Armasında Ay-Yıldız Taşıyan Tek Futbol Takımının Beşiktaş Olduğu İddiası Doğru Değil

Armasında ay-yıldız taşıma onurunun sadece Beşiktaş’a (BJK) verildiğine dair bir şehir efsanesi dolanır durur ortalıkta. Ancak, Beşiktaş dışında birçok futbol kulübü de armasında ay yıldızlı bayrağımızı taşır.

Yanlış İddia

 

Armasında bayrağımızı taşıyan tek futbol kulübünün Beşiktaş olduğu iddiası azımsanamayacak sayıda kişi tarafından dile getirilmektedir.

 

Murat Kelkitlioğlu’nun Beşiktaşın Armasında Tek Ay Yıldız Olan Takım Olduğuna Dair Şehir Efsanesine Yer Verdiği Sosyal Medya Paylaşımı

 

Bazen de armasında ay yıldız bulundurma hakkının tanınan futbol kulüpleri listesine Beşiktaş’a ilaveten sadece Karşıyaka ve Kasımpaşa Futbol Kulüplerinin de eklendiği görülmüştür.

Ancak, bahse konu takımlara ilaveten Bursaspor, Elazığspor, İstanbulspor, Konya Şekerspor, Aksarayspor, Eyüpspor, Kemalpaşaspor, Çankırı Belediyespor, Lüleburgazspor, Bingöl Belediyespor, Ceyhanspor, Nusaybin Demirspor, Cizrespor, Beylerbeyispor,  Yeni Burdur Gençlik gibi futbol takımlarının da amblemlerinde ay-yıldız sahibi olduğu gerçeği görmezden gelinir genellikle.

 

armasinda ay yildiz olan takimlar

Armasında Ay-Yıldız Taşıyan Futbol Kulüpleri Hakkında Hataya Düşen Köşe Yazarları

Bu hataya düşen köşe yazarları bakalım kimler:

Yılmaz Özdil, 28 Ocak 2010 tarihli “İnönü filan” başlıklı köşe yazısında bu hataya düşmüş:

Üç büyük var Türkiye’de. Beşiktaş. Karşıyaka. Kasımpaşaspor.  
Çünkü, armasında Türk Bayrağı’nı taşıma onuruna sahip olan “üç büyük” sadece bunlar... Öbürleri ay-yıldızı anca formasında taşır; armasında taşıyamaz.

Yılmaz Özdil, 23 Aralık 2010 tarihli “Karşıyaka… Türk bayrağıdır” başlıklı yazısında bu hatasını tekrarlamış:

(Resmi olarak bu üç kulüp, bayraktır... Diğer kulüplerimiz, ay-yıldızı anca göğsünde taşır, isterse 100 kere şampiyon olsun, armasına koyamaz.)

Milliyet Ege yazarı Deniz Sipahi, 3 Ocak 2009 tarihli “İzmir’in havasından mı suyundan mı?” başlıklı yazısında Yılmaz Özdil’den alıntı yaparak bu hataya ortak olmuş:

Dilerim bu mesajı alanlar, bu yıl şampiyonluk için üzerine düşeni yaparlar... Özdil’in, “İşte gerçek üç büyükler” yazısından bir alıntı...
“Üç büyükten biriyiz. Diğerleri Karşıyaka. Ve Kasımpaşa. Bu gerçeği silemezler!“ Evet... Üç büyük vardır tarihte. Beşiktaş. Karşıyaka. Kasımpaşa. Armasında ay-yıldızı yani Türk Bayrağı’nı taşıma hakkına ve onuruna sahip olan “Üç büyükler“ sadece bunlardır. Kızmaca darılmaca yok...

Reha Muhtar ise 20 Şubat 2013 tarihli “O formaların üzerindeki ay yıldız, formaların kendisidir Acun kardeş!..” köşe yazısında ise tek Türk takımının armasında bayrak taşıdığını iddia etme hatasını yapmış:

Acun’un ve Sergen‘in de çok iyi bildiği gibi; Beşiktaş “amblemi içinde ay yıldızlı Türk bayrağı taşıyan Türkiye’deki tek kulüp”tür...

