“4 Kere Hacca Gidip Geldim, Aha Dayıya Sor” Sözleriyle Ünlenen Hüseyin Taşkıran Olduğu Sanılan Kişi Gebzeli Yahya Taşkıran

Adana’da 2016 yılında gerçekleştirdiği gasp sonrasında gözaltı işlemi esnasında sarf ettiği ‘4 kere hacca gidip geldim, aha dayıya sor’ sözleriyle ünlenen Hüseyin Taşkıran, hacca giden Yahya Karataş’ın insanları kandırdığını ve kendisi sanılan şahıstan şikayetçi olacağını söyleyerek “Aha dayıya sorun gerçek gaspçı Hüseyin benim” dedi.

 

 

2015 yılında Adana’da bir çocuğu tehdit edip 5 lirasını gasbetikten sonra polis tarafından göz altına alındığında polis aracında kendisine uzatılan mikrofona “Gasbetmedim, dua kitabı satıyordum. 4 kere hacca gidip, geldim. Dayıya sor” sözleriyle bir fenomen hâline geldi.

 

 

15 Kasım 2015 günü Adana’nın Seyhan ilçesi Reşatbey Mahallesi Merkez Parkı’nda Hüseyin Taşkıran (18) sigara ve para istediği 17 yaşındaki Ö.K.’yi tehdit edip cebindeki 5 lirayı aldı.

Daha sonra Ö.K.’nın şikâyetiyle parkta devriye görevi yapan polisin yaptığı aramada zanlının üzerinde 5 lira bulundu.

Gözaltına alınıp Emniyet’e götürülen Hüseyin Taşkıran’ın, parayı zorla almadığını, dua kitabı sattığını, çocuğun da kendisine Allah rızası için kitap almadan 5 lira verdiğini söyledi. Ö.K. ise zanlının yalan söylediğini, zanlının jiletli kolunu gösterip kendini tehdit ederek 5 lirasını gasp ettiğini söyleyerek şikayetçi oldu.

 

aha-dayiya-sor

 

Adli tıp biriminde sağlık raporu alındıktan sonra polis tarafından adliyeye götürülürken basın mensuplarına yaptığı açıklamada Taşkıran, “Ben gasp yapmadım, çocuk 5 lirayı kendi rızasıyla gönlünden koptuğu için verdi. Ben dua kitabı satıyorum. Dua kitabı satıyordum çocuk geldi bana 5 lira para verdi. Babasının hayrına vermedi, dua kitabı satıyordum diyorum.” dedi.

Daha sonra şu diyalog yaşandı:

Basın Mensubu: “Uyuşturucu kullanıyorsunuz, ayakta duramıyorsunuz?

Hüseyin Taşkıran: “Kim diyor uyuşturucu kullanıyorum diye, ayakta mı duramıyorum. Niye mi verdi 5 lirayı, bak kurban olduğum 5 liraya satmıyorum. 4 kere hacca gittik geldik. Gerçekten dua kitabı satıyorum.”

Basın Mensubu: “Bebekken mi hacca gittin?”

Hüseyin Taşkıran: “Bebekkeni boş versene 1 dakika dinle çocuk kendi çıkardı gönlünden 5 lira verdi. Arkamdan da gitti polise şikayet etmiş.”

Basın Mensubu: “Dua kitabı satıyorsan Sübhaneke duasını okuyabilir misin?”

Hüseyin Taşkıran: “Dua okumayı neden bilmeyeyim ki, ben şurada kendi ismimi yazamıyorum. Tamam Allah’ın Kur’anını satıyorum ama kendi ismimi bile yazamıyorum, okula gitmemişim ki ben.”

Basın Mensubu: “Besmele çekebilir misin?”

Hüseyin Taşkıran: “Besmele çekerim tabi, Bismillah. “Besmele ilahi mi diyorduk, Eşhedü enla ilaha mı diyorduk.”

 

 

2016 yılı Aralın ayında ise gaspçı fenomen yeni bir gasp hadisesi ile yeniden gündeme geldi.

