İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarafından Bir Belediye Otobüsüne Ayakta Yolcu Almanın Yasak Olduğuna Dair Afiş Astırıldığı İddiası Gerçeği Yansıtmıyor

Yanlış İddia

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Eylül 2020 günü yaptığı açıklamadaToplu taşımada tüm illerimizde ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir.” ifadelerini kullanarak ülke genelinde toplu taşıma araçlarında ayakta yolcu almanın yasak olduğunu belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından sosyal medya platformlarında aktarılan iddiaya göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından İETT otobüslerine bir pankart asılarak açıklamaya tepki gösterildiği sanılmıştı.

Paylaşılan gönderilerde yer alan bir fotoğrafa göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul’da belediye otobüsüne “Cumhurbaşkanımız tarafından otobüslere ayakta yolcu almak yasaklanmıştır. Şoförle tartışmayınız” notunu içeren pankartın astırıldığı iddia edilmişti.

İstanbul’daki bir otobüse ayakta yolcu almanın yasak olduğuna dair afiş astırıldığı iddiasını içeren bazı paylaşımlar şu şekilde:

 

istanbuldaki-bir-otobüse-ayakta-yolcu-almanin-yasak-olduguna-dair-afis-astirildigi-iddiasini-iceren-paylasim
İstanbul’da bir otobüse ayakta yolcu almanın yasak olduğuna dair afiş astırıldığı iddiasını içeren paylaşım

 

istanbul otobüs afiş
İstanbul’da bir otobüse ayakta yolcu almanın yasak olduğuna dair afiş astırıldığı iddiasını içeren paylaşım

iett otobüs pankart


İstanbul’da Bir Otobüse Ayakta Yolcu Almanın Yasak Olduğuna Dair Afiş Astırıldığı İddiası İle Paylaşılan Fotoğraf Dijital Düzenleme İçeriyor

İBB tarafından İstanbul’da bir otobüse ayakta yolcu almanın yasak olduğuna dair afiş astırıldığı iddiası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplu taşıma araçlarında ayakta yolcu almanın yasak olduğunu açıklamasının ardından birçok kişi tarafından gerçek sanılmıştı.

Halbuki, İstanbul’da bir otobüse ayakta yolcu almanın yasak olduğuna dair afiş astırıldığı iddiası ile paylaşılan fotoğrafta montajlanmış. Fotoğrafın orijinalinde yer alan otobüsün üzerinde ayakta yolcu almanın yasak olduğuna dair herhangi bir afiş bulunmuyor.

 

istanbul otobüs afiş

 

İstanbul’da bir otobüse ayakta yolcu almanın yasak olduğuna dair afiş astırıldığı iddiası ile paylaşılan fotoğrafın geçmişte izi aratıldığında fotoğrafın eski tarihli olduğu görülebiliyor. Fotoğrafın afişsiz versiyonu 2014 yılından itibaren İİET ile ilgili birçok haberde kullanılmış.

 

 

istanbul otobüs afiş

 

istanbul otobüs afiş

 

İstanbul’da Bir Otobüse Ayakta Yolcu Almanın Yasak Olduğuna Dair Afiş Astırıldığı İddiası İle Paylaşılan Fotoğrafın Kaynağı Bir Sosyal Medya Kullanıcısı

İlgili görsel bir sosyal medya kullanıcısı tarafından “İBB’ye öneri” mahiyetindeki paylaşılmış. Fotoğraf daha sonra “etkili muhalefet nedir nasıl yapılır” notuyla aktarılmış, sonrasında ise bazı kullanıcılar tarafından gerçek sanılarak paylaşılmıştı.

 

istanbul otobüs afiş

 

etkili muhalefet nasil yapilir

 

 

Yorumunuzu yazınız...