“Pankart montajı” sosyal medya trollerinin vazgeçemediği alışkanlıklarından…

Karşılaştığımız montaj pankart görsellerinden bazı örnekler paylaşalım…

 

Cumhuriyet Halk Partili kadınların eylemlerinde kullanılan bazı pankartlar üzerine yapılan montajların sıklıkla sosyal medyada paylaşıldığına şahit oluyoruz. Ancak, pankartların orijinalinde “kadına özgürlük sevişiriz cenabet gezeriz tayyip sanane yaşasın laiklik” ve “kahrolsun şeriat başörtüsüne geçit yok yaşasın laiklik” değil; “yaşasın kadınlar, kadınlar yaşasın” ve “Mezitli Emekçi Kadınlar Derneği” yazmaktaydı.

 

kadına özgürlük kahrolsun şeriat montaj pankart

 

mezitli emekçi kadınlar derneği pankartı

 

kadınlar yaşasın yaşasın kadınlar pankartı

CHP’li kadınların “cünüp gezmek” için imza kampanyası düzenlediği iddiasıyla paylaşılan, CHP İzmir İl Kadın Kolları tarafından 2017 yılında il ve ilçe müftülüklerine resmi nikah kıyma yetkisi verilmesine karşı başlatılan imza kampanyası esnasında kaydedilen fotoğrafın orijinalindeki pankartta “Gusül abdesti istemiyoruz cenabet gezmek istiyoruzdeğilBinali Yıldırım’ın il ve ilçe müftülüklerine nikah kıyma yetkisi verileceğini belirten açıklamasını kabul etmiyoruz.” yazıyor.

 

gusul-abdesti-istemiyoruz-montaj

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimine doğru süreçte sosyal medyaya Erzurum’dan Muratpaşa Mahallesi muhtar adayına ait seçim büroşüründe “siz mahalleyi bana verin ben de size vereyim” yazdığı iddia edildi. Ancak, seçim broşürü üzerinde montaj yapıldığı ve “Muratpaşa’ya kadın eli değecek” yazısının “siz mahalleyi bana verin ben de size vereyim” şeklinde dönüştürüldüğü anlaşılmıştı.

 

Erzurum’dan Muratpaşa Mahallesi muhtar adayı Mine Yiğit'e ait seçim büroşüründe “siz mahalleyi bana verin ben de size vereyim” yazdığı iddiasını içeren paylaşım
Erzurum’dan Muratpaşa Mahallesi muhtar adayı Mine Yiğit’e ait seçim büroşüründe “siz mahalleyi bana verin ben de size vereyim” yazdığı iddiasını içeren paylaşım

 

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nden (UETD) göstericilerin açtığı pankartta yazılı “Dünya düşman olsa da Allah bizden yanadır” ifadesi “Dünya düşman olsa da biz g.tunun kılıyız” şeklinde montajlanarak sosyal medyada paylaşılmıştı.

 

dünya düşman olsa da götünün kılıyız

 

dünya düşman olsa da Allah bizden yanadır

 

Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezuniyet töreninde açılan “Herkesin Aşkına Kimse Karışamaz” yazılı pankart “vajina yangınına çare arıyoruz bulamadık – odtülü çağdaş kızlar” şeklinde montajlanmıştı.

 

vajina yangınına çare arıyoruz bulamadık

 

Dönemin Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun “YGS’ye Girecek Tüm Adaylara Başarılar Diliyorum” yazılı afiş “Adaylara Girecek Tüm YGS’ye Başarılar Diliyorum” şeklinde montajlanarak (geleneksel şekilde her yüksek öğretime geçiş sınavı öncesinde) paylaşılıyor.

 

Adaylara Girecek Tüm YGS’ye Başarılar Diliyorum

 

Messi ve Ronaldo’nun Filistin’e destek için çekildiği iddia edilen fotoğraflar montajlanmıştır. Söz konusu fotoğrafların orijinalinde Messi ve Ronaldo’nun tuttuğu pankartlarda Filistin’e destek mesajı yer almamaktadır.

 

Christiano Ronaldo'nun ve Lionel Messi'nin Filistin'e destek mesajı içeren pankartla yer aldığı iddia edilen fotoğraflar ve asılları
Christiano Ronaldo’nun ve Lionel Messi’nin Filistin’e destek mesajı içeren pankartla yer aldığı iddia edilen fotoğraflar ve asılları

 

Messi ve Ronaldo’nun Filistin’e Destek İçin Çekildiği Sanılan Fotoğraflar

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bir otobüse, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından ayakta yolcu almanın yasak olduğuna dair afiş astırıldığı iddiası gerçeği yansıtmıyor. Fotoğrafa pankart sonradan eklenmiş.

 

istanbul otobüs afiş

 

İstanbul’da Bir Otobüse Ayakta Yolcu Almanın Yasak Olduğuna Dair Asıldığı Sanılan Afiş

 

Görseldeki Londra’dan otobüsün üzerinde Atatürk’ün resminin yer aldığı ve İngilizce “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” yazdığı iddiası doğru değil, görsel montajla oluşturulmuş.

 

 

Londra’daki Otobüsün Üzerinde “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” Vecizesinin Bulunduğu İddiası

 

Mobil cihazlarınızda sosyal medyada karşılaşılan bu gibi görseller kolaylıkla tersine görsel arama yoluyla araştırılabilir.

 

Cep Telefonunda Tersine Görsel Arama

 

Yorumunuzu yazınız...