallelerinden birindeki bir evde genç bir adam yatakta yatan hasta babasının elini tutmuş, diğer elindeki piyango biletine gözlerini mıhlamış, cızırtılı radyodan gelen sesleri dinliyordu…

 

Reklamlardan sonra başlayan yayın sevgili dinleyenler, şimdi milli piyango idaresince yapılan çekiliş sonuçlarını açıklıyoruz diye devam etti. Numaralar açıklandıkça bir radyoya bir bilete bakan genç adam, sonunda bileti tek eliyle buruşturup attı ve babasının elini bıraktı.

 

Dışarı çıktığında yağmur yağıyordu. Montunun yakalarını birleştirip hızlı adımlarla bir kaç metre ilerideki başka bir evin kapısına yürüdü. Kapıyı çalıp beklemeye koyuldu. Kapıyı açan adam onu gördüğüne pek memnun olmamış gibi yine ne var dedi.
Genç adam mahçup, yutkunduktan sonra Ragıp amca babamın ilaçları bitmiş, benim haftalığı vermediler henüz, sende varsa…

 

Ragıp öfkeyle cebinden çıkardığı paraları genç adamın eline tutuşturdu ve bu son, bak bir daha gelirsen gençtir, gururu incinmesin filan demem basarım kalayı dedi. Elindeki ilaç poşetleriyle eve döndüğünde babasının gözlerini tavanda bir noktaya sabitlenmiş olarak buldu.

 

Çözülen parmaklarından yere düşen poşetin yanından koşarak babasının başucuna gitti. Babası nefes almıyordu. Hüsranla doğrulup yaşlı gözlerini babasının gözlerinin tavanda takılı kaldığı noktaya çeviren bu adam Haluk Levent’ti ..

 

Babasının vefatından sonra parasızlıktan, kopan tellerini tamir ettiremediği gitarını aldı ve çıktı evden. Antalya’ya gitti. Amacı otellerde filan müzik yaparak geçimini sağlamak, sonra da ünlü bir rock yıldızı olmaktı.

 

O yıllarda Antalya’ya gidenlerin üçte ikisi aynı amaçla gittiği için maalesef otellerde yer bulamadı. Rock yıldızı olma hayallerine bir virgül koyup geçimini sağlamak için bir pazarlama şirketinde işe girdi. Köylerde kapı kapı gezip mutfak malzemeleri satan bir ekiple birlikte yollara düştü , düdüklü tencereleri sattıktan sonra boş kalan vakitlerinde tellerini tamir ettirdiği gitarıyla bir beste üzerinde çalışıyordu. O bestenin adı tabi ki Yollarda bulurum seni idi…

 

Antalya’nın hemen hemen bütün dağ köylerini gezdikten sonra bir gece arabaları yolda kaldı. Ormanın içinden şehre ulaşmaya çalışırlarken bir otelin sahiline indiler. Bir grup genç sahilde yaktıkları ateşin başında toplanmış ellerinde gitarlar, şarkılar söylüyorlardı. Grupla selamlaştıktan sonra ateşin başında mola verdiler.
Haluk pırıl pırıl gitarlara baktıkça gözleri ışıldıyordu. İş arkadaşlarından birisi bizim Haluk’ta rockçıdır, verin gitarı bakın neler yapıyor şeklinde bir gevşeklik yaptı.
Henüz tamamlamadığı bestesini çalamayacak olan Haluk, gözlerini kapayıp Akdeniz’den gelen rüzgarı dinledi.

 

Çıtır çıtır yanan ateşin büyüsüne kendini kaptırıp vurdu gitarın teline Adanalı sanatçı Serhan Kelleözü’nün yazdığı bir şarkıyı söylüyordu ve bu şarkı o günden sonra ne zaman ateş, sahil ve gitar bir araya gelse bir gelenek haline geldi Akdeniz akşamları …
Sahildeki gençler şarkıdan çok etkilendi ve kollarından tutup onu otel müdürünün yanına götürdü.

 

Müdür müşterileri memnun etmek için Haluk’a seve seve sahne vereceğini söylese de başbaşa kaldıklarında O nasıl şarkı lan? yok Akdeniz akşamlarıymış ta bir başkaymış da.

