Armasında Atatürk Resmini Taşıyan Tek Spor Takımının Samsunspor Olduğu İddiası Doğru Değil

Atatürk resmine armasında yer veren ilk ve tek spor takımının Samsunspor olduğu iddiası doğru değil. Samsunspor’un yanı sıra Atatürk resmini ambleminde taşıyan spor kulüpleri mevcut. Samsun şehrinin amatör takımları arasında yer alan Atakum Belediyespor, Bafraspor, İstanbul Bafraspor, Eskişehir 2 Eylül Spor Kulübü ve Samsun Türkiş İstiklal Spor Kulübü logosunda Atatürk armasını taşıyan diğer spor kulüpleridir.

Yanlış İddia

 

Televizyon programlarında veya sosyal medya platformlarında mutlaka denk gelmişsinizdir armasında Atatürk amblemi taşıyan tek spor takımının Samsunspor olduğu iddiasına.

Bahse konu iddia, son günlerde bir yemek programındaki yarışmacının jüri üyelerine Samsunspor forması için “Armasında şanlı Mustafa Kemal Atatürk’ü armasında taşıyan tek formayı sizlere hediye etmek istiyorum” sözlerini sarf ederek verdiği hediye ile gündem haline gelmişti.

 

Logosunda Atatürk amblemini taşıyan tek spor takımının Samsunspor olduğu iddiasını dile getiren bazı paylaşımlar da şu şekilde:

 

arma atatürk logo
Armasında Atatürk’ün logosu bulunan tek spor kulübünün Samsunspor olduğu iddiasını içeren sosyal medya paylaşımı

 

arma atatürk logo
Armasında Atatürk’ün logosu bulunan tek spor kulübünün Samsunspor olduğu iddiasını içeren sosyal medya paylaşımı

 

Armasında Atatürk amblemi taşıyan tek spor takımının Samsunspor olduğu iddiası azımsanamayacak sayıda kişi tarafından dile getirilmektedir. Ancak durum pek sanıldığı gibi değil.


Türkiye’de Armasında Atatürk Resmi Taşıyan Tek Spor Kulübü Samsunspor Değil, Başka Spor Kulüpleri de Mevcut

1930 lu yıllardan itibaren farklı isimlerle faaliyet gösteren, 1965 yılından itibaren  şu anki resmi adıyla spor müsabakalarında yer alan Samsunspor, takımının kırmızı, beyaz, siyah renkleri ile oluşturulan logosunda Atatürk amblemini taşımaktadır.

 

arma atatürk logo

 

Ancak Samsunspor, armasında Atatürk’e yer veren tek spor kulübü değil, amblemlerinde Atatürk resmi bulunan başka spor kulüpleri de mevcut.

Türkiye’de armasında Atatürk amblemini taşıyan bir başka spor kulübü Samsun şehrinin bölgesel amatör futbol takımı Atakum Belediyespor’dur.

atatürk arma logo

Söz konusu takım 2017 yılında logo değişikliğine giderek Samsunspor’dan sonra Atatürk amblemini bulunduran bir diğer spor kulübü olma özelliğini taşımaya başlamış. Atakum Belediyespor yaptıkları logo değişikliklerini sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşım ile duyurmuştu.

Samsun Türkiş İstiklal Spor Kulübü de ambleminde Atatürk resmine yer veren bir diğer spor kulübü.

 

Türkiş İstiklal Spor Kulübü

 

Bafraspor, İstanbul Bafraspor, Eskişehir 2 Eylül Spor Kulübü da Atatürk resmini amblemlerinde taşıyan spor kulüpleridir.

 

bafraspor logo

 

istanbul bafraspor logo

 

2 eylül spor kulübü

 

Görülebileceği üzere Samsunspor, Atatürk resmine armasında yer veren tek olmasa da ilk spor kulübüdür…

 

samsunspor armasında atatürk

1 Yorum

  1. Lan onlarda samsun takımı armasında Atatürk amblemi taşıyan tek yer samsun

Yorumunuzu yazınız...