Muhsin Yazıcıoğlu’nun “Bizim Tarlayı Sürmüşler Haberimiz Olmadan” Sözünü Kullandığı İddiası

 

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı, 19., 20., ve 23. dönem TBMM Sivas milletvekili, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’na  (1954-2009) atfedilen “bizim tarlayı haberimiz olmadan sürmüşler” sözünü ele alalım istedik.

25 Mart 2009 tarihinde yoğun suikast şüphesi içeren helikopter kazasında hayatını kaybeden Muhsin Yazıcıoğlu’nun Alperen Ocakları ve BBP teşkilâtlarında yer alan isimlerin illegal faaliyetler içerisinde bulunduğunu “bizim tarlayı sürmüşler haberimiz olmadan” ifadeleriyle aktardığı iddia edilmişti.

Örneğin OdaTV bu iddiayı şöyle öne sürmüştü:

Sahi Muhsin Yazıcıoğlu’nun tarlasını kim sürdü? Bu “tarlaya” en kolay girip çıkanlar kimlerdi?

 

Gelin kamuoyunu uzun süre meşgul eden bazı olaylara daha yakından bakalım.

 

Hrant Dink’i öldüren Ogün Samast, Trabzon Alperen Ocakları’nın müdavimlerindendi. Cinayeti azmettirmekten yargılanan ve daha önceki Mc Donalds’ın bombalanması eylemini de yapan Yasin Hayal BBP’li ve Alperen Ocakları’nın etkili isimlerinden biri.

 

Polis muhbiri Erhan Tuncel de BBP çevrelerine çok yakın. O kadar ki, Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte fotoğrafı vardı. Danıştay cinayetini işleyen Alparslan Arslan’ın da geçmişi BBP gençlik teşkilatları ve Işık Evleri ile iç içe geçmiş…

 

Zirve yayınevi katliamı sanıklarından Emre Günaydın da Işık Evleri ve Alperen Ocakları çevresinden…

 

Bu sözü Muhsin Yazıcıoğlu’na atfeden bazı örnek paylaşımlar şu şekilde sunulabilir:

 

bizim tarlayı sürmüşler
Şamil Tayyar’ın “bizim tarlayı sürmüşler” sözünün Muhsin Yazıcıoğlu’na ait olduğunu iddia ettiği paylaşımı

 

bizim tarlayı sürmüşler
Turgay Güler’in “bizim tarlayı sürmüşler” sözünün Muhsin Yazıcıoğlu’na ait olduğunu iddia ettiği paylaşımı

 

bizim tarlayı çoktan sürmüşler
Selcan Taşçı’nın “bizim tarlayı çoktan sürmüşler” sözünün Muhsin Yazıcıoğlu’na ait olduğunu iddia ettiği paylaşımı

 

Muhsin Yazıcıoğlu’nun bu sözü 2009 yılında parti örgütlerine yönelik provokatif sızmalara neden engel olmadıklarını soran bir gazeteciye “bizim tarlamızı çok önceden sürmüşler” yanıt olarak sunduğu iddia edilmişti (Tanıl Bora (2016). Cereyanlar: Türkiye’de Siyasî İdeolojiler. İletişim Yayınları. İstanbul. 4. Baskı).

Bahse konu sözün kaynağı olarak gösterilen gazeteci ise bilindik bir isim: Reha Muhtar.

Vatan Gazetesindeki “Helikopter kazası mı, cinayet mi?.. Muhsin Yazıcıoğlu ‘bizim tarlayı sürmüşler’ diyordu” başlıklı 25 Eylül 2011 tarihli yazısında Reha Muhtar, vefatından kısa süre önce yemek yediği Muhsin Yazıcıoğlu’nun kendisine partisinden bazı gençlerin kullanılmasından korktuğunu belirttiğini ve “bizim tarlayı sürmüşler… çok sonradan öğrendik” dediğini şöyle iddia etmişti:

Gözümün önünden gitmiyor…

O sessiz haliyle üç kişi öğle yemeği yerken ettiği sözler:

“Bizim tarlayı sürmüşler… Çok sonra öğrendik…” demişti…

Ankara’dan partiden aramış “İstanbul’a geliyorum… Bir yemek yiyelim Ersan Otel’de…” demişti…

“Oralar bana uzak ve sapa geliyor… Gel ben seni Paper Moon’a davet edeyim…” demiştim…

Geldiğinde yanındaki parti görevlisine benim için; “O bilir buraları, onun tavsiye ettiği yemekten yiyelim…” yollu telkinde bulunmuştu…

Gençlik yıllarımızda zıt fikirlerin temsilcileriydik…

Zıt fikirlerin temsilcisi olmaktan öteye, o gençlik teşkilatının tepesindeki isimdi…