 

Gitte doğru düzgün bir şarkı bul gel, kap sahneyi. Yoksa gözüme görünme dedi Haluk kararlı bir şekilde çıktı odadan. Bir hafta sonra geri döndüğünde müdürün ona başka bir sürprizi vardı.

 

Elimizde hiç gitar kalmadı, bağlama çalabilir misin ve böylelikle Türk rock müziğinin en sağlam introlarından birine sahip olan Bir yarim olsun isterdim çıktı ortaya… sen çok yaşa çocuk, desteğini esirgemediği herkes adına binlerce teşekkür sana.

 

haluk levent hikayesi iddiasi

 

Özellikle Facebook üzerinde yayılan bu hikâye, sanılanın aksine baştan sona uydurma.

Bunun en büyük delili de Haluk Levent. Paylaşılan hikâye bizzat Haluk Levent tarafından defalarca tekzip edilmişti.

Hakkımda onlarca hikaye yazılıyor. Tamamı ajitasyon. İtibar etmeyin. Bir kere benden serseri bi adam yoktu.sözleriyle bu hikâyenin doğruluk payının bulunmadığını aktarmıştı.

 

haluk levent hikaye

 

Hikâye edilenin aksine Haluk Levent, babasının öldüğünde Muğla’da konserde olduğunu, ilaç ihtiyaçlarının bulunmadığını belirtmişti:

“Kaç kez yazdım ama insanlar bir şekilde kahraman yaratmak istiyorlar. Facebook’tan yayılıp Twitter’a bulaşan bu hikaye doğru değil! Uydurmuşlar! Babam öldüğü gün Muğla’da konserdeydim. Ayrıca ilaç ihtiyacımız yoktu. Ben ise serserinin tekiydim zaten. Boş hikaye. Bilginize.

Hatta çok eğlenceli bir ailede büyüdüm. Bakın bir düğündeyiz. Bir abimiz eğlenceli bir şarkı söylüyor. Ablamla birlikte dans ediyoruz. (Kıvırcık olan benim😊) Sonra kuzen Yaşar geliyor. Enteresan gidiyor her şey. Tebessüm edin diye yayınlıyorum. Takibi bırakmayın ama😁😁😁”

 

haluk levent hikaye babası

 

Haluk Levent’in paylaşılan hikâyenin gerçek dışı olduğunu beyan ettiği diğer paylaşımlardan tespit edebildiklerimiz şu şekilde:

 

“Bu hikaye doğru değil! Babama ben bakmadım o bana baktı. İyi bir evlat olamadım ona . Üniversitelerde hep olay hep kavga çıkardım vs vs vs”

 

haluk levent babasının hikayesi

 

“Ben hikaye doğru değil dedim. Babamı hasta gösteriyor aciz gösteriyor. Ben ise çalışıp ona bakmışım güya. Babam Adana’nın en janti adamıydı”

 

haluk levent hikaye

 

Haluk Levent, şarkılarının ortaya çıkış hikâyesi olarak sosyal medya ve internet forumlarında paylaşılan anlatılardan Elfida’nın hikâyesi hariç kalanların gerçeği yansıtmadığını belirtmişti:

“Facebook’ta şahsımla ilgili acıklı ve masum bir hikaye dolaşıyor Elfida öyküsü hariç hiç bişey doğru değil. Harbi işe yaramaz bi adamdım ben”

 

elfidanın hikayesi

 

İlaveten, Haluk Levent AHBAP kurulmadan ve sosyal medya gelişmeden önce Çapa Tıp Fakültesi önünde hastalara para dağıttığı iddiasını da tekzip etmişti:

“Bu konuda haksız yere övülüyorum. Facebook’ta da öyle bir hikaye dolaşıyor devamlı. Ben o yıllarda Çapa önüne hastalara para dağıtmaya gitmedim yok öyle bir şey. Sadece Çapa ortopedi bölümünde her Salı ve Perşembe hasta çocuklara gitar çalıyordum o kadar dostum”

 

haluk levent çapa tıp

 

Kapak fotoğrafı: Haluklevent.com.tr

Yorumunuzu yazınız...