Armasında Ay-Yıldız Taşıyan Futbol Kulüpleri ve Köşe Yazarlarımız

Armasında ay-yıldız taşıma onurunun sadece Beşiktaş’a, Karşıyaka’ya ve Kasımpaşa’ya verildiğine dair bir şehir efsanesi dolanır durur ortalıkta.

Ancak, bahse konu takımlara ilaveten Bursaspor, Elazığspor, İstanbulspor, Konya Şekerspor, Aksarayspor, Eyüpspor, Kemalpaşaspor, Çankırı Belediyespor, Lüleburgazspor, Bingöl Belediyespor, Ceyhanspor, Nusaybin Demirspor, Cizrespor, Beylerbeyispor,  Yeni Burdur Gençlik gibi futbol takımlarının da amblemlerinde ay-yıldız sahibi olduğu gerçeği görmezden gelinir genellikle.

Bu husus daha önce Muhtesip tarafından, “Ay-Yıldızlı Arma” ve  “Yılmaz Özdil Potpuri” başlıklı ihtisaplarda dile getirilmişti.

Bu hataya düşen köşe yazarları bakalım kimler:

Yılmaz Özdil, 28 Ocak 2010 tarihli “İnönü filan” başlıklı köşe yazısında bu hataya düşmüş:

Üç büyük var Türkiye’de. Beşiktaş. Karşıyaka. Kasımpaşaspor.   
Çünkü, armasında Türk Bayrağı’nı taşıma onuruna sahip olan “üç büyük” sadece bunlar... Öbürleri ay-yıldızı anca formasında taşır; armasında taşıyamaz.

Yılmaz Özdil, 23 Aralık 2010 tarihli “Karşıyaka… Türk bayrağıdır” başlıklı yazısında bu hatasını tekrarlamış:

(Resmi olarak bu üç kulüp, bayraktır... Diğer kulüplerimiz, ay-yıldızı anca göğsünde taşır, isterse 100 kere şampiyon olsun, armasına koyamaz.)

Milliyet Ege yazarı Deniz Sipahi, 3 Ocak 2009 tarihli “İzmir’in havasından mı suyundan mı?” başlıklı yazısında Yılmaz Özdil’den alıntı yaparak bu hataya ortak olmuş:

Dilerim bu mesajı alanlar, bu yıl şampiyonluk için üzerine düşeni yaparlar... Özdil’in, “İşte gerçek üç büyükler” yazısından bir alıntı...
“Üç büyükten biriyiz. Diğerleri Karşıyaka. Ve Kasımpaşa. Bu gerçeği silemezler!“ Evet... Üç büyük vardır tarihte. Beşiktaş. Karşıyaka. Kasımpaşa. Armasında ay-yıldızı yani Türk Bayrağı’nı taşıma hakkına ve onuruna sahip olan “Üç büyükler“ sadece bunlardır. Kızmaca darılmaca yok...

Reha Muhtar ise 20 Şubat 2013 tarihli “O formaların üzerindeki ay yıldız, formaların kendisidir Acun kardeş!..” köşe yazısında ise tek Türk takımının armasında bayrak taşıdığını iddia etme hatasını yapmış:

Acun’un ve Sergen‘in de çok iyi bildiği gibi; Beşiktaş “amblemi içinde ay yıldızlı Türk bayrağı taşıyan Türkiye’deki tek kulüp”tür...

Reha Muhtar ayrıca, Türkiye’de sadece günümüze değin şampiyon olmuş 5 futbol takımının formasında Türk bayrağı ambleminin bulunduğunu belirtmiş. Ancak, tabiki bu bilgi doğru değil. Çünkü, sadece şampiyon olan takım, diğer sezonda Türk bayrağını formasında taşıma hakkına sahip olmaktadır.

"Türkiye’de 5 takımın formasında ay yıldızlı Türk bayrağı amblemi bulunur... Kimdir bu takımlar?.. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor ve Bursaspor... Niye başka takımların formasında ay yıldız yoktur da bu takımların formalarında vardır?.. Çünkü bu takımlar Türkiye Ligi şampiyonu olmuşlardır... Renklerinin üzerine işlenen ay yıldız Türkiye şampiyonu olmalarının formalarında taşıdıkları gururdur..."

armasinda ay yildiz olan takimlar

malumatfurus hakkında 852 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

1 yorum

  1. biz bu insanların çoğunu gerçekten bilgili zannediyorduk….Bakın tarihimizde belirli zamanlarda ülkemizin o an ki konumu dolayısıyla yapmış oldukları inanılmaz katkıları nedeniyle resmi olarak ARMALARINDA Türk Bayrağını taşıma izni Beşiktaş, Karşıyaka ve Kasımpaşa kulüplerine verilmiştir….Bu kulüplerin dışında hiçbir takım Türk Bayrağını armalarında taşıyamaz ancak TFF nun umursamaz tavrı ve ” aman suyu bulandırmayalım” politikası yüzünden bu gün en az 15 takım (amatör küme takımı bile var) Türk Bayrağı nı armalarına koymuştur…Federasyon hemen duruma el koyup gereğini yapmalı ve Kamuoyunu bilgilendirmelidir….Türk Bayrağını formasında kullanabilmek ise apayrı bir durumdur…Hangi spor dalı olursa olsun bir Türk (Takım veya bireysel) Ülkemizi Uluslararası bir müsabakada temsil ediyor ise formasında (armasında değil) Türk Bayrağını kullanabilir…. saygılarımla….

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz