Suudi Arabistan’a İlk Kez Kar Yağdığı İddiası Doğru Değil

Mekke Dahil Olmak Üzere Arabistan’ın Birçok Bölgesine Kar Yağışı Daha Önce Yaşanmıştı

Yanlış İddia

 

Suudi Arabistan’ın Tebük şehrine yağan kar altındaki develerin yer aldığı video sosyal medyada büyük ilgi gördü.

 

 

Çöl ikliminin hakim olduğu Suudi Arabistan’da geçtiğimiz günlerde hava sıcaklıklarının düşmesi ile uzun süre sonra bazı bölgelerde ilk defa kar yağışının gözlemlendiği belirtilmişti. Ancak, bu durum bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından Arabistan coğrafyasının genelinde ilk kez gözlemlenen bir durum olarak algılandı.

Suudi Arabistan’ı üzerine kar yağmayan devasa bir çöl sanıp bu görüntünün bir ilk olduğunu iddia eden paylaşımlardan bazı örnekler:

 

“Suudi Arabistan’ın Tabuk bölgesinde kar yağışı… Develer belki de ilk defa kar görüyor.”

 

develer belki ilk defa kar görüyor

 

develer belki ilk defa kar görüyor

 

“Develer ne olduğunu anlamaya çalışıyor :))”

 

Develer ne olduğunu anlamaya çalışıyor

 

“Suudi Arabistan’da kar yağıyor… bakalım başımıza taş ne zaman yağacak… iklim değişikliği yalan diyenlere gelsin…”

 

suudi arabistana kar yağıyor

 

Sanılanın aksine, (iklim değişikliğinin etkisiyle) Suudi Arabistan’a gözlemlenen kar yağışı tarihte bir ilk değil.

Mekke dahil olmak üzere Arabistan’ın birçok bölgesine kar yağışı daha önce yaşanmıştı (Ülkenin kuzeyinde yer alan -paylaşılan videonun kaydedildiği- Tebük gibi şehirlere kar yağışı olağan bir durumken uzun bir sürenin ardından güney ve sahil bölgelerinde ilk defa kar gözlemlenmişti. 85 yılın ardından 2016’da Mekke ve Medine’ye ilk defa kar yağdığı aktarılmıştı. 2016 yılındaki şiddetli soğukla birlikte yaşanan kar yağışına ilişkin haberler basına yansımıştı).

 

mekke kar yağışı

 

 

 

Suudi Arabistan’ın özellikle kuzey bölgelerinde kar yağışı normal bir hadise. Suudi Arabistan’ın iklimine dair açıklamalarda bu husus vurgulanmaktadır.

 

suudi arabistan kar

 

suudi arabistan tebük kar

 

Suudi Arabistan Turizm Ajansına ait internet sitesinde karlı görüntüler kış turizmi için kar aktivitelerine yer verilmiş.

 

suudi arabistan kar turizmi

 

Bahse konu internet sitesinde, karla kaplı çöl görselleri ile birlikte şu gibi ifadelere yer verilmişti:

“Başka hiçbir şeye benzemeyen bir kış kar manzarası yaşamak için Suudi’de kuzeye gidin. Evet, Suudi Arabistan’da özellikle kuzey bölgelerindeki dağlara kar yağıyor.”

Başka hiçbir şeye benzemeyen bir kış kar manzarası yaşamak için Suudi’de kuzeye gidin. Evet, Suudi Arabistan’da özellikle kuzey bölgelerindeki dağlara kar yağıyor. Buzlu çalılıkların ve üstü örtülü dağ zirvelerinin manzarasının keyfini çıkarın ve kışın büyülü telaşları arasında değişen develeri izleyin. Suudi Arabistan’a kar düştüğünde yerel halk arasındaki heyecan bulaşıcıdır. Tebük’un kuzeybatısındaki bir dağ yolculuğuna çıkarak bir yerel gibi mevsimlik bir toz toplayışını kutlayın ya da unutamayacağınız bir kış hava deneyimi için bir Arap devesine atlayın. Ardından yürüyüş, kamp ve kızak gibi çok çeşitli diğer mevsimsel etkinlikler arasından seçim yapın.

 

suudi arabistan kış turizmi

 

 

suudi arabistan kış turizmi

 

Arabistan’ın kuzeyinde 2016 ve 2020 yıllarında meydana gelen kar yağışından görüntülere göz atabilirsiniz:

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...