Ben zıt görüşteydim ancak babamın isminin o dünyalarda güçlü bir kredisi vardı…

O dünyalarda “baba kontenjanından”, beni en azından düşman görmezlerdi… Programlarda tarafsızlığımı bozmamıştım ona karşı…

Bana güveniyordu…

“Bizim tarlayı sürmüşler… Haberimiz olmadan…” demişti…

 

reha muhtar bizim tarlayı sürmüşler

 

Yazıcıoğlu’nun derin devletin “Alperenlere” kanca attığını, ancak elinden fazla bir şey gelmediğini belirttiği iddia edilen bu söz, BBP temsilcileri tarafından yalanlanmıştı.

Büyük Birlik Partisi yetkililerinin bu iddiayı tekzip ettiği kamuoyu açıklamalarından ilgili bölümler şu şekilde:

Muhsin Yazıcıoğlu’nun, “Bizim tarlayı sürmüşler.” şeklinde bir cümlesi, bir ifadesi asla olmamıştır.” 

“Bu şahıs aynı zamanda FETÖ ağzıyla konuşmaktadır. Çünkü Muhsin Yazıcıoğlu’na ait olduğu ileri sürülen ve ilk defa FETÖ’nün sözcüleri tarafından, şehadetinden sonra, 2010 yılında, Ergenekon kast edilerek dile getirilen “Bizim tarlayı sürmüşler” iftirasına sarılmış vaziyettedir. Üstelik alenen yalan söyleyerek bunu bizzat Muhsin Yazıcıoğlu’nun ağzından duyduğunu ifade etmektedir.”

“Birkaç cümleyle, Şehit Liderimiz üzerinden yürütülmeye çalışılan bir manipülasyondan bahsetmek istiyorum: Muhsin Yazıcıoğlu’nun, “Bizim tarlayı sürmüşler.” şeklinde bir cümlesi, bir ifadesi asla olmamıştır.Israrlı taleplerimize rağmen hiçbir şekilde belgelenemeyen bu iddia, vefatından hemen sonra, Fetö mensubu bazı yazar ve TV yorumcuları tarafından gündeme getirilmiştir. Kast edilen ise Büyük Birlik Partisi veya Alperen Ocakları içinde, bir sözde “Ergenekon” yapılanması olduğudur.”

“Fakat ana rapora eklendi. Muhsin Yazıcıoğlu şüpheli ölüm başlığıyla. Ben daha önce Darbeleri Araştırma Komisyonu Başkanı ile görüştüğümde bu hususun yazılmadan önce bu husus ile ilgili bizim de görüşlerimizi alınmasını ben kendilerine rica etmiştim. Ama buna gerek duymadılar.  Neticede rapora baktığımızda bu rapor bizi tatmin etmiş değildir. Kulaktan duyma ve aslı astarı olmayan bir takım bilgiler bu rapor içerisinde girmiştir. Bunlardan bir tanesi şehit liderimiz Muhsin Yazıcıoğluna ithaf edilen tamamı iftira olan “Bizim tarlayı sürmüşler” sözü maalesef meclis araştırma komisyonu raporuna girmiştir.  Ben buradan Komisyon Başkanına soruyorum: Siz bunu bu rapora yazdınız. Peki, Muhsin Yazıcıoğlu bu sözü nerede söylemiştir. Bunun belgesi, bilgisi nerededir. Bize ve kamuoyuna açıklayınız.Yazdığınız rapor ile ilgili ciddi olacaksınız.  Yazdığınız cümlenin, kelimenin belgesini ve bilgisini de ortaya koyacaksınız. Önce fetö’cülerin Ergenekon’u kastederek, daha sonra da birilerinin fetöcüleri kastederek kullandığı bu sözü Muhsin Yazıcıoğlu kullanmamıştır. İşte Muhsin Yazıcıoğlu’nun arkadaşları buradadır. Büyük Birlik Partisi’ni, Alperenleri, Muhsin Yazıcıoğlu’nu itibarsızlaştırmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Hiç kimsenin de haddi değildir” dedi.”

 

BBP teşkilâtının tekzibi ve sözün tek kaynağı olan Reha Muhtar’ın Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefatının 2,5 yıl sonrasında bu iddiayı öne sürmüş olduğu gerçeği ışığında bu sözün Yazıcıoğlu’na ait olduğunu kesin şekilde söylemenin mümkün olmadığı ileri sürülebilir.

 

Muhsin Yazıcıoğlu’nun “Bizim Tarlayı Sürmüşler” Sözünü Dile Getirdiğini Öne Süren Yazarlar

 

Yorumunuzu yazınız...