Aşkın Matematiği Farklıdır Lavinia, 2’den 1 Çıkınca 0 Kalır” Sözü Özdemir Asaf’ın Değil

Yanlış İddia

 

Aşkın matematiği farklıdır Lavinia, 2’den 1 çıkınca 0 kalır.” sözü, Özdemir Asaf’a (11 Haziran 1923 – 28 Ocak 1981) ait olduğu iddiasıyla sosyal medyada, internet forumlarında ve sözlüklerde paylaşılıyor.

 

askin matematigi farkli lavinia

 

askin matematigi farklidir lavinia

 

Sanılanın aksine, aşkın ters sinerjiye yol açtığını aktaran “aşkın matematiği farklıdır Lavinia, 2’den 1 çıkınca 0 kalır” sözü Özdemir Asaf’ın değil.

Bir Vecize Ya da Şiirin Sahibini Tespit İçin İzlenebilecek Adımlar başlıklı yazımızda detaylandırdığımız adımları izleyecek olursak…

Özdemir Asaf’ın bu sözü dile getirdiğine dair bir delil bulunmuyor.

Özdemir Asaf’ın “Lavinia: Aşk Şiirleri”, “Çiçek Senfonisi”, “Kırılmadık Bir Şey Kalmadı” ve “Benden Sonra Mutluluk” kitaplarında mezkûr sözün izine rastlanamıyor.

Lavinia adlı bir şiire yer verilen “Lavinia: Aşk Şiirleri” adlı kitabında, “Aşkın matematiği farklıdır Lavinia, 2’den 1 çıkınca 0 kalır.”  şeklinde bir ifade geçmiyor.

Özdemir Asaf’ın Lavinia adlı şiiri şu şekildeydi:

 

Lavinia

 

Sana gitme demeyeceğim.
Üşüyorsun ceketimi al.
Günün en güzel saatleri bunlar.
Yanımda kal.

 

Sana gitme demeyeceğim.
Gene de sen bilirsin.
Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,
İncinirsin.

 

Sana gitme demeyeceğim,
Ama gitme, Lavinia.
Adını gizleyeceğim
Sen de bilme, Lavinia.

 

1957

 

Asaf’ın aşk şiirlerinden oluşan “Lavinia” adlı kitabında aşkın matematiğine dair “2 = 1” adlı bir şiirinin bulunduğu biliniyor.

Söz konusu vecizedeki gibi ters sinerji değil, “ikilikteki tekliği” vurgulayan “2 = 1” başlıklı şiir şu şekilde:

 

“2 = 1

Kim o, deme boşuna…

Benim, ben.

Öyle bir ben ki gelen kapına;

Başdan-başa sen.”

ozdemir asaf 2 1 siiri

 

Twitter’da arama yapıldığında 2018 yılı öncesinde bahse konu sözün Özdemir Asaf’a atfedilmeksizin paylaşıldığı görülüyor.

“Aşkın matematiği” ile “2’den 1 çıkınca 0 kaldığı” söyleminin ilk izi ise Mehmet Özhan Akın’ın 2012 yılı Kasım ayında attığı “Aşkın matematiği yok; 2’den 1 çıkınca 0 kalır…tweetinde görülüyor.

 

askin matematigi yok

 

Sosyal medyada paylaşılan aşkın matematiğinin olmadığı, 2’den 1 çıktığında 0 kaldığı yönündeki söze sonradan “Lavinia” eklemesinin Özdemir Asaf’ın “Lavinia” şiirinin etkisiyle yapıldığı anlaşılıyor.

 

askin matematigi

 

Yorumunuzu yazınız...