Muhsin Yazıcıoğlu’nun oğlu Fatih Furkan Yazıcıoğlu, Murat Kelkitlioğlu’nun gündeme getirdiği iddianın aksine 2023 seçimlerinde CHP tarafından Sivas’tan milletvekili aday gösterilme yönünde bir teklif almadığını, siyaseti şu an düşünmediğini belirtmiş.

 

Kahramanmaraş’ta 2009’da geçirdiği şüpheli bir helikopter kazasında yaşamını yitiren Büyük Birlik Partisi (BBP) kurucusu Muhsin Yazıcıoğlu’nun oğlu Fatih Furkan Yazıcıoğlu’nun Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından memleketi Sivas’tan birinci sıradan aday göstereceği iddiası 13 Ocak 2023 gününün dikkat çeken iddiası oldu.

İddianın kökeni, Murat Kelkitlioğlu’nun TV100’deki “CHP’den Yazıcoğlu hamlesi” başlıklı 13 Ocak 2023 tarihli yazısında dayanıyor.

Kelkitlioğlu, CHP’nin Muhsin Yazıcıoğlu’nun oğlu Furkan Yazıcıoğlu’nu Sivas’tan birinci sıradan milletvekili adayı göstereceği iddiasını şöyle ileri sürmüş:

“Bunların yanı sıra aldığım başka bir duyum ise beni oldukça şaşırttı…

Büyük Birlik Partisi’nin eski lideri merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun oğlu Furkan Yazıcıoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etmiş ve babasının şüpheli ölümüyle ilgili bir dosya sunmuştu.

Anlaşılan CHP, bu görüşme sonrası Furkan Yazıcıoğlu’nun peşini bırakmamış…

Önümüzdeki seçimlerde CHP, Furkan Yazıcıoğlu’nu Sivas’ta birinci sıra milletvekili adayı olarak gösterecekmiş…

Görünen o ki, seçimlere kadar daha çok sürprizlerle karşılaşabiliriz…”

 

Murat Kelkitlioğlu’nun aktardığı iddia, basında ve sosyal medyada geniş yankı buldu.

İddiayı içeren aktarımlar şöyle örneklenebilir:

 

Sol Haber: “Muhsin Yazıcıoğlu’nun oğlunun CHP’den aday olacağı il belli oldu”

Muhbir: “CHP, Muhsin Yazıcıoğlu’nun oğlu Furkan Yazıcıoğlu’nu seçimlerde Sivas’tan aday gösterecek.”

 

Ancak Furkan Yazıcıoğlu, CHP’den bir adaylık teklifi almadığını ve siyasete girmeyi şu anda düşünmediğini belirtmiş.

 

Kendisine ulaşan Furkan Yazıcıoğlu’nun iddiasının gerçeği yansıtmadığını aktardığı Murat Kelkitlioğlu’nun ilgili yazısına yansıttığı ve sosyal medya hesabından paylaştığı açıklama şöyleydi:

“Yazımın yayınlanmasının ardından Furkan Yazıcıoğlu benimle iletişime geçti. Kendisi, siyaseten herhangi bir hedefinin olmadığını, şimdilik siyaseti düşünmediğini ve sadece merhum babasının ölümüyle ilgili soru işaretlerini aydınlatmak ile meşgul olduğunu söyledi”

 

 

Yazıcıoğlu, iddiayla ilgili kendisine ulaşan basın mensuplarına da aynı yanıtı vermiş.

Independent Türkçe‘nin ulaştığı Yazıcıoğlu, CHP’den adaylık teklifi alıp almadığını belirtmiş ve şu ifadeleri kullanmış:

“Böyle bir gündemim de yok. Belirttiğim gibi böyle bir teklif de söz konusu değil. Benim tek gündemim Muhsin Başkan’a yönelik suikast davasının akıbetiyle ilgilenmektir.”

 

Furkan Yazıcıoğlu, “Oldu ki CHP, böyle bir teklifle karşımıza çıktı. Düşünür müsünüz?” sorusunu şöyle yanıtlamış:

“Muhsin Başkan davasına dair bir görüşmenin bu şekilde gündemleştirilmesinden rahatsız oldum. Benim bir gündemim var, onunla ilgileniyorum. İçinde bulunmadığım bir gündemin devamı niteliğinde olacak bir şeyin ucunu açmak istemem. Bu soruya cevap vererek, olmayan bir mevzunun devamını sağlamak istemem.”

 

Tekrar gündeme gelen iddiaya dair tekzip açıklamasında Furkan Yazıcıoğlu şu ifadelere yer vermiş:

“14 yıldır sonuçlanmasını beklediğimiz, mücadelesini verdiğimiz şehit Muhsin Yazıcıoğlu suikastı ile ilgili neredeyse hiçbir netice alınamamışken şahsımın başka konularla ilgilenmesi söz konusu değildir.”

“Milletvekili olmam konusunun kamuoyunda sıkça gündeme gelmesini, Türk milletinin babam şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun şahsı manevisine verdiği değerin bir neticesi olarak görüyor ve bunu çok kıymetli buluyorum.” “Milletimizin babamın aziz hatırasına gösterdiği teveccühü heba etmeden, bu istikamet doğrultusunda önümüzdeki seçimlere ilişkin herhangi bir siyasi partiden milletvekilliği adaylık düşüncem olmadığını ve hakkımda çıkan adaylık haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirtir; önümüzdeki seçimlerin memleketimiz ve büyük Türk milletine hayırlar getirmesini dilerim.”

 

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan 28. Dönem Milletvekili Seçimleri aday listesini Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim eden CHP’nin (Sivas’tan) adayları arasında Furkan Yazıcıoğlu yer almıyor.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 1 Ekim 2022 günü Furkan Yazıcıoğlu ile babası Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümündeki şüpheli noktalara dair yaptığı görüşmenin ardından sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda şu ifadeler kullanılmıştı:

“Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun oğlu Fatih Furkan ile görüştük. Babasının ölümü üzerindeki şüpheleri kaldırmak için ciddiyetle araştırma yapacağımızın sözünü verdim. Kendisi de buna katkı sağlayacak bir dosya teslim etti. Açık yaraları kapamadan ülke huzur bulamıyor. Kapatacağız.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...