Anasayfa » Tüm Yazılar » Tesettürlü Tıp Öğrencisinin Nihat Hatipoğlu’na Namaz Vakti Geldiğinde Ameliyatı Bırakma Hakkında Soru Sorduğu İddiası

Tesettürlü Tıp Öğrencisinin Nihat Hatipoğlu’na Namaz Vakti Geldiğinde Ameliyatı Bırakma Hakkında Soru Sorduğu İddiası

malumatfurusorg

Tesettürlü Tıp Öğrencisinin Nihat Hatipoğlu’na Namaz Vakti Geldiğinde Ameliyatı Bırakıp Namaz Kılınmasının Daha Sevap Olup Olmadığı Hakkında Soru Sorduğu İddiası Doğru Değil

Nihat Hatipoğlu’nun sunduğu televizyon programına katılan tesettürlü bir tıp öğrencisinin “Hocam ameliyat anında namaz vakti gelirse ameliyatı bırakıp namaz kılmak daha fazla sevap değil mi?” sorusunu yönelttiği iddiası asılsızdır. 10 Haziran 2018 tarihinde yayınlanan bahse konu televizyon programının kaydı izlendiğinde bahse konu başörtülü bayanın “Merhaba ben Sinop’tan geldim hocam size bir sorum olacaktı. Bayanların bazen saçını meshetmek yerine ensesini meshetmek doğru mudur” şeklinde bir soru yönelttiği görülmektedir. 

Öte yandan, 27 Mayıs 2019 günü yayınlanan “Nihat Hatipoğlu ile Sahur” adlı programda Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olduğunu belirten Merve adlı (tesettürsüz) başka bir bayanın bu soruyu Nihat Hatipoğlu’na yönelttiği görülmüştür. 

 

Nihat Hatipoğlu’nun Ramazan aylarında gerçekleştirdiği geleneksel soru cevaplı programına katılan tıp öğrencisi olduğu öne sürülen bir bayanın şu soruyu sorduğu iddiası sosyal medyada gündeme oturdu:

“Tıp öğrencisinin Nihat Hatipoğlu’na sorusu: Hocam ameliyat anında namaz vakti gelirse ameliyatı bırakıp namaz kılmak daha fazla sevap değil mi?”

 

Bir tıp öğrencisinin Nihat Hatipoğlu’na “Hocam ameliyat anında namaz vakti gelirse ameliyatı bırakıp namaz kılmak daha fazla sevap değil mi?” sorusunu yönelttiğini iddia eden tweet

 

Ancak, Reyhan Taş adlı Twitter kullanıcısı tarafından tesettürlü bayanın bu soruyu yönelttiği iddiası asılsızdır. Nihat Hatipoğlu’nun sunduğu bahse konu programın kaydı izlendiğinde başörtülü söz konusu bayanın bayanların abdest alırken saçlarını meshi ile ilgili şöyle bir soru yönelttiği anlaşılmaktadır:

“Merhaba ben Sinop’tan geldim hocam size bir sorum olacaktı. Bayanların bazen saçını meshetmek yerine ensesini meshetmek doğru mudur”

10 Haziran 2018 tarihinde yayınlanan “Nihat Hatipoğlu İle Sahur” adlı programda (16. dk. 19. saniyede) bahse konu bayanın yukarıda aktarılan soruyu sorduğu görülmektedir (Sosyal medyada paylaşılan görseldeki kıyafetiyle programda soruyu sorduğu kıyafetin aynı olduğu ve anılı görselin video kayıttan kırpıldığı anlaşılmaktadır. Programın kaydının tamamı izlendiğinde, bahse konu tesettürlü bayanın başka soru sormadığı görülmüştür. Ayrıca, sosyal medyada paylaşılan görselin üzerine yayın kaydında olmadığı hâlde saat ve mekân bilgisinin eklendiği anlaşılmıştır).

 

 

ATV’nin Youtube yayın politikası nedeniyle anılan programa şu bağlantı aracılığıyla da ulaşılabilmektedir.

Gelen tepkilerin ardından Reyhan Taş adlı (@extremerose uzantılı) Twitter profilinin bahsi geçen iddiayı ilk kez öne süren paylaşımını sildiği görülmüştür.

Öte yandan, 27 Mayıs 2019 günü yayınlanan “Nihat Hatipoğlu ile Sahur” adlı programda Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olduğunu belirten (tesettürsüz) Merve adlı başka bir bayanın bu soruyu Nihat Hatipoğlu’na yönelttiği görülmektedir. Merve Hanım Hatipoğlu’na şu şekilde soru yöneltmiştir:

Selamün aleyküm hocam. Ben Merve geçen sene de katılmıştım. Hatta bir kaç hafta önce sizin Almanya’da programınız vardı onun öncesinde kahvaltıya katılmıştınız orada gözgöze gelmiştik bilmiyorum hatırlar mısınız? Asıl soruma geleyim kendi bölümümle alakalı. Ameliyattaki doktorun namazı kazaya bırakması caiz midir veya bir sonraki vakitte birleştirerek kılabilir mi? (Nihat Hatipoğlu’nun siz doktor musunuz sorusuna yanıt olarak) 5. sınıf öğrencisiyim hocam”

Merve Hanımın sorusuna Nihat Hatipoğlu eğer hayati bir tehlike varsa, hijyene ve yatan hastaya zarar vermeyecekse ameliyattaki doktorun namazını kılması gerektiği, ameliyattan doktorun çıkmasının hayati tehlike oluşturması söz konusuysa doktorun ameliyatı bitirdikten sonra ertelediği namazı cem edip başka bir zaman kaza etmesi gerektiği şeklinde yanıt verdiği görülmüştür.

 

ATV’nin Youtube yayın politikası nedeniyle anılan programa şu bağlantı aracılığıyla da ulaşılabilmektedir.

 

Nihat Hatipoğlu’na Bir Tıp Öğrencisinin Ameliyat Esnasında Namaz Vaktinin Gelmesi İle İlgili Soru Sorduğunu Sanan Yazarlar

Cumhuriyet ve Milliyet Gazeteleri eski köşe yazarı Can Dündar’ın Twitter profilinde 1 Haziran 2019 tarihinde bu iddiayı ““-Hastayı kaybettik doktor hanım.” “-Aa öyle mi? O zaman ben bi de Fatiha okuym ruhuna…”” notuyla paylaştığı görülüyor.

 

 

Harbi Gazete ve Yeni Asya’da bir dönem köşe yazıları kaleme alan TV programı sunucusu Çağlar Cilara’nın da bu iddiaya kanarak Twitter profilinde paylaştığı; ancak, gerçeğin ortaya çıkmasıyla birlikte hatasını kabullenerek trollendiğini itiraf ettiği görülmektedir.

 

* Nihat Hatipoğlu’na bahse konu soruyu, fotoğrafı paylaşılan başörtülü bayanın değil, tesettürsüz Merve isimli başka bir bayanın 27 Mart 2019 tarihli programda yönelttiğinin görülmesi akabinde işbu yazı mevcut hali doğrultusunda revize edilmiştir.

** Nihat Hatipoğlu’na yöneltilen soruyu tespit eden Ekşisözlük’ten “rising star of anatolia” ve “niedy” mahlaslı yazarlara teşekkürlerimizi sunarız.

 

Son Yazılar

Yorum Bırakabilirsiniz