Sezai Karakoç, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı olduğu dönemde Mehmet Görmez’in yaptığı hac teklifini reddetmiş; ancak Karakoç’un bu teklifi reddederken “ben milletin parası ile hac’ca gitmem” sözlerini kullandığı iddiası doğru değil…

 

Ünlü şair, yazar ve düşünür Sezai Karakoç (22 Ocak 1933 – 16 Kasım 2021) ile Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bir yetkili arasında geçtiği iddia edilerek paylaşılan “hac” konulu diyaloga değineceğiz (Sezai Karakoç ile ismi zikredilmeyen Diyanet yetkilisi arasında geçtiği ileri sürülen bu diyalogu birkaç yıldır yanlışlamaya / doğrulamaya çalışıyorduk. Aradan geçen zamanla birlikte mesafe kat edebildik).

 

sezai karakoç
Sezai Karakoç

 

Sezai Karakoç’un Diyanet’in hac teklifini “ben milletin parası ile hacca gitmem” yanıtıyla reddettiği iddiasıyla aktarılan diyalog şu şekilde:

Diyanet: “Üstadım, sizi hacca davet ediyoruz.”

Sezai Karakoç: “Bana hac henüz farz olmadı. Farz olduğu zaman giderim inşaAllah!”

Diyanet: “Efendim, Diyanet olarak sizi, biz götürmek istiyoruz”

Sezai Karakoç: “Ben milletin parası ile hacca gitmem.”

 

Bu aktarımı içeren paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

 

Sezai Karakoç’un Diyanet’in hac teklifini reddettiği anlatısındaki muhatabı eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez.

Mehmet Görmez’in hac ziyareti için davet ettiği Sezai Karakoç tarafından reddedildiği aktarımı ilk kez 2018 yılında sosyal medyaya yansımıştı.

Mehmet Görmez’in bu aktarımı Sezai Karakoç adına açılan “msezaikarakoc” uzantılı Twitter hesabından paylaşılmıştı.

 

sezai-karakoc-hac

 

Sezai Karakoç’a ait olmayan söz konusu sosyal medya hesabı, bazı basın organlarınca kendisine ait sanılarak şöyle alıntılanmıştı:

Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Görmez ve Sezai Karakoç arasındaki konuşma sosyal medyada dikkat çekti. Karakoç’un o konuşma sırasında, “Bana hac henüz farz olmadı. Farz olduğu zaman giderim” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Geçmiş yıllarda yaşanan bir sohbeti Twitter hesabından aktaran Karakoç, Mehmet Görmez’in ağzından o diyaloğu şöyle aktardı:

“Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı iken Sezai Karakoç’u ziyarete gittim. ‘Üstadım, Diyanet olarak sizi hacca davet ediyoruz.’ dedim. Sezai Bey, ‘Bana hac henüz farz olmadı. Farz olduğu zaman giderim inşaAllah’ dedi.

Ben tekraren, ‘Efendim, Diyanet olarak sizi biz hacca götürmek istiyoruz’ deyince ‘Ben milletin parası ile hacca gitmem’ diye cevap verdi.

Bunun üzerine ben kendisine tekraren, ‘Üstadım! Bu ümmeti bir Arafat manifestosundan niçin mahrum ediyorsunuz’ deyince Sezai Bey: ‘Hoca! Arafat’a manifesto yazılmaya gidilmez, Vakfe’ye durmaya gidilir’ dedi.”

 

Mehmet Görmez, hac kafilesine dahil etmek istediği Sezai Karakoç’un “hac bana farz değil” sözüyle teklifini reddettiğini şu sözlerle anlatmıştı (İkili arasındaki bu diyalog, Karakoç’un yakın çevresinden bir kişi tarafından doğrulandı):

 

