Karl Marx’ın Çocuklarının Yoksulluktan Ötürü Ölmediği İddiası

Karl Marx’ın Jenny von Westphalen ile evliliğinden 7 çocuğu olmuştu. 1849 yılında ailesiyle birlikte Londra’ya taşınan Karl Marx, hayatının sonuna kadar maddi imkânsızlık içinde yaşadığı bu şehirde 7 çocuğunun 4’ünün vefatına şahit olmuştu.  

 

Komünist Manifesto’nun yazarı, Yahudi asıllı Alman filozof, politik ekonomist Karl Marx hakkında anlatılan en bilindik hikâyelerden olan yoksulluk içinde hayatını geçirdiği ve çocuklarının yaşadığı maddî yokluğun etkisiyle vefat etmesidir. Ancak bu olgunun aksine, Karl Marx’ın varsıl bir hayat geçirdiği, çocuklarının ölüm nedeninin de yoksulluk olmadığını iddia edenler mevcut.

 

Mine G. Kırıkkanat'ın Karl Marx'ın Çocuklarının Yoksulluktan Ötürü Ölmediğini İddia Ettiği Paylaşımı
Mine G. Kırıkkanat’ın Karl Marx’ın Çocuklarının Yoksulluktan Ötürü Ölmediğini İddia Ettiği Paylaşımı

 

Karl Marx, 1836 yılında nişanlandığı Jenny von Westphalen ile 1843’de evlenmiş ve aynı yıl Paris’e taşınmıştır.

1844-1857 yılları arasında Marx çiftinin yedi çocuğu olmuştur. Ancak, bu çocukların hepsi uzun süre yaşayamamıştır. Marx ailesinin 7 çocuğunun sadece 3’ü uzun süre yaşayabilmiştir.

Doğum sırasına göre Karl Marx’ın çocukları şu şekildedir:

  1. Jenny Caroline Marx (evlilik soyadı Longuet; 1844–1883)
  2. Jenny Laura Marx (evlilik soyadı Lafargue; 1845–1911)
  3. Edgar Marx (1847–1855)
  4. Henry Edward Guy Marx (“Guido”; 1849–1850)
  5. Jenny Eveline Frances Marx (“Franziska”; 1851–1852)
  6. Jenny Julia Eleanor Marx (1855–1898)
  7. İsmi henüz konulmadan ölen bir bebek (Temmuz 1857)

 

Karl Marx Frederick Engels
Karl Marx, Frederick Engels, Jenny Marx, Eleanor Marx ve Laura Marx

 

Soylu, aristokrat ve büyük burjuva kökenli bir aileye mensup olan Jenny von Westphalen’in Karl Marx ile evliliğini ailesi onaylamamaktaydı (Mary Gabriel (2011). Love and Capital: Karl and Jenny Marx and the Birth of a Revolution, Back Bay Books).

Prusya hükümetinin baskısı neticesinde Karl Marx Fransız polisinin 24 saat içinde Paris’i terk etmesi talebinin ardından önce 1845 yılında Brüksel’e taşınmıştır. 1848 yılında ise Almanya’daki devrim hareketinin içinde yer almak için Köln’e taşınmışlardır (TÜSTAV (1983). Jenny Marx’ın Kısa Yaşam Öyküsü. Derleyen: Semra Teber).

1849 yılında ise ailesiyle birlikte Londra’ya taşınan Karl Marx, hayatının geri kalanını bu şehirde geçirmiştir. Ancak, Londra hayatı Marx ailesi için hiç de kolay bir süreç olmamıştır. Özellikle 1850 ile 1864 yılları arasında Karl Marx ve ailesi maddi imkânsızlık içinde yaşamıştır. Örneğin, 1850 yılı Mart ayında 4 çocuğu ve eşiyle birlikte evinden tahliye edilmiş ve varlıklarına el konmuştur. Marx ailesinin içinde bulunduğu zorlu koşulların bir diğer örneği de küçük Franziska’nın vefatının ardından kefen ve tabut alabilmek için borç para almalarıdır. Bu süreçte Marx ailesine Friedrich Engels finansal destek sunmuştur.

Tasarruflarını yitiren ve maaşlı bir işte çalışamayan Marx, bu dönemde 4 çocuğunun vefatını görmüştür. Londra’ya taşındıktan sonraki ilk 2 yıllarında 1850’de Guido, 1852’de Franziska vefat etmiştir. Londra yaşamının ilerleyen yıllarında, 1855’te Edgar ve 1857 yılında ise henüz ismi dahi konmamış bebek Marx vefat etmiştir. Sadece Jenny, Laura ve Eleanor Marx hayata tutunabilmiştir.

Karl Marx’ın geriye kalan bu 3 çocuğundan 2’si ise intihar ederek hayatını sonlandırmıştır. Eleanor Marx, 31 Mart 1898 tarihinde siyanür içerek intihar etmiştir. Laura Marx ise eşi Paul Lafargue ile 25 Kasım 1911 tarihinde intihar etmiştir.

 

karl marx el

 

Karl Marx’ın Çocuklarının Yoksulluk ve Soğuk Nedeniyle Ölmediğini İddia Eden Yazarlar

Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Mine G. Kırıkkanat, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda Karl Marx’ın varsıl bir hayat yaşadığını ve çocuklarının yoksulluk nedeniyle öldüğü iddiasının bir şehir efsanesi olduğunu şu sözlerle öne sürmüştü:

"Bilmiyorsun işte. Marx asilzade bir kadınla evliydi. Rahat yaşamına rağmen gördüğü gerçeklere uygun bir ekonomi biçimi önerdi. Hiç bir çocuğu da yoksulluk yüzünden ölmedi. Şehir efsanesi bunlar."

 

Karl Marx'ın Çocuklarının Yoksulluktan Ötürü Ölmediği İddiası Asılsız

 

Yorumunuzu yazınız...