Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen bir panelde Suudi bilim insanlarının kadınların insan değil memeli hayvan olduğunu dile getirdiği iddiası parodi içerik paylaşan internet sitesinin 2016 yılında yayımladığı kurgu habere dayanıyor.

 

 

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen bir panelde, sadece erkeklerden oluşan Suudi bilim insanlarının kadınların “gerçekten memeli oldukları ve bu nedenle deve ve keçi gibi diğer memeli türleriyle aynı haklara sahip olabilecekleri” sonucuna vardığı iddiası 2016 yılında dolaşıma girdi.

 

Medya Faresi: “World News Daily Report’da yer alan bir habere göre; Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen bir panelde, sadece erkeklerden oluşan Suudi bilim adamları kadınların “gerçekten memeli oldukları ve bu nedenle deve ve keçi gibi diğer memeli türleriyle aynı haklara sahip olabilecekleri” sonucuna vardılar.

Bilim adamlarınca alınan bu karar, bazı uzmanlar ve kadın hakları savunucuları tarafından “tarihi” olarak adlandırıldı.

Women’s Liberation Action Network (Kadının Özgürleşmesi Hareketi Ağı) konuşmacısı, Suudi Arabistan’da kadın hakları için büyük bir ileri adım olduğunu belirterek “Bu çok geç alınmış, önemsiz bir karar gibi görünebilir ama bölgedeki bütün kadınlar için gerçekten çok önemli bir durum. Bundan sonra kadınlar en azından diğer memelilerle aynı statüde sayılabilecekler. Bu çok güzel bir gelişme, çünkü kadınlar bundan önce bir eşya muamelesi görüyorlardı.” dedi.

Amnesty International konuşmacısı Jillian Birch; son 50 yıldır devam eden kadın hakları hareketinin gözle görülür bir ilerleme kaydettiğini gösteren bu kararın, Suudi Arabistan’da şu anda mevcut tüm kanunları değiştirebileceğine inanıyor.

Panelde bilim adamları tarafından alınan bu karar, Suudi Arabistan’daki dini ve siyasi otoritelerin tamamından destek alamadı.”

 


 

kadinlar-insan-degil-memeli

 

Yıl oldu 2024. Ancak, bu iddia hâlâ gerçekmiş gibi paylaşılıyor.

 


 

 

Suudi bilim insanlarının kadınların insan değil memeli hayvan olduğunu söylediği iddiası World Daily News Report adlı internet sitesinin uydurduğu parodi içeriğe dayanıyor.

 

 

 

 

World Daily News Report adlı internet sitesi geçmişte kurguladığı satirik sahte haberlerle birçok kez gündeme gelmişti.

 

Örneğin, ABD’de 87 yaşındaki emekli postacının 1300 gayrimeşru çocuğunun olduğunun DNA testi sonucunda anlaşıldığı, Smithsonian’da bir müze bekçisi tarafından 2500 yıllık mumyaya tecavüz edildiği, 84 yaşındaki bir adamın 62 yıl boyunca karısıyla konuşmamak için sağır ve dilsiz taklidi yaptığı, Fransa’da 3 Michelin yıldızlı restoran şefinin restoranında müşterilerine sunduğu krem sufleye sperm koyduğu gibi iddialar World Daily News Report’un hayal ürünüydü.

 

Müze Bekçisinin 2500 Yıllık Mumyaya Tecavüz Ettiği İddiası

Bir Adamın Eşiyle Konuşmamak İçin 62 Yıl Sağır Dilsiz Taklidi Yaptığı İddiası

Fransa’da Michelin Yıldızlı Restoran Şefinin Sufleye Sperm Koyduğunu İtiraf Ettiği İddiası

 

 

Adı geçen internet sitesi, hiciv mahiyetindeki kurgu içerik paylaştığını tanıtım metninde şöyle aktarmış:

“WNDR assumes however all responsibility for the satirical nature of its articles and for the fictional nature of their content. All characters appearing in the articles in this website – even those based on real people –  are entirely fictional and any resemblance between them and any persons, living, dead, or undead is purely a miracle.

Ancak WNDR, makalelerinin hiciv niteliğinden ve içeriklerinin kurgusal yapısından doğan tüm sorumluluğu üstlenmektedir. Bu internet sitesindeki makalelerde yer alan tüm karakterler – gerçek kişilere dayananlar bile – tamamen kurgusaldır ve bunlar ile yaşayan, ölü veya ölümsüz herhangi bir kişi arasındaki benzerlikler tamamen bir mucizedir.

 

8 Mart 2016 günü yayımlanan kurgu haberde kullanılan kapak fotoğrafı, 2016 yılında Dubai’de düzenlenen “Dünya Hükûmet Zirvesi” (“World Government Summit“) adlı etkinlikteki bir panelden alıntı.

Arap coğrafyasındaki bilim çalışmalarının durumunun ele alındığı etkinlikte kadınların biyolojik sınıflandırmasının ele alındığına dair bir aktarım bulunmuyor.

Söz konusu içerikte zikredilen “Kadınların Özgürlüğü İçin Eylem Ağı” (“Women’s Liberation Action Network”) adlı bir kuruluşa da rastlanamıyor.

 

2016 yılında sosyal medyada yayılan bahsi geçen iddianın doğru olmadığını Mehmet Atakan Foça şu sözlerle duyurmuştu:

“DİKKAT: suudi bilim adamlarınlarının “kadınlar insan değil, memeli” dediği iddiası gerçek değil. parodi bir haber. Haberin kaynağı world daily news report isimli fake haber sitesi. Görselin alındığı panel ise şubat ayından”

 

İnternethaber.com “Suudi bilim adamları: kadınlar insan değil memeli hayvan!” başlığıyla sunduğu içeriğini, asılsız olduğunun ortaya çıkmasının ardından “Kadın memeli hayvandır haberi yalan çıktı!” şekline çevirmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...