Fotoğraf, 28 Nisan 1988 günü yetersiz bakım ve metal yorgunluğu nedeniyle havada uçak gövdesinden bir parçanın kopmasının ardından meydana gelen patlayıcı dekompresyon sonucu tavanı yırtıldıktan sonra Maui adasındaki Kahului Havalimanına acil iniş yapan Aloha Havayolları‘nın 243 sefer sayılı uçuşuna ait

 

 

Havacılık tarihinde önemli bir dönüm noktasını teşkil eden, hava taşımacılığının güvenliğinin kayda değer ölçüde artırılmasını sağlayan enteresan bir uçuş kazasına değineceğiz.

 

aloha-havayollari-kazasi

 

“Mucize iniş” olarak nitelenen bahsi geçen kaza aşağıdaki paylaşımla yeniden gündeme geldi.

 

Bahar Cetiner (@baharcetiner_): “13 dakika bu şekilde uçtuktan sonra güvenli iniş yapmışlar, uçuş fobimde yeni bir sekme açıldı”

 

 

 

Fotoğrafta, Aloha Havayolları’na ait Boeing 737-297 tipi uçağın 28 Nisan 1988 günkü Hawaii’nin Hilo kentinden Honolulu kentine doğru 243 sayılı uçuşu sırasında havada metal yorgunluğu nedeniyle gövdesinden kopan parçayla birlikte yaşanan patlayıcı dekompresyonun ardından tavanı açık hâlde iniş yaptığı an görülüyor.

 

Uçuş esnasında tavanı kopan uçağın inişinin hemen ardından AP tarafından kaydedilen fotoğrafta pilot Robert Schornstheimer hasarlı bölümün önünde, yardımcı pilot Mimi Tompkins ise bir yolcunun tahliye kaydırağından aşağı inmesine yardım ederken görüntülenmiş.

 

aloha-havayollari-kazasi

 

 

 

Aloha Havayolları 243 sefer sayılı uçuşunun “unutulmaz” kazası, 28 Nisan 1988 günü Hawaii’nin Honolulu Havaalanı’ndan Hilo’ya gitmek üzere olan bir uçuş sırasında gerçekleşti.

Honolulu’ya doğru seyir irtifasına tırmanırken uçak gövdesinin üst ön kısmında bulunan bir panel, metal yorgunluğu nedeniyle koptu. Kopan panel, uçağın sol kanat ve kuyruk kısmına çarparak hasara yol açtı. Kabin basıncı aniden düştü.

Kabin basıncındaki bu ani kaybın ardından yaşanan patlayıcı dekompresyon, uçağın kokpitin hemen arkasından ön kanat alanına kadarki üst kısmını yırttı.

Kısmî gövde ayrılması nedeniyle 89 yolcu ve 6 mürettebat taşıyan uçağın bir kısmı tamamen açık havaya maruz kaldı. Bu sırada 58 yaşındaki uçuş görevlisi Clarabelle “CB” Lansing, beşinci sıra koltukların yanında dururken uçaktan dışarı fırladı.

Havaalanına yaklaşırken sol motor arızalandı. Pilotlar, uçağı tek motorla kontrol altında tutmayı başardı ve Maui’deki Kahului Havalimanı’na başarıyla acil iniş yaptı.

Kazada, toplam 65 kişi yaralandı.

Hayatını kaybeden tek kişi dekompresyon nedeniyle uçaktan fırlayan uçuş görevlisi Clarabelle Lansing oldu (Cesedi bulunamadı).

Kazanın nedeninin, uçak gövdesindeki yapısal yorgunluk ve korozyonun yol açtığı bir kırılma noktası olduğu tespit edildi.

Gövde ayrılması nedeniyle tamir edilemeyecek şekilde hasar gören uçak hurdaya ayrıldı.

Bu kaza, uçuş güvenliği standartlarının daha da iyileştirilmesi ve uçakların düzenli bakımının öneminin vurgulanması açısından önemli bir dönüm noktası oldu. Ayrıca, kabin basıncı kaybı durumunda mürettebatın nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda eğitimlerin artırılmasını da sağladı. Metal yorgunluğu tespit yöntemleri geliştirildi.

Söz konusu kaza, “Mucize İniş” (“Miracle Landing”) adlı kitap ve filme konu oldu.

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...