19 cm ile dünyanın en uzun burunlu insanı unvanını haiz olan Thomas Wadhouse ile ilgili sosyal medyada paylaşılan görselin arka planının incelenmesi talep edildiği için bulguları işbu yazıda paylaşalım istedik.

Bahsi geçen görselin son günlerde “en uzun burunlu insan” vurgusuyla Reddit’te ve Twitter’da yayıldığı görülüyor.

 

“Thomas Wadhouse, 18. yüzyılda yaşamış bir İngiliz sirk sanatçısıydı. En ünlüsü, 7,5 inç (19 cm) uzunluğunda olan dünyanın en uzun burnuna sahip olmasıyla tanınır.”

 

 

Tabii ki Türkiye’den sosyal medya profilleri de bu popüler aktarımı Türkçemize çevirip paylaşmaktan imtina edememiş.

Örnek paylaşım:

 

“19 cm ile dünyanın en uzun burunlu adamı. Thomas Wadhouse, 18. yüzyılda yaşamış bir İngiliz sirk sanatçısıydı.”

 

dunyanin-en-uzun-burunlu

 

Görsel, Thomas Wadhouse ismiyle de bilinen Thomas Wedders adlı 1780 yılında yaşamını yitiren İngiliz sirk sanatçısının balmumu heykeline ait.

 

thomas-wedders-balmumu-heykeli

 

thomas wedders en uzun burun

 

Thomas Wedders’a ait bu balmumu heykel, küçültülmüş insan kafaları ve nadir görülen hayvan iskeletleri gibi ilginç eserlerin sergilendiği “Ripley’s Believe It or Not!” adlı müzede yer alıyor.

 

 

Hayatı hakkında pek detay bulunmayan Wedders’ın burnunun boyutunun genetik bir soruna ya da tümöre dayandığı da ileri sürülüyor.

Thomas Wedders’ın The Strand Magazine adlı yayında 1896 yılında yayımlanan çizimi ise aşağıdaki gibi:

 

Thomas-Wedders-burun

 

Guinness Rekorlar Kitabı‘na göre dünyanın gelmiş geçmiş en uzun burunlu insanı 19 cm. uzunluğundaki burnuyla Thomas Wedders. Guinness, internet sitesindeki “en uzun burun” sayfasında Thomas Wedders için şu notu düşmüş:

“1770’lerde İngiltere’de yaşayan ve gezici bir ucube sirkinin üyesi olan Thomas Wedders’ın 19 cm (7,5 inç) uzunluğunda bir burnu olduğuna dair tarihsel kayıtlar var.”

 

en-uzun-burunlu-insan

 

Guiness Rekorlar Kitabı‘na göre dünyanın hâlihazırda hayatta olan en burunlu insanı ise Artvin ilimizde yaşayan Mehmet Özyürek (Güncelleme: ‘Dünyanın en uzun burunlu adamı’ olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Mehmet Özyürek, 2023 yılı Mayıs ayında 74 yaşında hayatını kaybetti).

 

dunyanin-en-uzun-burunlu-insani

 

8,8 cm. uzunluğundaki burnuyla dünyanın yaşayan en uzun burunlu insanı unvanını haiz olan Mehmet Özyürek için Guiness şu açıklamaları sunmuş:

Yaşayan bir insandaki (erkek) en uzun burun 8,80 cm’dir (3,46 inç) ve 13 Kasım 2021’de doğrulandığı şekliyle Artvin, Türkiye’de Mehmet Özyürek (Türkiye) tarafından yapılmıştır.

 

Dikkat çekici bir şekilde Mehmet’in burnu , 18 Mart 2010’da İtalya’nın Roma kentindeki Lo Show dei Record setinde ölçüldüğünden beri büyümemişti.

 

Mehmet, GWR’ye şunları söyledi: “Burnumdan çok memnunum ve onu değiştirmeye hiç niyetim yok. Burnum sayesinde hep bir yerlere gideceğim ve önemli biri olacağım hissine kapıldım.”

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...