“Başkan Yardımcısıydım. Ben İslam dünyasında orucun hikmetini, orucun felsefesini Hz. Mevlana’dan sonra bir kişi yazdı, o da Sezai Karakoç dedim. Uzun süre sizin programınızda Sezai Karakoç’tan söz ettim. Programdan hemen sonra biz iftar sonrasına geçince de Saadettin Bey dostumuz hemen telefonda bizi buluşturdu. Biz sadece telefonda buluşmadık. Yüz yüze de görüşmek için randevulaştık. Fakat o sıralarda ben hacdan sorumluyum aynı zamanda. 1-2 hac yapmışım. İçimde büyük ukteler var. Hacıların eline verdiğimiz bütün kitaplar prospektüs nevinden. Tavafın, say’in, Mina’nın, Müzdelife’nin, Arafat’ın esrarını, hikmetini, sembolleri, simgeleri anlatacak bir kitabımız yok. İçimde bir düşüncem var. Samanyolu’nda Ziyafet’in yazarı, acaba bize Arafat kitabı yazar mı? Acaba bize bir hac rehberi yazar mı? İçimde böyle bir hasret var. Bu sebeple dostumuz tekrar aracılık yaptı. Biz Sultanahmet’teki ofisine gittik. Oturduk. Çok güzel karşıladık, çok güzel sohbet ettik. Sözü buraya getirmek için, doğrudan bize bir hac kitabı yazar mısın demek yerine, söze şöyle başladım. Dedim ki ‘Efendim, bu sene sizi hacca götürsek’. Hiç düşünmeden, ‘hac bana farz değil’ dedi. ‘Olsun efendim, nafile olsun’ dedim. ‘Farzlar varken nafile yapılmaz’ dedi. Efendim, ‘farz derken?’ dedim. ‘İslam ümmetini birleştirmek’ dedi. ‘İttihâd-ı İslâm kurmak’ dedi. ‘Onu yapalım, ondan sonra gidelim’. Ben biraz daha ısrarcı oldum. Bu sefer dedi ki ‘bizim topraklara pasaportla gitmeyi düşünmem’ dedi. ‘Ahirette de mazeret olarak bunu ifade ederim’ dedi. Bizi bir Arafat manifestosu yazmaktan niçin mahrum bırakıyorsunuz dedim. ‘Hoca, Arafat’a vakfeye gidilir’ dedi. Bu sefer artık o asıl gayemi ifade ettim. Dedim ki, aslında sosyal medyada yazılıp çiziliyor. Biraz da aleyhte bir şeye dönüştürüldü. Doğru değil o. Bizi bir Arafat Manifestosu yazmaktan neden mahrum bırakıyorsunuz dedim ben de. Bu istintak için de aynı zamanda. Yani düşünce koparmak için. Bence bana verdiği cevap zaten bir Arafat manifestosu. Bir cümle. ‘Hoca, Arafat’a vakfeye gidilir’ dedi. Yani, ‘Arafat’a manifesto yazılmaya gidilmez, Arafat’a vakfeye gidilir’ dedi. Bence manifesto bu cümleydi. Rabbim rahmet eylesin. Makamını cennet eylesin.”

 

 

İlgili aktarıma ait an, MyMecra adlı Youtube kanalında 25 Haziran 2022 günü yayınlanan İzler adlı programda aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla 18. dakikadan itibaren izlenebilir:

 

 

Mehmet Görmez’in bu aktarımının sosyal medyada paylaşılmasının akabinde Sezai Karakoç’un Diyanet’in hac teklifini “ben milletin parası ile hac’ca gitmem” ifadeleriyle reddettiği iddiası dolaşıma sokulmuş.

Sezai Karakoç’un Diyanet’in hacca götürme teklifini bahsi geçen sözlerle reddettiğine şahitlik eden ve bu yönde beyanda bulunan bir kişiye rastlanamıyor.

Sezai Karakoç’un bu yönde bir beyanda bulunduğuna dair muteber bir kaynak atfı da bulunmuyor.

Yukarıda alıntılanan ifadelerinde görülebileceği üzere eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de Sezai Karakoç’la olan konuşmasının sosyal medyada yanlış aktarıldığını belirtmiş.

Yakın çevresinden bir isim de Sezai Karakoç’un bu teklifi reddettiğini tarafımıza aktarırken Mehmet Görmez’in anlatımını tekrar etti. İlgili aktarımda “milletin parası ile hacca gitmem” şeklinde bir beyana yer verilmedi.

Sonuç olarak, Sezai Karakoç’un Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı olduğu dönemde Mehmet Görmez’in yaptığı hac teklifini reddettiği doğru; ancak Karakoç’un bu teklifi reddederken “ben milletin parası ile hac’ca gitmem” sözlerini kullandığına dair bir bulgu mevcut değil.

 

İLAVE: Mustafa Kirenci, Mehmet Görmez ile Sezai Karakoç’un görüşmesine dair şahitliğini şöyle aktarmış:

“Benim şahit olduklarımdır: Mehmet Görmez Bey Sezai Bey ile görüşmek üzere randevu almıştı. O zaman Diyanet İşleri Başkanlığı Başkan Yardımcısı idi. Geldiğinde Üstad henüz gelmemişti. Çırağan’da Başbakanla görüştüğünü söyledikten sonra “Ayrılırken Sezai Karakoç beyi ziyaret edeceğimi  söyledim. Selam söyleyin. Bu parti işi nereden çıktı biz onun çocukları değil miyiz” dediğini ilettikten sonra “Üstada söylemek zor” demesi üzerine bende “Selamını iletirsiniz zaten” dedim. Sonra Üstad geldi. Hal hatır faslından sonra Mehmet Görmez bey “Üstadım sizi Diyanet’in misafiri olarak Hacc’a davet ediyoruz” dedi. Sezai bey sağlık sorunları, yüksek tansiyonu olduğundan bahsederek “Pek bir yere gidemiyoruz” dedi. Bunun üzerine Mehmet Görmez bey “Uçakla ya da özel araçla her türlü imkân ve kolaylığa sahip olduklarını  vb. bunu sağlayacaklarını” der demez Üstad: “Hacc vazifesi gibi bir görev birinin daveti üzerine yerine getirilmez. Hem ayrıca ben kendi topraklarımıza başkasının iznini alarak pasaportla da gitmem.” dedi. Bunun üzerine çok kısa bir süre sonra Mehmet Görmez bey müsaade istediler ve “Sabah Başbakanla görüştüğünü selamları olduğunu” söyleyip çıktılar. Mustafa Kirenci”

 

 

Yorumunuzu yazınız...