Arif Nihat Asya’nın Kızı Rıza Zelyut’a Mektup Mu Gönderdi?

Daha önce birçok köşe yazarının muzip okurlarının oyununa geldiğini Malumatfuruş‘ta yayınlamıştık. Bu defaki konuğumuz Aydınlık Gazetesi köşe yazarı Rıza Zelyut.

Rıza Zelyut, Aydınlık Gazetesi‘nde 6 Mart 2019 günü yayınlanan “Arif Nihat Asya’nın Kızından Mektup Geldi” başlıklı yazısında ‘Bayrak’ şiirinin şairi Arif Nihat Asya’nın kızı Fırat Asya’nın kendisine bir elektronik posta gönderdiğini iddia ederek yazısında paylaşmıştı:

"Bu büyük milli ozanımızın kızı Fırat Asya hanımefendi bize bir elektronik mektup yolladı. Bazı yerlerini çıkartarak bu öğretici bu mektubu yayımlıyorum:

Ben merhum şair, öğretmen, siyasetçi Arif Nihat Asya’nın kızı, emekli öğretim görevlisi Fırat Asya. Hayatı boyunca Atatürk ilkelerini benimsemiş, dindar ve milliyetçi bir aile mensubu, ancak sürekli CHP’ye oy vermiş, bugün artık ömrünün sonuna gelmiş bir okurunuzum.(...)

(...)Sağlığım iyice bozuldu, bu dünyadan göçme vaktim yaklaştı, belki son satırlarım; sizden ricam bu milleti AKP’den, FETÖ’den ve bunlarla eylem ve gönül birliği içinde olanlardan kurtarmanız. Tanrı, Türk milletini korusun. Selam, saygı ve sevgilerimle, Fırat Asya."

20 Mart 2019 tarihinde Aydınlık‘ta yayınlanan “Tekziptir” başlıklı yazısında ise kendisine e-posta ile iletilen metnin Fırat Asya’ya ait olmadığını tekzip metniyle birlikte yayınlayarak hatasını kabul etme erdemini göstermiş:

"Tarafıma, [email protected] adresinden bir mektup geldi. Kendisini ünlü vatan şairimiz Arif Nihat Asya’nın kızı olarak tanıtan birisinden. Bu mektubun bazı bölümlerini çıkartarak yayımladım. Meğer sahte imiş... Hata ettim, inandım; sansürleyerek de olsa yayımladım. Belli ki saygıdeğer Fırat Asya hanımefendinin ilgisi yokmuş."
Rıza Zelyut’un Arif Nihat Asya’nın kızı Fırat Asya’nın kendisine bir elektronik posta gönderdiğini iddia ettiği ve bu iddiaya dair gerçeği açıkladığı köşe yazıları

Zelyut’un bahse konu yazısının ardından Fırat Asya adına, vekili Yeşim Yaprakçı Zelyut’un kendisine gönderildiğini iddia edilen elektronik mektubun tarafınca gönderilmediğini açıklamıştı. Rıza Zelyut’un köşe yazısında yer verdiği tekzip metni şu şekilde:

“6.03.2019 tarihinde Aydınlık Gazetesi’nde ve https://www.aydinlik.com.tr adlı web sayfasında https:www.aydinlik.com.tr/arif-nihat-asya-nin-kizindanmektup-geldi-riza-zelyut-kose-yazilari-mart2019 url adresinde “Arif Nihat Asya’nın kızından mektup geldi” başlıklı makalesinde yayımlanan ve müvekkilin adı ile yollandığı iddia edilen elektronik mektup müvekkil tarafından yazılmamış ve gönderilmemiştir. İsteyen herkesin kolaylıkla başkası adına sahte e-posta hesabı açma imkanı bulunan bir ortamda gazeteniz yazarı, kendisine e-postayla gönderildiğini iddia ettiği mektubun doğruluğunu teyit etme ve müvekkile sorma ihtiyacı duymadan köşesinde yayımlamıştır. Yazılanların aksine, müvekkil hiçbir zaman Sünni, Alevi, Süryani vs. farklı inanç ve mezheplerin ne birini diğerine göre yüceltmiş ne de tenkit etmiştir. Geniş bir aileye sahip olan müvekkilin her partiden farklı siyasi görüşlere sahip yakınları vardır. Ve onlarla olan ilişkisi de hep saygı çerçevesinde devam etmiştir. Müvekkil, bu toprakları kurtaran kadınları, Batılı ülkelerden önce erkeklerle eşit konuma getiren sevgili Atatürk’ün “Mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır” sözünü esas alarak hayatına yön vermiştir. Müvekkilin hangi partiye oy verdiği kimseyi ilgilendirmediği gibi Büyük Türk Milleti de hangi partiye oy vereceğini açıklamak zorunda değildir. Bütün partiler bizimdir ve meşrudur. Birbirimizi sevmeyebiliriz ama kimsenin kimseye hakaret etme hakkı yoktur. Müvekkil 76 yaşındadır ve sağlığı gayet iyidir. Yazıda müvekkil için sarf edilen “Bugün artık ömrünün sonuna gelmiş”, “Bu dünyadan göçme vaktim yaklaştı” gibi yakışıksız ifadeler karşısında ise söylenecek tek şey kimin ne zaman öleceğini Allah’tan başka kimsenin bilemeyeceğidir. Müvekkilin kaleme almadığı ve göndermediği siyasi görüş ve sağlığıyla ilgili özel hayatına ilişkin ifadeler içeren bu mektubun hem kendisinin hem babası merhum Arif Nihat Asya’nın adı ile yayımlanması müvekkili manevi olarak çok üzmüş olup, her türlü dava ve şikayet hakkımız saklı kaldıyla işbu tekzip metninin yazılması zorunlu olmuştur. Keşideci Av. Yeşim Yapakçı”

Fırat Asya’nın vekili Yeşim Yapakçı’nın da aktardığı üzere herhangi bir kişinin kolaylıkla açabileceği [email protected] vari bir e-posta adresinden gelen elektronik posta içeriğine kanmak olası. Köşe yazarlarının her daim uygulaması gereken doğrulama mekanizmasının önemi bir kez daha örnekle ortaya konmuş oldu.

 

 

Yorumunuzu yazınız...