Bursa Suriye Spor Kulübü, 2017 Yılında Bursa’da Suriyeli Sığınmacılar Tarafından Kurulan, Resmî Bir Statüsü Olmayan, Amatör Turnuvulara Katılıp Karşılaşmalar Yapan Amatör Bir Ekip

 

Bursa’da Suriyeli sığınmacılar tarafından bir spor kulübünün kurulduğu iddiası sosyal medyada (yeniden) dolaşıma girdi.

 

Kırmızı renkli kartal başı ve hilalden oluşan, yeşil beyaz renkte futbol topunu içeren, Türkçe ve Arapça Bursa Suriye Spor Kulübü yazısını taşıyan logonun görüldüğü pankart görseli şöyle:

 

bursa-suriye-spor-kulubu

 

Suriyeli sığınmacıların Bursa’da futbol kulübü kurduğu iddiasını yeniden gündeme getiren paylaşım şu şekilde:

 

(@militerdoktrin1): “Ümit Özdağ haklı çıktığında her şey için çok geç olacak.”

 

 

 

Bazı sosyal medya kullanıcıları Bursa Suriye Futbol Kulübü’nün kurulduğu iddiasını tepkiyle karşıladı.

 

@cokgezen.gurme (@akif_budak): “Bursa Bursaspor a sahip çıkamadı da savaş kaçkını istilacı Suriyeliler in kurmuş olduğu Bursa Suriye Spor Kulübü ne mi sahip çıkacak…? Bursa’ ya yakışmadı…”

 


 

Bazılarıysa gerçekliğini sorguladı.

 

Murat Bidav (@asinakafkas): “Şaka mı bu? Gerçek mi?”

 

 

 

Söz konusu pankart görseli güncel değil, 2017 yılından.

 

Bursa’da 2017 yılında Bursa Suriye Spor Kulübü adlı resmî bir statüsü olmayan amatör futbol kulübünün kurulduğu doğru.

 

Muhammed Matar tarafından kurulan kulübün teknik direktörlüğünü Kadir İbrahim Barakat, teknik direktör yardımcılığını Hamid Katai üstlenmiş.

 

Bursa Suriye Spor Kulübü, 2017 yılında Zafer Spor ve Arabayatağı Spor tesislerinde Ramazan ayı vesilesiyle düzenlenen amatör futbol turnuvasına katılmış.

 

Sosyal medya taramasında, adı geçen amatör kulübün aktif olmadığı anlaşılıyor.

 

suriye-spor-kulubu

 

Bursa Suriye Spor Kulübü’nün kuruluşu, 2017 yılında Bursa’da yerel basına da yansımıştı.

2017 yılı Haziran ayında Bursa yerel basınında, yetkili mercilerin böyle bir kulübün kurulmadığını, adı geçen kulüp için herhangi bir resmî başvurunun olmadığını, herhangi bir işlemin yapılmadığını aktardığı belirtilmiş (Bursa.com‘daki içerikte “Bu pankart bir kulüp hazırlığı olduğu gibi espri amaçlı hazırlanarak sosyal medyada yayınlanmış da olabilir.” yorumunda bulunulmuş. Ancak, sosyal medya hesaplarında paylaşılan görseller, “Bursa Suriye Spor Kulübü” yazılı pankartın mizah amacıyla asılmadığını ortaya koyuyor.).

 

bursa-suriyespor-kulubu

 

Türkiye Futbol Federasyonu internet sitesindeki Futbol Bilgi Bankası ekranında “Kulüp Arama Sayfası” başlıklı ekranda yapılan taramada Bursa Suriye Spor Kulübü adlı bir kulübe rastlanamadı.

 

Benzer şekilde geçmişte, ülkemizdeki Suriyeli sığınmacılar resmî statüsü bulunmayan futbol kulüpleri kurup amatör turnuvalara katılmıştı.

 

Örnek verecek olursak…

 

Suriye’deki çeşitli liglerde mücadele eden takımlarda forma giyen futbolcular ülkelerindeki savaş nedeniyle ülkemize geldikleri Diyarbakır’da kendi aralarında “Suriye-Dicle Spor” adlı bir kulüp kurmuştu.

 

 

 

 

Suriye’de çeşitli liglerde yer alan takımlarda forma giyen futbolcular, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak geldikleri İzmir’de 2016 yılında “Suriyeli Göçmenler” adlı bir futbol kulübü kurmuştu.

Yine İzmir’de Suriyeli Mültecilerle Yardımlaşma Derneği üyeleri, 2019 yılında El-Hikme isimli bir futbol takımı kurmuştu.

Bursa’da düzenlenen halı saha turnuva organizasyonlarına katılan ekiplerin “Suriye Spor” gibi isimler aldığı biliniyor.

Savaştan kaçan gençleri topluma entegre edebilmek için kurulduğu belirtilen takımlarda ve yerli futbol kulüplerimizde forma giyen Suriyeliler, lisans çıkarılması ve liglerde oynayabilme konusunda destek beklediklerini söylemişti.

 

Yorumunuzu yazınız...