Sivas Kongresi’nin 100. Yıl Dönümü Törenlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dua Ederken Kemal Kılıçdaroğlu’nun Dua Etmediği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

İşgal edilen yurdun birlik ve bütünlüğünü sağlamak amacıyla 4-11 Eylül 1919 tarihleri arasında Sivas’ta toplanan, Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Millî Mücadele Dönemi’nin simgesi kongrenin 100. yıl döneminde kaydedilen bir fotoğrafa değineceğiz.

4 Eylül 2019 günü düzenlenen Sivas Kongresi’nin 100. yıl dönümü törenlerinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dua etmediği iddiasıyla aşağıdaki görselin (özellikle resmî törenlerde dua edilmesi akabinde yaşanan tartışmalarla birlikte) sosyal medyada paylaşıldığı görülüyor.

 

erdogan kilicdaroglu dua

 

Bahse konu görseli yanlış aksettiren paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

“Ula kameramanlar, korumalar bile dua ederken şu dua etmeyenler hangi dine mensup acaba?

“30 Ağustos’da Diyanet’e Atatürk’e dua ettirmedi diye saldıranlar, Diyanet kapatılsın diyenlerin başı Kılıçdaroğlu Sivas’da duaya katılmamış, diyecek bişeyiniz var mı?Kılıçdaroğlu Bugün Atatürke silah arkadaşlarına şehitlerimize Ölmüşlerimize dua etmiş mi? hayır!”

“Kavganız ve davanız nedir diye sorarlarsa bu fotoğraf karesini gösterin. Bu kavga tanrı uludur diyenlerle, Allahu Ekber diyenlerin kavgasıdır… Bu dava olimpius dağın çocukları ile Hira dağın çocuklarının kavgasıdır…”

“Dua edenler/etmeyenler! Tarafımız belli”

 

Paylaşılan görsel, Sivas Kongresi’nin 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Atatürk Kongre Müzesi’nde tiyatro oyuncuları tarafından Sivas Kongresi’nin temsili olarak canlandırıldığı ana ait.

 

sivas kongresi canlandirma

 

sivas kongresi canlandirma dua

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Sivas Valisi Salih Ayhan, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti, CHP ve MHP genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu canlandırmayı izlemişti.

 

sivas-kongresi-tiyatro

 

Sivas Kongresi’nin yapıldığı Atatürk Kongre Müzesi’ndeki tarihî salondaki sıralara oturan hazirun, canlandırma programında yapılan duaya eşlik etmişti.

 

sivas-kongresi-tiyatro-dua

 

Yukarıdaki fotoğraf, Kemal Kılıçdaroğlu’nun dua seramonisine katılmadığı iddiasıyla sunulmuş.

Halbuki, Sivas Kongresi’nin canlandırıldığı salonda yapılan duaya Kemal Kılıçdaroğlu da iştirak etmiş.

 

sivas-kongresi-100-yil-toreni-kilicdaroglu-dua

 

Haber sitelerinde ve AK Parti’nin sosyal medya hesaplarında paylaşılan fotoğrafta bu durum görülebiliyor.

 

 

Sivas Kongresi’nin temsilî olarak canlandırıldığı oyunda dua bölümü yer alıyor.

 

https://www.youtube.com/watch?v=AXBV2Mnu7_c

 

İLAVE: 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri öncesinde bu görsel tekrar yanlış söylemle servis edilmeye başlanmış.

 

Şevki Yılmaz: “Mücahit Kılıçtaroğlu’na ne olduda orda duaya kalmayan elleri şimdilerde inmiyor?Sen şimdi siyasal neci oluyorsun?Bu nifak hallerinin peşinde müslümanların hangisebep vegerekçe ile olursa olsun sürüklenmemeli Allah’a ve Resulullah’a kimse bunun peşinde gitmenin hesabını veremez!!!”

 


 

Yorumunuzu yazınız...