Reha Muhtar ayrıca, Türkiye’de sadece günümüze değin şampiyon olmuş 5 futbol takımının formasında Türk bayrağı ambleminin bulunduğunu belirtmiş. Ancak, tabiki bu bilgi doğru değil. Çünkü, sadece şampiyon olan takım, diğer sezonda Türk bayrağını formasında taşıma hakkına sahip olmaktadır.

"Türkiye’de 5 takımın formasında ay yıldızlı Türk bayrağı amblemi bulunur... Kimdir bu takımlar?.. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor ve Bursaspor... Niye başka takımların formasında ay yıldız yoktur da bu takımların formalarında vardır?.. Çünkü bu takımlar Türkiye Ligi şampiyonu olmuşlardır... Renklerinin üzerine işlenen ay yıldız Türkiye şampiyonu olmalarının formalarında taşıdıkları gururdur..."

Yeni Şafak Gazetesi ve Akşam Gazetesi eski yazarı Murat Kelkitlioğlu 23 Ocak 2018 tarihinde attığı tweette bu şehir efsanesine yer vermişti:

"Beşiktaş taraftarı her zaman milletinin, vatanının yanında saf tutmuştur! Armasında tek ay yıldız olan takımın Beşiktaş olduğu unıtulmamalı!"

* Bu husus daha önce Muhtesip tarafından, “Ay-Yıldızlı Arma” ve  “Yılmaz Özdil Potpuri” başlıklı ihtisaplarda dile getirilmişti.

armasında ay yıldız taşıyan futbol takımı

4 Yorumlar

 1. hakan tezulaşan Reply

  biz bu insanların çoğunu gerçekten bilgili zannediyorduk….Bakın tarihimizde belirli zamanlarda ülkemizin o an ki konumu dolayısıyla yapmış oldukları inanılmaz katkıları nedeniyle resmi olarak ARMALARINDA Türk Bayrağını taşıma izni Beşiktaş, Karşıyaka ve Kasımpaşa kulüplerine verilmiştir….Bu kulüplerin dışında hiçbir takım Türk Bayrağını armalarında taşıyamaz ancak TFF nun umursamaz tavrı ve ” aman suyu bulandırmayalım” politikası yüzünden bu gün en az 15 takım (amatör küme takımı bile var) Türk Bayrağı nı armalarına koymuştur…Federasyon hemen duruma el koyup gereğini yapmalı ve Kamuoyunu bilgilendirmelidir….Türk Bayrağını formasında kullanabilmek ise apayrı bir durumdur…Hangi spor dalı olursa olsun bir Türk (Takım veya bireysel) Ülkemizi Uluslararası bir müsabakada temsil ediyor ise formasında (armasında değil) Türk Bayrağını kullanabilir…. saygılarımla….

 2. Bu bilgilerde bir ifade hatası bulunmaktadır. Beşiktaş ilk Türk Kulüp olduğu için bayrak taşıma hakkı devlet tarafından verilmiştir. Karşıyaka ve Kasımpaşa yine Cumhurbaşkanı yetkisiyle armalarına bayrak koymuştur.
  Bugün bu 3 takım dışında armaya bayrak koyulması, kulüplerin kendi kendilerine yaptıkları bir uygulamadır.
  Dolayısıyla Türk Bayrağı her armaya artık koyulabiliyor. Buradaki tasarım kulübe aittir.
  Ancak 3 takım devlet tarafından onurlandırılmıştır.

 3. Armasında ay yıldız taşıma ayrıcalığı çeşitli tarihi olaylardan dolayı Beşiktaş, Kasımpaşa ve Karşıyaka kulüplerimize verilmiş bir haktır. Bununla beraber belki de herhangi bir kuruma sen armana ay yıldız koyma demek yakışık almayacağı için (benim aklıma gelen tek sebep bu) bu sayılan kulüplerin armasında ay yıldız bulundurmalarına engel olunmuyor. Yani iddiayı yanlışlamak için çabalayıp başka yanlışlara da imza atmamak lazım.

  • malumatfurusorg Reply

   Bu hakkı hangi kurum ya da kim ne zaman hangi yetkiyle vermiş? Kendi yargılarınızı desteklemek için “hak” uydurmamak lâzım.

Yorumunuzu yazınız...