NASA’nın Mars Fotoğrafının Bir Kapıyı Gösterdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (National Aeronautics and Space Administration – NASA) yayımladığı Mars‘ta çekilmiş fotoğrafların arasında mağara kapısını andıran fotoğraf büyük merakla karşılandı.

7 Mayıs 2022 tarihinde NASA’nın Mars’ta görev yapan aracı Curiosity tarafından çekilen fotoğrafta kayanın içine doğru oyuk kapıya ya da portala benzetilmişti.

 

nasa mars kapi

 

Bu fotoğraf bazı haber sitelerinde ve sosyal medya profillerinde “NASA, Mars’ta kapı keşfetti.notuyla aktarıldı.

 

nasa marsta kapi kesfetti

 

NASA, Mars’ta bir kapıyı keşfetmiş değil. 

NASA, Mars’ta bir kapı bulduğunu duyurmuş da değil.

Bu görüntü Kızıl Gezegen’de bizden önce ziyaretçilerin olduğunun kanıtı da değil.

Görüntü aslında bir kayadaki küçük bir çatlağın çok yakınlaştırılmış görüntüsü.

Kapı benzeri oyuk aslında sadece 30 santimetreye 45 santimetre ebatında.

NASA, görülen oyuğun “kapı” değil, sadece küçük bir kaya yarığı olduğu kanaatinde.

Bilim insanları kapıya benzeyen oyuk biçimindeki yapının doğal bir arazi oluşumu olduğunu düşünüyor.

 

nasa mars kapi kesfi

 

Söz konusu fotoğraf, NASA’nın 6 Ağustos 2012 günü Mars’a inen Curiosity gezgininin Mast kamerasıyla (Mastcam) “Greenheugh Pediment” adı verilen konumda kaydedilmiş.

NASA, internet sitesinde görüntünün siyah-beyaz orijinalini 7 Mayıs 2022 tarihinde kaydedildiği notuyla paylaşmıştı.

 

nasa curiosity mars kapi

 

Fotoğraftaki yarık, sanılanın aksine olağan bir kapı büyüklüğünde değil. Bu algıda perspektif önemli rol oynamış. Küçük bir çatlak, oldukça yakınlaştırılmış görüntü nedeniyle olduğundan daha büyük sanılmış.

 

mars kapi nasa

 

NASA’ya ait Jet Propulsion Laboratory’den (JPL) bir sözcü, Snopes‘a yaptığı açıklamada görülen yarığın kabaca 30 santimetre genişliğinde ve 45 santimetre genişliğinde (11’e 17 inç) büyüklüğünde olduğunu belirtmişti.

 

 

Gigapan adlı internet sitesinde kamuya açık hâlde bulunan panoramik fotoğrafta, kapı sanılan girintinin yer aldığı geniş bir çekim yer alıyor.

 

nasa mars kapi genis

 

Mars’ta kapı ya da portal sanılan yapının sismik bir “Marsquake”den ya da yüzey deformasyonundan kaynaklanmış olasılıkları internet forumlarında ve sosyal medyada yoğun şekilde dile getirilmişti.

Görüntünün şaşırtıcı olmadığını belirten bilim insanları, kapı sanılan yapının Mars yüzeyindeki olağan jeolojik süreçler sonucu oluşmuş olabileceği görüşünde.

JPL sözcüsü, kapı şeklindeki oyuğun bulunduğu mostra boyunca lineer kırıkların bulunduğunu, birkaç lineer kırığın kesiştiği konumda yer aldığını söylemiş.

Imperial College London’dan Profesör Sanjeev Gupta, Daily Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada kapı gibi görünen dikdörtgen şeklindeki boşluğun “normal jeolojik süreçler” yoluyla oluştuğuna dair kanıt olduğunu belirtmiş ve “çatlaktan Mars ve Dünya’da bol miktarda var, onları üretmek için deprem benzeri sallantılara ihtiyaç yok“, “görüntüde garip bir şey yok, bunlar sadece normal jeolojik süreçler” ifadelerini kullanmış.

İngiliz jeolog Neil Hodgkins, söz konusu oyuğun erozyondan kaynaklanmış olabileceğini görüşünde olduğunu aktarmış.

Nantes Üniversitesi’nden gezegen jeologu Nicholas Mangold ve Bremen’deki Jacobs Üniversitesi’nden Angelo Pio Rossi de oyuğun Marsquake olarak adlandırılan depremler yerine zaman içerisinde jeolojik deformasyonla oluştuğu değerlendirmesini paylaşmıştı.

Kapı benzer oyuğun etrafındaki yarıkların sıklıkla meydana gelen kaya çatlamasını işaret ettiği, ön tarafında yerde bulunan kayanın da benzer bir aktivite nedeniyle düşmüş olabileceği de aktarılıyor.

 

mars kapi portal
Görsel: Michai Mathieu Morin

 

NASA’nın Mars fotoğrafının bir kapıyı gösterdiği iddiası “pareidolia” örneği olarak yorumlanabilir. Nesnelerin farklı şekillerinin hatalı anlamlandırılarak benzetilmesi durumuna dair örnekleri aktardığımız yazımıza göz atabilirsiniz.

 

mars insan yüzü
Mars’ta insan yüzü sanılarak yorumlanan yer oluşumu bir pareidolia örneğiydi

 

2 Yorumlar

  1. Ayıptır ya insanlarla alay etmeyin. Gezegenler arası seyahat edebilecek teknolojiye sahip olduğu iddia edilen uzaylılar bizden daha mı ilkel de mağara ağzı gibi oluşumu uzaylıların kapısı diye anlatıyorsunuz. Pesssss

Yorumunuzu yazınız...