Fransa’da 3 Yıldızlı Michelin Puanına Sahip Le Gallion Restoranının İşletmecisi Jacques DeNoiret’in 37 Müşterinin Restoranda Yemek Yedikten Sonra Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklara Yakalandığını Bildirmesinin Ardından Kremalı Suflelerin İçinde Sperm Olduğunu İtiraf Ederek Kurduğu Restorandan İstifa Ettiği İddiası ASPARAGAS

Yanlış İddia

 

Haber sitelerinin hız yarışının kalite yerine seviyesizliğe yol açtığının yeni bir nişanesini konu edineceğiz: Fransa’da 3 Michelin yıldızlı restoran şefinin restoranında müşterilerine sunduğu krem sufleye sperm koyduğu, bu nedenle 37 müşterinin cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalandığı, Fransız şefin krem sufleye sperm koyduğunu itiraf ettiği ve kurduğu restorandan istifa ettiği iddiası.

Yukarıdaki paragrafı okuduğunuzda “böyle saçma haber olur mu?” sorusu hemen zihninizde uyandı değil mi?

Ancak ülkemiz basını için emek veren basın mensuplarının bazıları için bu soru pek bir anlam ifade etmiyor anlaşılan.

Fransız şefin krem sufleye sperm koyduğu, bu nedenle 37 kişinin cinsel hastalığa yakalandığı iddiasını gerçek sanıp haberleştiren örnekler şu şekilde:

 

sperm krem sufle
Haber Global‘in Fransa’da 3 yıldızlı Michelin puanına sahip restoran işletmecisinin kremalı suflelerin içinde sperm olduğunu itiraf ettiği asparagasını aktardığı haberi

 

restoran sperm

 

fransız restoran sperm
Cumhuriyet‘in Fransız şefin kremalı sufleye sperm koyduğunu itiraf ettiği iddiasını gerçek sanarak aktardığı haberi

 

krem sufle sperm
Haber.com’un Fransız şefin kremalı sufleye sperm koyduğunu itiraf ettiği iddiasını gerçek sanarak aktardığı haberi

 

Basınımızın üzerine “atladığı” asparagasın tam metni şu şekilde:

37 kişi cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalandıktan sonra gelen iğrenç itiraf: Kremalı suflelerin içinde ‘sperm’ vardı

 

Fransa’da üç yıldızlı Michelin puanına sahip Le Gallion restoranının işletmecisi Jacques DeNoiret, 37 müşterinin, restoranda yemek yedikten sonra cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalandığını bildirmesinin ardından, kremalı suflelerin içinde ‘sperm’ olduğunu itiraf ederek kurduğu restorandan istifa etti.

 

Şikayetleri soruşturan Lacasse & Pilfroy firmasının avukatı Luc Rochelle, “Bay DeNoiret, kremalı suflenin laboratuar analizinden sonra, kullandığı gizli içeriğin, çalışanlarından birine ait ‘insan spermi’ olduğunu kabul etmek zorunda kaldı” dedi.

Fransa’nın İsviçre ve İtalya sınırındaki Haute-Savoie bölgesindeki Annecy’de bulunan restoran, dünyanın dört bir yanından, sadece üst düzey tatlıların tadına bakmak için gelen gastronomların uğrak yeri haline gelmişti.

 

ŞEF: OLAĞANÜSTÜ BİR MUTFAK MALZEMESİ

 

Öte yandan, Şef Jacques DeNoiret, gerçeğin medyaya ifşa edilmesinin ardından, “Özel malzemeyi temin ettiğimiz çalışanım, uçuk ve frengi kaptığını benden gizledi” dedi.

 

Şef DeNoiret, çalışanlarına belirli günlerde iki litreye varan sperm üretimi için işyerinde ikramiye ödediğini de itiraf etmek zorunda kaldı.

 

Şef DeNoiret, kremalı suflelerden yiyerek hastalığa yakalanan mülterilerden özür diledi, ancak büyük tepkilere neden olacak şekilde kendini savunarak, insan spermini, “olağanüstü bir mutfak malzemesi” olarak nitelendirdi.

 

SPERM MİKTARI KADAR İKRAMİYE

 

İsminin açıklanmaması koşuluyla basına bilgi veren eski bir çalışan, “Önce mastürbasyon yaparak bardağa spermlerimizi boşaltır, daha sonra da onu şefe götürürdünüz.

 

Şef ise onu önünüzde tartar ve hafta sonunda size bir ikramiye öderdi” dedi. Çalışanların ifadelerinde, spermleri evde toplamaya ve soğutmaya, hatta spermlerle dolu kullanılmış prezervatifleri işletmeye getirmeye teşvik edildikleri belirtildi.

 

sperm sufle

 

İddianın absürt içeriğine ilaveten hayal ürünü olduğuna yönelik bulguları sıralayalım:

  • Fransız basınında bu yönde bir skandala ilişkin herhangi bir haber bulunmuyor. Çünkü iddia, Kanada merkezli bir parodi haber sitesi tarafından uydurulmuş.
  • Asparagasın kaynağı World News Daily Report adlı asparagas haber yayıncısı internet sitesi. World News Daily Report adlı sitede “37 Müşteriye Genital Herpes Bulaşmasının Ardından 37 Yaşındaki Fransız Şef Krem Suflede Gizli Bileşeni Kabul Etmek Zorunda Kaldı” (“French Chef Forced To Admit Secret Ingredient In Creme Souffle Was Semen After 37 Customers Contract Herpes“) başlıklı uydurma metin 2020 yılı Ocak ayında yayımlanmış. Bahse konu asparagası ülkemiz basını yeni keşfetmiş. World News Daily Report’un internet sitesinde yayınları hakkında “Bu internet sitesindeki yazılarda görülen tüm karakterler – gerçek insanlara dayananlar dahi- tamamen kurgusaldır ve onlarla yaşayan, ölü veya ölümsüz herhangi bir kişi arasındaki benzerlik tamamen bir mucizedir.” (“All characters appearing in the articles in this website – even those based on real people – are entirely fictional and any resemblance between them and any person, living, dead or undead, is purely a miracle.“) notu aktarılmaktadır.
  • 3 Michelin yıldızı alan La Gallion adlı bir restoran bulunmuyor.
  • Kapak fotoğrafında görülen kişi Fransız şef Jacques DeNoiret değil, ABD’li ünlü şef John Besh. Haliyle, La Gallion adlı restoranın Jacques DeNoiret adlı işletmecisi de hayal ürünü.

 

fransız şef sperm
Fransız şefin kremalı sufleye sperm koyduğunu itiraf ettiği asparagasının kaynağı

 

Uydurma haber yayımlayan internet sitesindeki metni birebir çevirip yayımlamış basın organları…

Yayına koydukları habere kapak seçimi için içinden dondurma akan sufle fotoğrafı bulmak için sarf ettikleri emeği, şu tip saçma sapan iddiaları doğrulamak için harcasalar böyle rezaletlerle karşılaşmayız halbuki…

 

Fransa’da Michelin Yıldızlı Restoran Şefinin Sufleye Sperm Koyduğunu İtiraf Ettiğini Sanan Yazarlar

Sabah gazetesi yazarı Haşmet Babaoğlu, 16 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya hesabından bu iddiayı paylaşmıştı.

 

 

restoran sperm

 

* Tespiti için Eray Ertan’a teşekkürlerimizle…

 

Yorumunuzu yazınız...