Görselin NASA’nın Yeni Keşfettiği Gezegene Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

New York’tan 17 yaşındaki lise öğrencisi Wolf Cukier, 2019 yılında NASA’da staj yaparken Dünya’dan 1300 ışık yılı uzakta bir sistemde yer alan yeni bir gezegen keşfetmişti.

NASA’nın TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) programı kapsamında keşfedilen gezegene “TOI 1338 b” adı verilmişti.

 

 

17 yaşındaki stajyer tarafından keşfedilen gezegene ait olduğu iddiasıyla sosyal medyada ve internet sitelerinde aşağıdaki görsellerin paylaşıldığına şahit olduk…

 

 

gezegen tasarım

 

yeni gezegen tasarım

 

keşfedilen gezegen tasarım

 

NASA’nın keşfettiği yeni gezegene ait olduğu iddiasıyla bahse konu görsellere yer veren paylaşımlardan bazı örnekler:

 

nasanın bulduğu gezegen

 

Bu görselin yayılmasına neden olan İngilizce paylaşımdaki “look at this planet that nasa found…shes gorgeous..” ifadesinin “Nasa’nın bulduğu bu gezegene bakın… o muhteşem” şeklinde otomatik çeviri ile aynen Türkçemize çevrilerek görsellerle birlikte paylaşıldığı görüldü.

 

nasa yeni bir gezegen keşfetmiş

 

Ancak sanılanın aksine paylaşan görüntülerin yeni gezegen keşfiyle hiçbir ilgisi bulunmuyor.

NASA’nın keşfettiği yeni gezegene ait kamuoyuyla paylaşılan tasarım ve simülasyon görüntüler arasında paylaşılan görseller yer almıyor.

Sosyal medyada NASA’nın keşfettiği gezegene ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görseller aslında “hayal” mahsulü…

Gezegen görüntüleri, hayalî gezegen görüntüsü yaratmak için programlanan “Between Stars Bot” tarafından oluşturulmuş.

Uzak gezegenlerin sanatsal temsillerini üreten bot tarafından oluşturulan söz konusu görseller 2019 yılı Ocak ayında ossyal medya hesaplarında paylaşılmış.

 

gezegen ilüstrasyonu

 

Söz konusu gezegen görselini tasarlayan Among Stars Bot adlı Twitter profili, hatalı bilgi içeren paylaşımlardan birine şu şekilde yanıt vermişti:

“Hello! I’m the creator of the bot that made these photos! You are free to use them in any way you want, but please clarify that these are generated photos so that there isn’t any confusion that these are real!”

“Merhaba! Bu fotoğrafları oluşturan botun yaratıcısıyım! Bunları istediğiniz şekilde kullanmakta özgürsünüz, ancak bunların gerçek olduğuna dair herhangi bir karışıklık olmaması için lütfen bunların üretilmiş fotoğraflar olduğunu netleştirin!”

 

nasanın bulduğu gezegen görseli kaynağı

 

Söz konusu bot tarafından otomatik olarak oluşturulan muhayyel gezegen tasarımlarından bazı örneklerle yazıyı sonlandırmış olalım…

 

gezegen simülasyon

 

gezegen simülasyonu

 

gezegen illüstrasyon görseli

 

yeni gezegen simülasyon

 

Yorumunuzu yazınız...