Ernesto Che Guevara’nın Atatürk Barış Ödülünü Reddettiği İddiası Doğru Değil

Devrimci Che Guevara’nın katıldığı BM toplantısında Dışişleri Bakanı tarafından kendisine teklif edilen Atatürk Barış Ödülü’nü almayı reddettiği iddiası Ekşi Sözlük’te bir kullanıcı tarafından uydurulmuştur.

 

Söz konusu Che Guevara gibi yakın tarihin ünlü bir devrimci karakteri olunca, şehir efsaneleri de eksik olmuyor haliyle. Che Guevara’nın öldürüldüğünde çantasından Nutuk’un çıktığı, Che’nin Nutuk okurken görüntülendiği yönündeki iddiaların doğruluk payının bulunmadığını daha önce incelemiştik. Şimdi ise internet sözlüklerinden birinde uydurulan Che’nin Atatürk Barış Ödülü’nü reddettiğine dair şehir efsanesi denemesini inceleyeceğiz.

Ekşisözlük’te açılan “Che Guavera’nın Atatürk Barış Ödülü’nü Reddi” başlığında aktarılan şehir efsanesi denemesi şöyle:

“1964 Aralık ayı. Ernesto Che Guavera Devrim İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı olarak ülkesini temsilen Kopenhag şehrinin Againsthelife bölgesinde düzenlenen, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda bir konuşma yapıyor. Karizması ve hitabet yeteneği birleşince herkesi etkileyen bir konuşma çıkıyor ortaya. Özellikle şu bitiriş kısmı ile ayakta alkışlanıyor:

“Ey köylüler, işçiler, ezilen halklar, ey devrime gülerek koşan savaşçıların yüreğinde dalgalanan albayrak. alnımızda mermilerden bir çelenk, kızıl ufka doğru can atan devrimcileriz, yeryüzünde yoktur olmaz bize denk, korku bilmez soyumuz…saygılarımla”

Bu konuşmadan sonra abd hariç tüm ülkelerin temsilcileri tek tek tebrik etmek için yarışıyorlar che’yi adeta. O sırada orada bulunan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Aziz Basmacı da hem tebrik ediyor, hem de Atatürk Barış Ödülünü vermeyi teklif ediyor kendisine. Che teşekkür ederek, bir gece düşünmek için müsaade istiyor. Ertesi gün Bakan Basmacı’nın telefonu çalıyor acı acı. Arayan Che ‘dir. Söyledikleri ise Bakanı şok edecektir:

“Teklifiniz için tekrar teşekkür ediyorum lakin ülkenizin DHKPC ve MLKP gibi sosyalist örgütlere karşı mücadelede kullandığı yöntemler kabul edilir gibi değildir. Bu nedenle reddediyorum”

Devrimci Siyasetin Pratiğe Yansıması- Ufuk Uras, sf 38, İletişim Yayınları, 1996″

 

Che Guavera'nın Atatürk Barış Ödülünü reddettiğine dair uydurmayı içeren Ekşi Sözlük girdisi
Che Guavera’nın Atatürk Barış Ödülünü reddettiğine dair uydurmayı içeren Ekşi Sözlük girdisi

 

Mahlasıyla müsemma “cegevara” adlı kullanıcı tarafından 1 Eylül 2015 tarihinde oluşturulan entry’de yer alan bu iddianın, aşikâr olduğu üzere gerçeklik payı bulunmamaktadır. Che Guevara Atatürk Barış Ödülü’nü reddetmiş olamaz:

  • Aziz Basmacı adlı bir Dışişleri Bakanımız olmadı
  • Che Devrim İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı değildi; ancak, Che Küba’nın Sanayi Bakanlığını üstlenmişti
  • Che Kopenhag’daki BM toplantısına katılmadı; ancak, Che Guevara 1964 yılında New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitap etmişti
  • Atatürk Barış Ödülü 1986 yılından sonra verilmeye başlandı, 1964 yılında bu ödül dağıtılmıyordu
  • Ufuk Uras’ın “Devrimci Siyasetin Pratiğe Yansıması” adlı bir kitabı yoktur

 

Che Guevara
Che Guevara

 

Karl Marx’ın Hz. Muhammed hakkında ““Tüm kalbimle inanıyorum ki, Hz. Muhammed tarihin gördüğü en büyük devrimcidir. Putları yıkıp daha eşit ve daha özgür bir düzen kurmuştur. Ayrıca Allah’ın kulu ve elçisidir”  dediğine dair şehir efsanesine benzer şekilde internet sözlüklerinde yapılan bu gibi trolleme girişimleri kontrolden çıkarak hakikatin yerine geçebiliyor.

Yaygın ya da kabul gören bir iddia olmasa da şimdiden önlem almak gerek… Çünkü az sayıda olsa bu uydurmaya inananların olduğu görülebiliyor.

 

che guevara ataturk

 

Yorumunuzu yazınız...