“İşgalci Türkiye Kıbrıs’tan Defol” Yazılı Pankartın CHP Mitinginde Açıldığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından Maltepe Etkinlik Alanı’nda 21 Mayıs 2022 günü düzenlenen ‘Milletin Sesi’ adlı mitingde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adalet, sağlık, düzensiz göç, dış politika gibi konularda eleştirilerini dile getirmişti.

21 Mayıs günü Maltepe’de CHP’nin düzenlediği mitingde bir katılımcı tarafından açıldığı ileri sürülen “işgalci Türkiye Kıbrıs’tan defol” yazılı pankart aslında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) gerçekleşen bir protestodandı.

 

kktc lefkose eylem

 

20 Mayıs 2022 günü Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği önünde toplanan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) ve Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) üyeleri, “işgalci Türkiye, Kıbrıs’tan defol“, “işgale ve istilaya geçit vermeyeceğiz“, “irademize uzanan üst elleri kıralım” şeklinde yazıların yer aldığı dövizler taşımıştı.

 

isgalci turkiye kibristan defol pankarti

 

Yanlış aktarım içeren sosyal medya paylaşım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

“Maltepe mitinginden bir kare. CHP kime neye hizmet ediyor? Ak parti mitinginde böyle bir pankart olsa bu kadın linç edilir. Adana ak parti mitinginde şehitler yad edilirken CHP mitinginde Türkiye işgalci oluyor. CHP ye oy veren bu ülkenin insanı değildir hatta insan değildir.”

 

maltepe mitinginden pankart iddiasi

 

“Bu Pankart bugün CHP mitinginde açıldı! BAŞKA BIR ÜLKENİN TOPRAKLARINDA, O ÜLKENİN ALEYHİNE OLSAYDI, O PANKARTI YEDİRİRLERDİ ONA.. AMA BİZDE DEMOKRASİ VAR.. DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ VAR GERÇİ ÜLKE İÇİNDE Kİ VE BATI İÇİN TÜRKİYEDE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ YOK.. DAHA NASIL ÖZGÜR OLUNUR ACABA”

 

chp maltepe mitinginden pankart iddiasi

 

Görselin gerçek arka planına Teyit.org da değinmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...