Evren Devrim Zelyut, Aydınlık Gazetesi‘nde 22 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan “Altay’ın kardeşi Leopard değil Armata’dır” başlıklı yazısında Altay Tankı Projesi hakkında bir hayli hatalı bilgi paylaşmış.

Arda Mevlütoğlu’nun #palavradedektörü’nün tespitleri üzerinden paylaşalım:

Zelyut, Altay Tankı’nın kardeşinin Leopard değil, Armata olduğuna yönelik bir iddiayı yazısına başlık yapmış; ancak, Altay ile Leopard 2 arasında herhangi bir akrabalık ilişkisi zaten yoktur. Altay, geliştirilmesinde teknik destek alınan Güney Kore’nin XK-2 Black Panther tankının “kuzeni” sayılabilir.

"Altay projesi için, Türk devleti eski alışkanlıklarına kendini kaptırıp, Almanlardan yardım istemekte ısrarcı olmamalıdır."

Altay’ın motor ve aktarma organı Alman menşeilidir ancak tank, Güney Kore teknik destek ve danışmanlığı ile geliştirilmiştir.

"O zaman şu soruyu soralım: Cumhuriyet’in ilk yıllarından beri, ihraç ettiğimiz fındık fıstık karşılığında bize demir çelik, tekstil fabrikası kurmuş, barajlar yapmış bu ülkeden neden daha fazla yardım almıyoruz?"

Evren Devrim Zelyut, “bu ülke” atfı ile “Rusya”yı kastediyor. Rusya’nın teknoloji transferi konusunda S-400 füze sisteminde de şahit olunduğu üzere pek de cömert olmadığı aşikâr.

"Armata T-14 şu an batılı ülkelerin uykularını kaçıran bir Rus savaş makinesidir."
"Türkiye olarak, Rusya ile bu tankın ortak üretimini neden hedeflemiyoruz?"

Zelyut’un köşe yazısını kaleme aldığı tarihte Armata T-14 seri üretime geçememişti. Yüksek maliyeti nedeniyle Armata T-14 tanklarının seri üretimi ertelenmişti. Tankların üretimine 2020 yılında başlanması planlandığı iddia ediliyordu. Bu üretim planlamasının 2025’e sarktığı da ifade ediliyor. Ayrıca, Bütçe problemleri nedeniyle  daha ucuz alternatiflere yönelindiği de belirtilmekteydi. Hatta Rusya bu nedenle envanterindeki T-80 ve T-90 tanklarını modernize etme kararı almıştı.

Rusya’nın seri üretime dahi geçemediği tankın uykuları kaçırması ve ortak üretiminin hedeflenmesi biraz zor değil mi?

"Silah sistemi entegrasyonu ise yazılımcıların yapacağı sıkı bir çalışma ile çözülecek bir sorundur."

Böylesi bir iddiaya yorum yapmak güç. Zelyut’un yorumu “Kolesterol, kebapları yedikten sonra iki şişe soda içerek ayarlanabilecek bir gaz durumudur” içerikli videoyu akıllara getirdi.

"Çin’in, çift koltuklu Rus SU-35’in benzeri olarak ürettiği J-16"

J-16 Su-35’in değil, Su-30’un Çin muadilidir.

"SU-27 Flanker’ın benzeri olarak ürettiği J-10 ve J-11"

Su-27’nin muadili olan uçak J-11’dir. J-10 apayrı, tamamen farklı bir uçaktır.

 

Evren Devrim Zelyut’un “Altay’ın kardeşi Leopard değil Armata’dır” başlıklı köşe yazısı

 

* Tespitleri için Arda Mevlütoğlu‘na teşekkürlerimizi sunarız…

Yorumunuzu yazınız...