Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın 2022 Yılı 15 Temmuz Anma Törenlerine Katılmadığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, 2022 yılı 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü törenlerine katılmadığı iddiası Samanyolu Haber, Cumhuriyet, Tele 1, Sol Haber, KRT TV ve Gerçek Gündem gibi haber girişimleri ve Rapor Türkiye gibi sosyal medya profilleri tarafından aktarılmıştı.

Bakan Akar’ın kamuya açık 15 Temmuz darbe girişimi anma törenlerinin hiçbirine katılmadığı iddiasını aktaran ilgili haber metni şu şekildeydi:

“Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 15 Temmuz törenine gitmedi!

 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın önceki gün yapılan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü törenlerinin hiçbirinde yer almaması dikkat çekti.

 

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), geçen yıl 15 Temmuz’da bakanlıkta Akar’ın katılımıyla tören düzenlemişti. Törende Akar, “TSK ile alakalı herkes bir şey söylüyor, ordubozanlar var, fitne fesat çıkarmaya çalışanlar var” demişti.

 

Akar ayrıca TBMM’de 15 Temmuz nedeniyle düzenlenen programa da katılmıştı. Buna karşın Akar, bu yıl 15 Temmuz’un yıldönümünde yapılan kamuya açık hiçbir programda yer almadı. MSB de herhangi bir tören duyurmadı.

 

Bakanlık yalnızca 15 Temmuz’a ilişkin bir anma mesajı yayımladı. İki cümlelik açıklamada “Vatanımıza ve demokrasimize göz diken FETÖ’cü hainlere fırsat vermeyen kahraman ve fedakâr vatandaşlarımız ile asil milletimizin gerçek evlatları TSK mensuplarını saygıyla selamlıyoruz. 15 Temmuz’da FETÖ’cü hainlere geçit vermeyen sivil-asker-polis olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sağlıklı ve mutlu uzun ömürler diliyoruz” ifadeleri kullanıldı. “

 

hulusi akar 15 temmuz toreni

 

hulusi akar 15 temmuz toreni

 

Can Ataklı da Bakan Akar’ın 15 Temmuz törenlerine katılmadığını iddia etmişti:

 

 

 

Bu iddianın aksine Bakan Akar, hem Ankara’da hem de İstanbul’daki 15 Temmuz törenlerine katılmış.

Fatih Belediyesi tarafından sosyal medya hesaplarında ve internet sitelerinde paylaşılan İstanbul Saraçhane’deki 15 Temmuz töreninden fotoğraflar incelendiğinde, Hulusi Akar’ın törene katılım sağladığı görülebiliyor.

 

hulusi akar 15 temmuz toren

 

Milli Savunma Bakanlığı İletişim Danışmanı Ekrem Okutan, bu iddiaya “Sn. Bakanımız Hulusi Akar, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’ne güya katılmamış! Bu iddiayı ortaya atanların derdi başka! UTANDINIZ mı, UTANMAZSINIZ! Utanılacak yüzünüz olsa bu yalanları ortaya atmazdınız zaten…” sözleriyle tepki göstererek Bakan Aktar’ın törenden fotoğraflarını paylaşmıştı.

 

 

Paylaşılan bir diğer fotoğrafta Bakan Akar Saraçhane’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli ile birlikte görüntülenmiş.

 

hulusi akar 15 temmuz toreni

 

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü için MSB sosyal medya hesaplarından anma mesajı da paylaşılmıştı.

 

https://twitter.com/tcsavunma/status/1547865723824791553

 

17 Temmuz günü resmî sosyal medya hesapları ve internet sitesi üzerinden yayımlanan açıklamada FETÖ ile mücadelesi hakkında kamuoyuna yanlış bilgiler aksettirilerek MSB’nin ve TSK’nın hedef alındığı vurgulanan açıklamada, FETÖ ile mücadelenin aralıksız devam edeceği vurgulanmıştı.

 

 

Bahse konu açıklama metni şu şekildeydi:

1. Kendine medyanın her mecrasında yer bulmak, gündeme gelmek, Bakanlığımızın FETÖ ile mücadelesi konusunda kamuoyuna yanlış bilgiler vererek manipülasyon yapmak çabasında olan bazı şahısların Bakanlığımızı, Türk Silahlı Kuvvetlerini hedef almaya devam ettiklerini görüyoruz.

 

2. 15 Temmuz sonrası yurt içi ve sınır ötesinde düzenlenen harekâtlarda ve sayısı ve çapı giderek artan büyük tatbikatlarda elde edilen başarılar, FETÖ’den temizlendikçe daha da güçlendiğimizin en açık göstergesidir. Bu başarıya kim gölge düşürmek isterse istesin başaramayacak, asil milletimizin bağrından çıkan Kahraman Mehmetçiğin moral ve motivasyonunu bozamayacaktır.

 

3. Yalan yanlış bilgilerle sorumsuzca yapılan söylem ve eylemlerin kimlerin işine yaradığı, kimlerin neleri perdelemek istediği ya da kimler tarafından yaratıldığı/yaratılmak istendiği de dikkate alınması, iyi değerlendirilmesi ve göz ardı edilmemesi gereken bir durum ve gerçekliktir.

 

4. Bakanlığımız bünyesinde FETÖ ile iltisaklı tek bir personel kalmayıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin şanlı üniformasını hiçbir hainin taşımasına asla müsaade edilmeyecektir. FETÖ ile mücadele hukuk çerçevesinde tüm birimlerde aynı anlayış, disiplin ve kriterlerle yürütülmekte, Devletimizin istihbarat kurumlarından, birimlerimizden ve diğer kaynaklardan elde edilen istihbarat ve bilgilere mutlaka gerekli işlem yapılmaktadır. Nitekim bugüne kadar 24.395 personel ihraç edilmiş, 2.567 personelin rütbeleri geri alınmıştır. Son bir yılda ise 1.980 personel ihraç edilmiş, 561 personelin de rütbesi geri alınmıştır. Yani Başta FETÖ olmak üzere terör örgütleri ile artan şiddet ve tempoda mücadelemiz devam etmektedir, edecektir.

 

5. Bu vesileyle 15 Temmuz’da ordu-millet gerçeğini bir kez daha sergileyerek canlarını feda eden tüm şehitlerimizi; ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yâd ediyor, hayatta olan gazilerimize, şehit ve gazilerimizin kıymetli ailelerine, sevgisi, güveni ve duasından güç aldığımız asil milletimize saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Yorumunuzu yazınız...