Kızıl Gezegen Mars’ın Dünya’dan Ay Kadar Büyük Görüneceği İddiası Doğru Değil

Mars’ın ve Ay’ın boyutları, Dünya’dan uzaklıkları ve yörüngeleri göz önünde bulundurulduğunda Mars’ın Dünya’dan Ay kadar büyük görülebilmesi mümkün değildir. NASA’nın Mars Keşif Programı da Mars’ın ay boyutunda görülebileceği iddiasının doğru olmadığını duyurmuştu.

Yanlış İddia

 

İnternetin hayatımızda yer alması ile birlikte 2003 yılında eposta ile  yayılmaya başlayan ve o yıldan itibaren sosyal medya platformlarının hayatımızda büyük yer kaplaması ile her yıl Ağustos ayının 27’sinde tekrar gündem haline gelen bir iddia: Kızıl Gezegen olarak adlandırılan Mars’ın gökyüzünde dolunay kadar büyük görüneceği iddiası.

Söz konusu iddia genel olarak NASA’nın Mars’ın çıplak gözle dolunay kadar görünebileceğini ifade ettiği bir metin ile paylaşılıyor.

 

mars ay kadar
Mars’ın Ay kadar görüneceği iddiasını içeren paylaşım ve haberlerde sıklıkla kullanılan fotoğraf

 

Söz konusu iddia ile paylaşılan metin genel olarak şu şekilde:

"Amerikan Uzay Araştırmaları Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Mars, çıplak gözle dolunay kadar büyük görünecek. Mars, 27 Ağustos”ta dünyaya 34, 65 milyon mil yaklaştığında, o gün en büyük göründüğü gün olacak."

Bahse konu iddiayı içeren bazı paylaşımlar şöyle:

 

mars dolunay
Mars’ın dolunay kadar büyük görüneceği iddiasını içeren haber içeriği

 

mars dolunay
Mars’ın dolunay kadar büyük görüneceği iddiasını içeren paylaşım

 

İddialarda yer alan 27 Ağustos 2003 Çarşamba gününde Mars, Dünya’ya yakın bir konumda bulunmuştu. Bu olayda gökyüzüne bakıldığında Mars’ı parlak bir yıldız şeklinde gözle seçebilmek mümkündü. Ancak Mars’ın dolunay kadar büyük gözükmesi gibi bir durum söz konusu değildi.

 

NASA Mars’ın Dünya Üzerinden Dolunay Kadar Büyük Görünebileceğini İfade Eden Bir Açıklamada Bulunmadı

NASA’nın Mars Keşif Programı da, Mars’ın ay boyutunda görülebileceği iddiasının doğru olmadığını Mars Aldatmacası verdiği başlık ile yayınladığı yazı ile 18 Mayıs 2018 tarihinde duyurmuştu.

 

mars dolunay

 

Mars’ın Dolunay Gibi Görünmesi Mümkün Değil

Güneş Sistemi’nde yer alan tüm gezegenler güneşin etrafında eliptik bir yörüngede turlarını tamamlar. Güneşe daha yakın gezegenin güneşe daha yakın olmayan gezegene göre yörünge periyodunu tamamlaması daha kısa sürer.

 

mars dolunay
Güneş Sistemi

 

Örneğin, Dünya’nın Güneş etrafındaki bir turu 365 gün ile tamamlanır iken Mars için bu 687 güne tekabül etmektedir.

 

mars dolunay

 

Gezegenler eliptik yörünge üzerinde periyodlarını tamamlar iken eliptik yörüngeleri dolayısıyla diğer gezegenler ile yakınlaşıp uzaklaşabilir. Gezegenler aynı düzlemde dönmemektedir. İşte Mars’ın Dünya ile yakınlaşıp uzaklaşması bu durum dolayısı ile gerçekleşmektedir.

Ancak Güneş Sistemi’nde yer alan Mars gezegeninin, Dünya’nın uydusu ay kadar büyük görünmesi mümkün değil. Bunun çok basit bir nedeni var: O da Mars gezegeni ile Dünya’nın uydusu Ay’ın boyutları.

 

mars dolunay

 

Daha anlaşılır şekilde anlatacak olursak; Mars’ın çapı yaklaşık olarak 6.779 km’dir. Ay’ın çapı ise 3.474,2 km’dir. Boyutlarından anlaşılacağı üzere Mars, uydumuz Ay’dan yaklaşık olarak 2 kat daha büyüktür. Bu durumda Mars’ın Dünya’dan Ay kadar büyük görülebilmesi için Ay’a göre yaklaşık 2 kat uzaklıkta olması gerekir. Mesafe olarak ise Ay’ın, Dünya’dan 384000 km uzakta konumlandığı bilgisinden yola çıkarak Mars’ın da Dünya’ya yaklaşık olarak 750000 km ötede bulunması gerekiyor.

Ancak Mars, Dünya’ya en yakın konumdaki uzaklığı 55 milyon km civarıdır. Bu da Mars’ın Ay’a göre Dünya’ya yaklaşık olarak 70-75 kat uzaklıkta olduğu anlamına gelmektedir.  (27 Ağustos 2003 tarihinde Mars, Dünya’ya 56 milyon km yaklaşarak 60.000 yıldır en yakın gözlenebildiği konuma gelmişti.)

Yukarıda aktarılan bilgiler ışığında Mars’ın Dolunay kadar büyük görme imkanı bulunamayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Daha önce Yalansavar ve Kozmik Anafor da bu iddianın doğruluk payının bulunmadığını aktarmıştı.

 

ay büyüklüğünde mars

 

Yorumunuzu yazınız...