Kara Çarşaflı Kadınların Görüldüğü Fotoğraf, Suudi Arabistan’da Düzenlenen Geleneksel Güzellik Yarışmasından Değil, “Ahlak Güzelliği” Yarışmasından

 

Suudi Arabistan’da düzenlenen güzellik yarışmasını kazanan finalistlere ait olduğu iddiasıyla aşağıdaki fotoğrafların sosyal medyada paylaşıldığı görülüyor.

“Miss Suudi Arabistan” ya da “Suudi Arabistan güzeli” gibi notlarla paylaşılan görseller şöyle:

 

kara-carsafli-guzellik-yarismasi

tesettur-guzellik-yarismasi

 

Görselleri Suudi Arabistan’da düzenlenen güzellik yarışmasının kazananlarının görüntülendiği vurgusuyla aktaran paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

Yazgülü Aldoğan: “Suudi Arabistan’da büyük atılım: güzellik kraliçesi yarışması ve kazananlar”

Elektra (@Electra1011): “Suudi Arabistan” güzellik yarışmasını ortadaki yarışmacı kazandı. Kendisini tebrik ediyoruz.. Çok da güzelmiş, maaşallah diyelim🧿

Orhan Aydın: “Suudi Arabistan’da güzellik yarışması! 5 gün önce yapıldı.”

 

suudi-arabistanda-guzellik-yarismasi

 

Fotoğraflar, Suudi Arabistan’da düzenlenen kadınların fiziksel özelliklerinin ön planda tutularak değerlendirildiği güzellik yarışmalarından değil, “ahlak güzelliği” temalı yarışmalardan…

Görselleri tek tek inceleyelim…

Tersine görsel arama ve anahtar kelime taraması yoluyla incelemeye başladığımızda paylaşın birinci fotoğrafın ilk izleri 2013 yılında karşımıza çıkıyor.

Görselin Faking News adlı satirik içerik yayımlayan internet sitesinde 6 Haziran 2013 günü paylaşıldığı görülüyor.

Saudi Gazette adlı haber sitesinde 15 Haziran 2013 tarihinde yayımlanan “Not Miss World, our winner is Miss Morals” başlığıyla yayımlanan içerikte bu görsele yer verilmiş.

 

ahlak guzelligi yarismasi

 

Söz konusu içerik incelendiğinde, Suudi Arabistan’da geleneksel bir güzellik yarışması düzenlendiği iddiasıyla paylaşılan görselin aslında “ahlak” odaklı bir güzellik yarışmasından olduğu anlaşılıyor.

Haberde bahsi geçen ahlak güzelliği yarışması şöyle özetlenmiş:

“Güzellik yarışmaları tüm dünyada popülerdir, ancak Suudi Arabistan’da rekabet tamamen farklı bir yaklaşım benimsemektedir. Burada yarışmacılar dış güzellikleri ve gece elbiseleri içinde ne kadar büyüleyici göründükleri ile incelenmiyor. Doğu Eyaletindeki Al-Qatif’te düzenlenen ender bir güzellik yarışması, bir kadının iç güzelliği olan gerçek güzelliğini vurgulamayı amaçlıyordu.”

 

Diğer görselin izini taradığımızda da yine 2015 yılında Suudi Arabistan’da düzenlenen ahlak güzelliği yarışmasından olduğu anlaşılıyor.

 

ahlaki-guzellik-yarismasi

 

Taramaya devam edildiğinde 2009 yılında düzenlenen “Suudi Ahlak Güzellik Yarışması” adı verilen organizasyondan görüntülere erişilebiliyor.

 

ahlak-guzelligi-yarismasi

 

Yarışmayla ilgili içerikler incelendiğinde kadınların dış görünüşleri yerine ailelerine ne kadar sadık olduklarına, cilt bakımı ve evde bakım gibi becerilerine ve ahlakî özelliklerine göre değerlendirildiğinin belirtildiği anlaşılıyor.

 

 

Aşağıdaki fotoğraf da 3.sü 2012 yılında Suudi Arabistan’da düzenlenen “Miss Congeniality Beauty Pageant” adı verilen sempatiklik bazlı güzellik yarışmasından.

 

guzellik-yarismasi-suudi-arabistan

ahlak-guzelligi-yarismasi-kazananlar

 

Yorumunuzu yazınız...