Japonya’daki Osaka Havalimanına Uçakların Rahat İnebilmesi İçin Gökyüzüne Lazerle İniş Rotası Çiziminin Yansıtıldığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Japonya’da Osaka Havalimanı’na uçakların iniş kalkışının kolaylaştırılması için gökyüzüne lazerle iniş / kalkış parkurunun yansıtıldığı iddiası uzun süredir sosyal medyada dolaşımda…

 

ucak lazer

 

Bahse konu görselin sosyal medyada aşağıdaki notla birlikte paylaşıldığı görülüyor:

“Japonya’nın Osaka-Itami Havaalanında uçakların iniş yapması kolaylaştırıldı. Uçakların iniş güzergahı lazer yöntemiyle aydınlatıldı böylelikle daha kolay ve sorunsuz bir şekilde iniş yapması sağlandı.”

 

 

Görseldeki ışıklı şerit sanılanın aksine bir lazerle oluşmuş değil, fotoğraflarda hareket izi oluşturmak için kullanılan “uzun pozlama” (“long exposure”) adı verilen fotoğrafçılık tekniğinin eseri.

Gökyüzündeki ışıklı şerit, uçakların iniş ya da kalkış anlarında uzun pozlama süresince ışık izlerinin birleştirilmiş hâli.

 

Farklı havaalanlarından uçak kalkış görüntülerinin uzun pozlama ile kaydedildiği benzer görseller mevcut.

Bazı örnekler…

 

uzun-pozlama-takamatsu-havaalani
Takamatsu Havaalanından uzun pozlama örneği

 

San-Francisco-havalimani-uzun-pozlama
San Francisco Havalimanı’ndan uzun pozlama örneği

 

San-Francisco-havalimani-uzun-pozlama
San Francisco Havalimanı’ndan uzun pozlama örneği

 

Uzun pozlama ile havalimanlarından uçakların iniş / kalkış anlarından benzer görseller oluşturan fotoğrafçılar, görüntüdeki her bir izin tek bir pozlama olduğunu, deklanşörün açık kilitlenerek lens kapağının çıkarılıp takılarak kaydedilen pozların yazılımla birleştirilmesiyle görselin oluşturulduğunu belirtiyor.

 

Yorumunuzu yazınız...