Fotoğrafın Dünya, Venüs ve Jüpiter’in Sıralandığı Anda Mars’ta Kaydedildiği İddiası Doğru Değil

Paylaşılan Görsel Aslında Bir Dijital İllüstrasyon, NASA Tarafından Yayımlanan Gerçek Bir Fotoğraf Değil

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada “Dünya, Venüs ve Jüpiter’in Mars’tan görünüşü” ya da “Dünya, Jüpiter ve Venüs’ün Mars’tan çekilmiş fotoğrafı” gibi notlarla paylaşılan ve NASA’nın Curiosity adlı uzay aracı kaynak gösterilen görseli konu edineceğiz.

 

mars dünya venüs jüpiter

 

Görselle ilgili hatalı söylem/yorum içeren örnek paylaşımlar:

 

mars dünya venüs jüpiter

 

mars dünya venüs jüpiter

 

Dünya, Venüs ve Jüpiter’in sıralandığı anın Mars’tan görünümü olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf aslında ne Mars yüzeyinden çekilmiş ne de NASA tarafından paylaşılmış.

Bahse konu aslında bir dijital illüstrasyon.

Görselin sol alt köşesinde görünen “Kuzey Doğu” (“North East”) yönünü temsil eden “NE” harfleri, görüntünün diğer gezegenlerden gökyüzünü görüntülemek için kullanılan Starry Night veya SkySafari gibi planetaryum yazılımları kullanılarak oluşturulmuş olduğunu işaret etmektedir. 

Görsel, Louise Riofrio tarafından oluşturulmuş ve 2010 yılında internet günlüğünde yayımlanmış.

 

marstan dünya venüs jüpiter

 

Reuters ve Snopes gibi kaynaklar da yayımladıkları incelemelerde söz konusu görselin gerçek mahiyetini aktarmıştı.

Astronom Phil Plait ise Slate.com‘da 2012 yılında yayımlanan incelemesinde manzaranın çok doygun olması, gökyüzünün çok fazla bulut içermesi, göğün yanlış renge sahip olması ve “yazılımla oluşturulmuş” görünüme sahip olmasıyla görüntünün sahte olabileceğine dikkat çekmişti.

NASA’nın yayımladığı Mars’tan Dünya, Dünya ve Ay, Dünya ve Venüs‘ün görünümüne ait fotoğraflara göz atıldığında da paylaşılan görselle ilgili iddianın gerçeği yansıtmadığı daha net anlaşılabilir.

 

marstan dünya
Mars’tan Dünya

 

Görülebileceği üzere NASA tarafından yayınlanan, Mars’tan ufuk çizgisini gösteren gerçek fotoğraflar, iddiadaki fotoğraftan farklı görünüyor.

 

marstan dünya ve ay
Mars’tan Dünya ve Ay

 

marstan dünya ve venüs
Mars’tan Dünya ve Venüs

 

2013 yılından bu yana sosyal medyada hatalı söylemle birlikte paylaşılan görsel, NASA tarafından yaşam izlerini araştırmak üzere Mars’a gönderilen uzay aracı Perseverance’ın 18 Şubat 2021 Perşembe günü kızıl gezegene başarılı şekilde iniş yapmasının ardından tekrar popüler hâle gelmiş…

Yorumunuzu yazınız...