1954 Yılında Emirgan Çay Bahçesi’nde Kaydedilen Fotoğrafta Sait Faik Abasıyanık ve Özdemir Asaf’ın Yanında Sabahattin Eyüboğlu Değil, Ahmet Üstel Bulunuyor

 

Sait Faik Abasıyanık (Kasım 1906 – 11 Mayıs 1954), Özdemir Asaf (11 Haziran 1923, Ankara – 28 Ocak 1981) ve Sabahattin Eyüboğlu’nun (1909 – 13 Ocak 1973) bir arada görüntülendiği sanılarak paylaşılan fotoğrafa değineceğiz…

Sait Faik Abasıyanık, Özdemir Asaf ve Sabahattin Eyüboğlu bir arada. Emirgan Çay Bahçesi, 1954” şeklinde hatalı bir notla sosyal medyada paylaşılan fotoğraf şöyle:

 

sait-faik-ozdemir-asaf-ahmet-ustel-emirgan

 

Fotoğrafın (içindeki kişilerin kimliği hakkındaki yanlışın yaygınlaşmasına yol açan Nadide Fotoğraf tarafından) renklendirilmiş versiyonu şöyle:

 

sait-faik-ozdemir-asaf-ahmet-ustel

 

Fotoğrafta görülen kişiler hakkında hatalı aktarımlar şöyle örneklenebilir:

 

kültürİstanbuL (@kulturistan): “Daha eskilerden, bu kez tanıdık simalar Sait Faik & Özdemir Asaf ve galiba Sabahattin Eyüboğlu Başrolde yine semaver kumpanya 🙃”

 

Wannart: “Sabahattin Eyüboğlu, Özdemir Asaf ve Sait Faik; 1954 yılının Nisan ayında Emirgan Çay Bahçesi’nde. Bu fotoğraf aynı zamanda Sait Faik’in son fotoğrafıdır.”

 

Murad Çobanoğlu (@muradcobanoglu): “Sait Faik Abasıyanık, Özdemir Asaf ve Sabahattin Eyüboğlu ~ 1950”

 

Unutulmaz Fotoğraflar (@unutulmazfoto): “Sait Faik Abasıyanık, Özdemir Asaf ve sinemacı Ahmet Üstel, Emirgan (1954).”

 

Nadide Fotoğraf (@nadidefotograf): “Emirgan’da bir semaver çayın yanında Sait Faik Abasıyanık, Özdemir Asaf ve Sebahattin Eyüboğlu. (renklendirip, netleştirdim)”

 

Kaybolan Tarihin Peşinde (@mehmet_dilbaz): “Düşünsenize, Emirgan çay bahçesindesiniz, sene 1954. Yan masada Sait Faik Abasıyanık, Özdemir Asaf ve Sabahattin Eyüboğlu oturuyor, porselen demlikli bir de semaver eşlik ediyor onlara. Sahi, ne söylemek isterdiniz? #kaybolantarihinpeşinde”

 

sait-faik-abasiyanik-ozdemir-asaf-sabahattin-eyuboglu

 

Fotoğrafta Sait Faik’in ve Özdemir Asaf’ın yanında görülen kişi Sabahattin Eyüboğlu değil, senarist, yapımcı ve yazar Ahmet Üstel (20 Mayıs 1930 – 13 Temmuz 1983).

 

ahmet ustel
Ahmet Üstel

 

sabahattin eyuboglu
Sabahattin Eyüboğlu

 

sabahattin eyuboglu
Sabahattin Eyüboğlu

 

Fotoğrafın kaynağı, Sait Faik Abasıyanık’ın vefatının 25. yıl dönümü vesilesiyle Özdemir Asaf tarafından kaleme alınan “Sait Faik’in Kişiliği ve Son Günleri” başlıklı yazı.

14 Mayıs 1979 tarihinde Milliyet gazetesinin Sanat dergisinde (Sayı: 323) yayımlanan Özdemir Asaf’ın arkadaşından geri kalan hatıralara değindiği yazısında bahsi geçen fotoğraf için “Sait Faik ‘in son fotoğrafı: Emirğan Çay Bahçesi’nde” açıklaması düşülmüş.

 

sait faikin kisiligi ve son gunleri

sait faikin kisiligi ve son gunleri

sait faikin kisiligi ve son gunleri

Yorumunuzu yazınız...