Taşkıran, Güzelyalı Mahallesi’nde arkadaşı ile dolaşan 17 yaşındaki A.D.’nin yolunu kesip elindeki ayet yazılı kartı uzatıp satmak istedi. Satın almak istemeyen A.D.’ye “Bari 3-4 lira ver de eve ekmek götüreyim” diyen zanlı, 5 lira para aldı. Daha sonra yerde bulduğu cam şişeyi kıran Tanrıkulu, iddiaya göre kendi kolu ve vücudundaki jilet izlerini gösterip, “Seni de bu hale sokarım. Cep telefonunu ver” diye tehdit etti. Bunun üzerine A.D. cep telefonunu Tanrıkulu’na verdi. Zanlı olay yerinden kaçarak uzaklaştı. Gasp sonrasında evine giden A.D., durumu ailesine bildirdi. A.D.’nin ailesi polise başvurarak şikayetçi oldu. Akabinde Taşkıran gözaltına alındı.

 

aha-dayiya-sor-tutuklandi

 

 

 

2023 yılı sonlarında ise, mizahî paylaşımlarda sıklıkla alıntılanan sözü ve görüntüsüyle ünlenen 18 yaşındaki gasp sabıkalısının Hacc’a gittiği iddiasıyla simaen benzer bir kişinin görüntüleri sosyal medya platformlarında paylaşıma girdi.

Haber sitelerinde Yahya Karataş adlı şahsın ihramlı şekilde Mekke’den görüntüleri “‘Aha dayıya sor’ sözüyle tanınan Adanalı gaspçının son hali şaşırttıgibi başlıklarla sunuldu.

 

RUSEN || Press (@RusenPress): “Adana’da, daha önce işlediği bir suç için gözaltına alındığında, ‘Aha dayıya sor’ demesiyle internet fenomeni haline gelen 19 yaşındaki Hasan Tanrıkulu, kendini dine vererek Hacca gitti.”

 

aha-dayiya-sor-hacca

 

 

Yahya Karataş adlı şahıs da Kâbe’yi ziyaretinden farklı fotoğraf ve videolarını “aha dayıya sor” gibi sözlerle ve Hüseyin Karataş’ın adliyeye sevk edilirken basın mensuplarına yaptığı açıklamadaki gibi ifadelerle sosyal medya hesaplarında paylaştı.

 

 


 

Bazı sosyal medya kullanıcıları ise görüntüdeki şahsın, “aha dayıya sor” repliğiyle ünlenen kişi olmadığını belirtti.

 

Adana’da 2015 yılında “4 kere hacca gidip, geldim. Dayıya sor” sözleriyle sosyal medyada tanınan Hüseyin Taşkıran yıllar sonra ortaya çıktı.

 

Taşkıran, İHA’ya yaptığı açıklamada sosyal medyada kendisini taklit ederek ünlenen Yahya Karataş’ın dolandırıcı olduğunu ve şahıstan şikayetçi olacağını söyledi.

Aha dayıya sorun gerçek gaspçı Hüseyin benim” diyen Taşkıran, Niğde’de ceza infaz kurumunda cezasını tamamlamayı beklediğini, 11 günlüğüne izne çıktığını, cezasını tamamladıktan sonra hacca gitmek istediğini belirtti.

 

 

 

Adı geçen şahıs yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

 “Ünlü olmak güzel bir şey. Buradan hayranlarıma sesleniyorum. Bir tane çocuk çıkmış. İsmi Yahya Taşdemir ismi. Benim üzerimden prim kasıyor. Hacca gitmiş, benim fotoğraflarım ile kendi fotoğraflarını birleştirmiş. Orada diyor ’hac hayalimi gerçekleştirdim’. Yalan-yanlış iftiradan para kazanıyor, o bir dolandırıcı. Benim üzerimden para kazanıyor. Ben cezaevinde olduğumdan dolayı benim yerime geçmiş. Milleti dolandırıyor. Ben buradan hayranlarıma sesleniyorum, bu dolandırıcıya inanmaması lazım. Zaten ben bu Yahya Taşdemir olan şahıs, ’Yaso’ olarak tanıtan şahsa sesleniyorum. Ben ona zaten maddi ve manevi tazminat davası açacağım. Ben 11 günlüğüne izne çıktım. 18 ay cezam var. Allah nasip ederse çıkarsam gerçekten hac hayalimi gerçekleştireceğim hacca gideceğim. Ben yıllardır cezaevindeyim. Benim üzerimden fırsattan bulup milleti dolandırmaktadır. Tekrardan hac hayalimi gerçekleştireceğim.”

 

 

“Yaso” lakaplı Gebzeli Yahya Karataş da “Aha dayıya sor diyen kişi ben değilim, sadece benzetiliyoruz” açıklamasını yaptı.

 


 

Yorumunuzu yazınız...