Görselin NASA Tarafından Antarktika’nın Uzaydan Çekilen Fotoğrafı Olduğu İddiası Doğru Değil

Antarktika kıtasının uzaydan görüntülendiği fotoğraf olduğu iddiasıyla paylaşılan görsel NASA tarafından Antarktika’daki deniz buzu kütlesinin boyutunu tespit için bilgisayar ortamında hazırlanarak 2005 yayımlanmış.

Yanlış İddia

 

Antarktika kıtasının uzaydan görünümünü yansıttığı iddiasıyla aşağıdaki görselin sosyal medyada sıklıkla yaygın şekilde paylaşıldığı görülüyor.

 

antarktika su buzu tasarim

 

antarktika uzaydan tasarim

 

Örnek paylaşımlar:

 

antarktika-uzaydan-gorunumu

 

antarktika-uzaydan-gorunumu

 

Paylaşılan görsel sanılanın aksine uzaydan kaydedilen gerçek bir fotoğraf değil, ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından Antarktika’daki deniz buzu kütlesinin boyutu hakkında fikir vermesi adına bilgisayar ortamında hazırlanan ve 21 Eylül 2005 tarihinde yayımlanan bir görsel (computer-generated image).

Uzaydan çekilen bir fotoğraf ile edinilemeyecek detay sunan görsel, buz örtüsü yüz ölçümü hakkında bilgi sunmak için NASA’nın Dünya’yı gözlemleyen farklı uydularından alınan görüntüler ve veriler birleştirilerek oluşturulmuş.

Sosyal medya profillerinin Antarktika’nın uzaydan fotoğrafı olduğu sandığı görsel, Yeni Nesil Mavi Bilye (The Next Generation Blue Marble) tarafından oluşturulan Dünya görseli üzerine Aqua uydusundaki AMSR-E dedektöründen alınan Antarktika çevresindeki deniz buzu verileri haritalanarak hazırlanmış.

Görselle ilgili NASA açıklama metni (ve Google Çeviri kullanılarak Türkçemize tercümesi) şu şekildeydi:

“In support of International Polar Year, this matching pair of images showing a global view of the Arctic and Antarctic were generated in poster-size resolution. Both images show the sea ice on September 21, 2005, the date at which the sea ice was at its minimum extent in the northern hemisphere. The color of the sea ice is derived from the AMSR-E 89 GHz brightness temperature while the extent of the sea ice was determined by the AMSR-E sea ice concentration. Over the continents, the terrain shows the average landcover for September, 2004. (See Blue Marble Next Generation) The global cloud cover shown was obtained from the original Blue Marble cloud data distributed in 2002. (See Blue Marble:Clouds) A matching star background is provided for each view. All images include transparency, allowing them to be composited on a background.”

“Uluslararası Kutup Yılı’nı desteklemek için, Kuzey Kutbu ve Antarktika’nın küresel bir görünümünü gösteren bu eşleşen görüntü çifti, poster boyutunda çözünürlükte oluşturuldu. Her iki görüntü de deniz buzunun kuzey yarımkürede en düşük seviyede olduğu 21 Eylül 2005 tarihindeki deniz buzunu gösteriyor. Deniz buzunun rengi AMSR-E 89 GHz parlaklık sıcaklığından elde edilirken, deniz buzunun kapsamı AMSR-E deniz buzu konsantrasyonu ile belirlendi. Kıtalar üzerinde, arazi, Eylül 2004 için ortalama arazi örtüsünü gösterir. (Bkz. Yeni Nesil Mavi Bilye) Gösterilen küresel bulut örtüsü, 2002’de dağıtılan orijinal Mavi Mermer bulut verilerinden elde edilmiştir. (Bkz. Mavi Mermer:Bulutlar) Eşleşen bir yıldız her görünüm için arka plan sağlanır. Tüm görüntüler, arka planda birleştirilmelerine olanak tanıyan şeffaflık içerir.”

 

nasa-antarktika-fotograf

 

Yorumunuzu yazınız...