Marx’ın Hz. Muhammed İçin “Hz. Muhammed Tarihin Gördüğü En Büyük Devrimcidir, Allah’ın Kulu ve Elçisidir” Dediği İddiası Doğru Değil

Karl Marx’ın Hz. Muhammed için “Tüm kalbimle inanıyorum ki, Hz. Muhammed tarihin gördüğü en büyük devrimcidir. putları yıkıp daha eşit ve daha özgür bir düzen kurmuştur. Ayrıca Allah’ın kulu ve elçisidir” dediğine dair iddia Ekşi Sözlük kaynaklı bir uydurmadan ibarettir. 

 

Komünizmin kuramsal kurucusu Alman politik ekonomist ve filozof Karl Marx’ın İslam Peygamberi Hz. Muhammed için “Tüm kalbimle inanıyorum ki, Hz. Muhammed tarihin gördüğü en büyük devrimcidir. Putları yıkıp daha eşit ve daha özgür bir düzen kurmuştur. Ayrıca Allah’ın kulu ve elçisidir” dediğine dair iddia Ekşi Sözlük kaynaklı bir uydurmadan ibarettir.

Bahse konu söz, Ekşi Sözlük’ten “geven” mahlaslı yazarın mizahi bir yanıltmasının sonucu oluşmuştur. Ekşi Sözlük’teki “Hz. Muhammed Hakkında Batılı Aydınların Sözleri” başlığında yer alan 15.02.2019 tarihli entrysinde kendisinin uydurduğu vecizeyi paylaşmıştır. Geven isimli kullanıcıyla irtibata geçtiğimizde, bu sözün kendisinin ürünü olduğunu şu sözlerle teyit etmiştir:

“benim uydurduğum bir şey. ünlülerin hz. muhammed hakkındaki sözleri gibisinden bir metin dolanıyordu diye hatırlıyorum, çoğu yalan dolan bir metin, hatta knimatirul diye kim olduğu belirsiz bir kişi de vardı, ben de öylesine attım, zaten kapital’in 5. cildi yok. :)” (Geven’den bu yorumunun paylaşılması için onay alınmıştır)

 

Marx’ın Hz. Muhammed’le İlgili Sözünün Uydurma Olduğuna Dair Teyit

 

Bu uydurma özdeyişin sanal alemde varlığına dair Ekşi Sözlük’te paylaşılması öncesinde bir iz bulunmamaktadır.

Marx’ın Hz. Muhammed için bu özdeyişe Kapital (Das Kapital) adlı eserinin 5. cildinde 476. sayfasında yer verdiği iddia edilmektedir. Halbuki, Kapital’de böyle bir söz yer almamaktadır. Hatta Kapital’de Hz. Muhammed’in ismi dahi geçmemektedir (Kapital tüm metni için bkz: Cilt 1, Cilt 2, Cilt 3).

Daha da önemlisi, Marx’ın İslam Peygamberi için “Hz.” kısaltmasını kullanmış olması, ve Hz. Muhammed için “Allah’ın kulu ve elçisi” demiş olması pek mümkün değil. Bu sözleri söylemiş olsa Marx, Kelime-i Tevhid’i getirmekle zaten İslamiyeti kabul etmiş olurdu.

Ekşi Sözlük’teki bu uydurma vecizenin izine köşe yazılarında olmasa da sanal dünyada nadiren de olsa rastlıyoruz:

Maalesef sanal dünyanın ötesine geçerek Marx’ın Hz. Muhammed hakkındaki asılsız vecizesinin izine okul panolarında da rastlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir okulun Hz. Muhammed köşesinde bu sözün alıntılandığı görülmüştür.

 

Marx'ın Hz. Muhammed İçin "Tüm Kalbimle İnanıyorum Ki, Hz. Muhammed Tarihin Gördüğü En Büyük Devrimcidir" Dediği İddiası Doğru Değildir
Marx’ın Hz. Muhammed İçin “Tüm Kalbimle İnanıyorum Ki, Hz. Muhammed Tarihin Gördüğü En Büyük Devrimcidir” Dediğine Dair Yanlış İddiayı İçeren Okul Panosu Metni

 

Karl Marks Hazreti Muhammed

 

* İddiaya ilişkin teyidi için Ekşi Sözlük’ten Geven‘e ve paylaşımı için Ekrem Balta’ya teşekkürlerimizi sunarız

Yorumunuzu yazınız...