Paylaşılan Videonun Mars’tan Gelen Sesi İçerdiği İddiası Doğru Değil

Video Mars’a 18 Şubat 2021’de İndirilen Perseverance Adlı Uzay Aracına Değil, 2012’de Gönderilen Curiosity’e Ait

Mars’tan Olduğu Sanılan Ses Video Kayda Sonradan Eklenmiş

Perseverance Mars’a İndirilen İlk Araç Değil

Yanlış İddia

 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) tarafından yaşam izlerini araştırmak üzere Mars’a gönderilen uzay aracı Perseverance, yedi aylık yolculuğunu tamamlayıp 18 Şubat 2021 Perşembe günü TSİ 23.55’te kızıl gezegene başarılı şekilde iniş yaptı.

NASA’nın Mars’a ulaştırdığı ikinci bir ton ağırlığındaki uzay aracı Perseverence hakkında sosyal medyaya yanlış bazı iddialar yayılmaya başladı.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun Perseverance tarafından kaydedildiği ve arka planda duyulan sesin kızıl gezegenden olduğu öne sürülmüştü.

 

 

Bu iddiayı içeren paylaşımlardan bazı örnekler:

“İşte merak duygusunun insana yaşattığı bitmez tükenmez başarı duygusu. Mars’tan gelen gerçek ses ve görüntü içinde insan şaşkınlığını gizleyemiyor. Merakla Mars’tan gelecek yeni görüntüleri ve bilgileri bekliyoruz.”

 

marstan gelen ses ve görüntü

 

“Mars’dan görüntüler ve gezegendeki ses… Çok etkileyici…”

 

marstan ses iddiası
Tansu Yeğen’in Curiosity’e ait görüntü üzerine işlenen sesi içeren videoyu Mars’a indirilen Perseverance’tan sandığı paylaşımı

 

“Mars’tan gelen bir video görüntüsü. Görüntü eşliğinde kaydedilen ses, ürpertici ve pek mânidar.”

 

marstan gelen görüntü

 

Sanılanın aksine paylaşılan görüntü NASA tarafından 18 Şubat 2021 günü Mars’a indirilen Perseverance’tan değil, 6 Ağustos 2012 günü Mars’a inen Curiosity’den.

Söz konusu hareketli görüntü Mars Curiosity aracı tarafından 2020 yılı Mart ayında kaydedilen 1,8 milyar piksellik panoramik görsel kullanılarak oluşturulmuş.

Videonun sonunda araç üzerindeki Curiosity yazısı görülebilmektedir.

 

curiosity yazısı

 

Ayrıca, video arka planında duyulan ses de Mars’tan değil, sonradan Curiosity’den gelen görüntüler üzerinden oluşturulan kayıt üzerine eklenmiş. Curiosity üzerinde mikrofon bulunmuyordu. Perseverance her ne kadar mikrofona sahip olsa da Mars’tan ses kayıtları henüz gezegenimize ulaşmadı ve NASA tarafından kamuoyuyla paylaşılmadı (İşbu yazının yayımlanmasının ardından  NASA tarafından Perseverance’ın 19 Şubat 2021 tarihinde Mars yüzeyinde kaydettiği 26 saniyelik bir ses kaydı paylaşılmıştır).

Curiosity’den gelen görüntüler daha önce sosyal medyada paylaşılmıştı (Aşağıdaki bağlantılarda yer alan video kayıtları inceleyebilirsiniz).

 

 

NASA‘da çalışan Dr. Umut Yıldız da kişisel Twitter hesabı üzerinden konuya dair aşağıdaki açıklamayı yapmıştı:

“Bugün çok paylaşılan bu video aslında Curiosity’e ait. Ve ses de sonradan bindirilmiş başka bir şeyin sesi. Çünkü Curiosity’de mikrofon yok ama yeni giden Perseverance’da var ve henüz ses kayıtları gelmedi.”

 

* Kapak görseli: NASA

Yorumunuzu yazınız...