(Türkiye Cumhuriyeti tarafından resmî olarak tanınanIrak’a bağlı Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin resmî bayrağı terör örgütü PKK’nın (Partiya Karkerên Kurdistanê / Kürdistan İşçi Partisi) sembolü olarak yorumlanıp sıklıkla tepki görüyor. Yargılama konusu da olabilen bu bayraklara tepki gösterilirken bazen farklı ülkelere ait bayraklar da hedef olabiliyor.

 

Irak anayasasına göre merkezî yönetime bağlı olan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin kullandığı bayrakta (Ala Rengîn, Alaya Kurdistanê, ئاڵای کوردستان),  arka planda, birbirine paralel ve eşit olarak sırasıyla kırmızı, beyaz ve yeşil üç renk şeridi ile bunların odağında koyu sarı renginde toplam 21 saçaklı Mezopotamya güneşi bulunuyor.

 

irak-kurdistan-bolgesel-yonetimi-bayragi
IKBY bayrağı

 

Kürdistan bayrağı, Türkiye’nin başkonsolosluk açarak resmen tanıdığı ve iyi ilişkilere sahip olduğu Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi yetkililerinin Türkiye’ye yaptığı ziyaretler ve Türkiye’den bölgeye yapılan ziyaretlerde resmen kullanılıyor. Mesud Barzani’nin ve Neçirvan Barzani’nin Türkiye ziyaretlerinde havalimanlarında göndere Irak bayrağının yanında İKBY bayrağı çekiliyor. Türkiye’den yetkililerin IKBY temsilcileri ile görüşmelerinde de toplantı salonunda Irak bayrağının yanında İKBY bayrağı yer alıyor.

 

havalimani-kurdistan-bayragi

 

necirvan-barzani-ikby-ziyaret-milli-savunma-bakani-hulusi-akar

 

necirvan-barzani-ikby-ziyaret-disileri-bakani-mevlut-cavusoglu

 

Irak’a bağlı Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin resmî bayrağı sanılan bölücü terör örgütünün sarı -kırmızı- yeşil renkli sözde bayrağı şöyle:

 

pkk

 

Terör örgütü PKK’ya tepki gösteren bazı vatandaşların protestolarında Kürdistan yerine Gana bayrağı yaktığına şahit olunmuştu.

@tiktokyusuf4 #jandarma #jöhvideoları 🇹🇷konya akşehir🇹🇷 #jandarmavideoları #turkishmilitary #türkaskeri #TürkBayrağı #askerlikvideoları #Türkiye #Türkiyem #askervideoları #asker #TürkiyeVideoları #askerşarkilari #Bayraksevdalısı #Turkiye #askerakımı #TurkBayrağı #kurtlarvadisi #BayrakVideoları #Bayrakaşkı ♬ orijinal ses – Bozkurtt4646


kurdistan-bayragi-yerine-gana-bayragi-yakan

 

Gana bayrağı şöyle:

 

gana-bayragi
Gana bayrağı

 

Benzer şekilde karıştırılabilecek diğer ülkelere ait bayraklar şöyle sıralanabilir:

 

mali-bayragi
Mali bayrağı

 

bolivya-bayragi
Bolivya bayrağı

 

senegal-bayragi
Senegal bayrağı

 

gine-bayragi
Gine bayrağı

 

kamerun-bayragi
Kamerun bayrağı

 

Manisa’da 15 Şubat 2017 tarihinde örgüt üyeliği suçlamasıyla tutuklanan altı kişi için 10 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianamede savcının PKK bayrağı olarak kayda geçtiği bayrağın Gana bayrağı olduğu savunması yapılmıştı.

 

gana-bayragi-pkk-sozde-bayragi

 

Şırnak Uludere’de, 34 köylünün yaşamını yitirdiği katliamın birinci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma etkinlikleri için hazırlanan afişlerde tabutlar üzerindeki sarı-kırmızı-yeşil renkte sembollerin kullanılması gerekçesiyle Şırnak Başsavcılığı tarafından hazırlanan “silahlı örgütün propagandası” konulu soruşturma dosyası hakkında Diyarbakır Başsavcılığı tarafından aşağıdaki ifadelerle takipsizlik kararı verilmişti:

“PKK terör örgütünün sarı, kırmızı ve yeşil renkleri örgütsel tüm sembollerinde kullandığı biliniyor olsa dahi, afişlerde görünen kalabalığın taşınan tabutlardaki cenazelerin örgütle ilişkilendirilmelerini sağlayacak bir veri mevcut değildir. Sırf tabutlar üzerindeki sarı, kırmızı, yeşil renkleri barındıran bez parçalarının ‘PKK sembolü’ olarak algılanması doğru değildir. Dünya üzerindeki ülkelerden en az 15’inin örnek verecek olursak Senegal, Kamerun, Bolivya, Gana, Benin, Gine ve birçok ülkenin bayrakları sarı, kırmızı ve yeşil renklerden oluşmaktadır.

 

Renklerin PKK terör örgütüne ipotek edilerek, üzerinde görülen her nesnenin terör örgütüne atfedilip o şekilde algılanması toplumsal bir paranoya oluşmasına yol açabilmektedir. PKK terör örgütünün henüz ortaya çıkmadığı dönemlerde de yöre halkının genel itibariyle sarı, kırmızı ve yeşil gibi renklere ilgi duyduğu bilinen bir gerçekliktir. Sarı, kırmızı, yeşil renklerden oluşan poşu, fistan, başörtüsü, atkı, gömlek ve benzeri birçok kıyafet veya günlük hayatta kullanılan pek çok eşyanın terör örgütünü çağrıştırdığını düşünmek, esas olarak örgütün de arzu ettiği bir sonuç olacaktır.

 

Soruşturmaya konu afişlerin herhangi bir terör eylemiyle, yasadışı gösteriyle, terörist kişilerin cenazeleriyle alakalı olmadığı, PKK terör örgütüne de herhangi bir atıf yapılmadığı, soruşturmaya konu 4 şüphelinin savunmalarının da bu doğrultuda olduğundan dolayı bu haliyle terör örgütü propagandası yapıldığından söz edilemez. Müsnet suç oluşmadığından dava açılmasına yer olmadığı ve bu nedenle takipsizlik kararı verilmesi gerekmiştir.”

 

uludere-cenaze

 

2015 yılında Eyfel Kulesi’nin Mali bayrağının sarı-yeşil-kırmızı renklerinde ışıklandırıldığı iddiasıyla paylaşılan görsel, Paris’te 23 Aralık 2022 günü Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’nde düzenlenen silahlı saldırı akabinde kaydedildiği sanılarak paylaşılmıştı.

 

 

25 Eylül 2022 günü Diyarbakır Stadyumu’nda oynanan Amedspor-Bursaspor maçında bir grubun IKBY bayrağını açtığı görüntüler kamuoyunun tepkisini çekmişti.

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...