Paylaşılan Görselin NASA Tarafından Görüntülenen Güneş Yüzeyinin En Net Fotoğrafı Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Güneş yüzeyini net şekilde gösterdiği ve ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından kaydedildiği iddiasıyla aşağıdaki görselin sosyal medyada paylaşıldığı görülüyor.

 

gunes net fotograf

 

Paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

“Güneş yüzeyinin görüntülenen en net fotoğrafı buymuş. Foto NASA’ya ait.”

 

gunes en net

 

 “Güneşin en net fotoğrafları, teşekkürler bilim..”

 

gunesin en net

Sanılanın aksine paylaşılan görsel ne NASA tarafından kaydedilmiş ne de Güneş’in en net fotoğrafı.

Fotoğrafın kaynağı NASA değil, ABD’nin Michigan eyaletinden Jason Guenzel adlı bir fotoğrafçı. Jason Guenzel, bahse konu görseli fineartamerica.com adlı internet sitesinde 16 Ocak 2021 tarihinde “Manyetik Güneş” (“Magnetic Sun”) başlığıyla yüklemiş. Fotoğrafın açıklama bölümünde ise “Güneşe yakın çekimin stilize bir yorumu. Bu görüntü, yıldızımızın görünür yüzeyindeki çalkantılı manyetik alanı vurgulamaktadır.” (“A stylized rendition of a solar close-up. This image highlights the turbulent magnetic field on the visible surface of our star.“) notuyla görüntünün Güneş’in gerçek bir fotoğrafı olmadığı aktarılmış.

 

manyetik gunes

 

Jason Guenzel , bahse konu görseli Twitter profilinde “Güneş kromosferinin bu yoğun yazılımla işlenmiş görüntüsü, yıldızımızdaki manyetik alanın karmaşık doğasını ortaya koyuyor.” ifadeleriyle paylaşmıştı.

 

gunesin yakin fotografi

 

Guenzel, bir diğer paylaşımında bahsi geçen görseli düzenlerken kullandığı fotoğrafı Dünya yüzeyinden kendi teleskobunu kullanarak çektiğini belirtmişti.

 

 

Jason Guenzel, bir Twitter kullanıcısına verdiği yanıtta paylaşılan görselin orijinal değil işlenmiş olduğunu “arka bahçedeki güneş teleskopumla toplanan fotoğrafların kullanıldığı işlenmiş bir görüntü!” notuyla aktarmıştı.

 

 

Bir fotoğrafçının evinin arka bahçesinden teleskopla çektiği fotoğrafları işleyerek oluşturduğu bu görsel zaman içerisinde Güneş’in en net görüntüsü olduğu iddiasıyla NASA’ya atfedilmiş.

NASA’nın internet sitesinde Güneş’e ait görsellerin derlendiği galeri tarandığında paylaşılan görselin yer almadığı anlaşılıyor.

NASA’nın iletişim görevlisi Karen Fox, AFP’ye verdiği demeçte fotoğrafın NASA tarafından kaydedilmediğini teyit etmiş.

NASA, Güneş’in günümüze değin çekilen en yakın fotoğraflarını 16 Temmuz 2020  tarihinde internet sitesinde yayımlamıştı.

 

gunes en yakin fotograf

 

gunes en yakin fotografi

 

Görselin gerçek mahiyetine daha önce AFP, Check Your Fact, India Today ve Doğruluk Payı gibi doğrulama girişimleri de değinmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...