Video, Gladys Ingle (1899-1981) adlı ABD’li pilot, kanat yürüyüşçüsü ve akrobatın 1926 yılında havada paraşütsüz şekilde bir uçağa tekerlek taktığı gösterisine ait

 

 

Havada bir uçaktan diğerine paraşütsüz geçerek uçağa teker takan kişinin görüldüğü video sosyal medya platformlarında bir hayli dikkat çekti.

Bazı sosyal medya kullanıcılarının gerçek olup olmadığını sorguladığı görülen “havada teker değişimi” temalı video şöyle:

 


 

Havada uçağın tekerini değiştiren lastikçiye ait sanılan görüntünün British Pathé arşivindeki siyah-beyaz orijinali:

 

 

 

Bahsi geçen görüntüyü gündeme taşıyan paylaşım:

 

Tuhaf Ama Gerçek (@TuhafAmaGercek): “1926 yılında tekeri düştüğü için iniş yapamayan uçağa teker takan usta.”

 

havada-ucagin-tekerini-degistiren-kadin

 

Görüntüde havada uçak tekeri değiştiren lastikçinin görüldüğünü sananlara da rastladık.

 

Turhan Bozkurt (@TurhanBozkurTV): ” 100 yıl evvel lastikçiler böyleymiş… ️ Tekerleği düştüğü için iniş yapamayan uçağa havada lastik ikmali yapmış.”

 

Tuhaf Ama Gerçek gibi profilleri alıntıladığımızda genellikle yanlış aktarımlarına değiniyoruz. Ancak bu defa durum farklı.

1926 yılında havada bir uçağın kanadından diğerine geçerek lastiğini değiştiren kişinin görüldüğü video gerçek.

“Uçağa teker takan usta” olarak nitelenen kişi bir kadın.

 

gladys-ingle-ucaktan-ucaga-atlama

 

Videoda havada uçağa teker takarken görüntülenen kadın, Gladys Ingle (1899-1981) adlı Amerikalı pilot, kanat yürüyüşçüsü ve akrobat.

ABD’nin 4. kadın pilotu ve 13 Kara Kedi adlı hava gösteri ekibinin tek kadın üyesi olan Gladys Ingle, cesur gösterileri ve akrobatik yetenekleriyle tanınıyordu.

 

 

Havacılık tarihinde dikkat çeken bir figür olan Gladys Ingle, paraşütsüz şekilde uçakların kanadında yürüyüp gösteri yapmanın oldukça popüler olduğu 1920’li ve 1930’lu yıllarda “havada lastik değişme” performansı ile ünlü olmuştu.

 

 

Gladys Ingle Kimdir?

Gladys Ingle, Amerikalı bir pilot, kanat yürüyücü ve “13 Black Cats” adlı hava gösteri ekibinin bir üyesiydi.

1899 yılında Washington’da doğdu.

Genç yaşta havacılığa ilgi duymaya başladı.

İlk olarak uçak sürmeyi 1919’da öğrendi ve Amerika Birleşik Devletleri’nin dördüncü lisanslı kadın pilotu oldu.

1921’de C.P.O. Aerial Circus için balonlardan atlama gösterileri yapmaya başladı. 1922’de uçaklarla ilgili numaralara başladı.

1920’li yıllarda (genellikle Curtiss Jenny uçaklarıyla yaptığı heyecan verici hava gösterileriyle tanınan) “13 Kara Kedi” (“13 Black Cats”) ekibine katıldı ve burada ün kazandı.

Ingle, kanat yürüyüşü, uçaklar arasında havada geçiş yapma ve bir köprünün altından geçerken kanatta uçma gibi birçok tehlikeli gösteri gerçekleştirdi.

1920’li ve 1930’lu yıllardaki cesur performanslarıyla dünya çapında tanınmış bir aerobat ve kanat yürüyücüsü haline geldi.

Havacılık alanındaki başarıları nedeniyle birçok ödül aldı.

1936’da Kadın Ulusal Havacılık Derneği’nin (WNAA) Onur Listesi’ne seçildi ve 1980’de Ulusal Havacılık Onur Müzesi’ne girdi.

Tehlikeli gösterilere imza atan Ingle 1981 yılında 82 yaşında vefat etti.

 

 

British Pathé arşivinde orijinal video “Hava kazası kadınların cesareti ve cesareti sayesinde önlendi. Kadın pilot uçak değiştiriyor ve havadayken engelli uçağa yeni iniş tekerleği tamir ediyor.” notuyla yayınlanmış:

 

 

 

“Havada Kaza Önlendi” (“Air Crash Averted”) başlıklı video için şu açıklama sunulmuş:

“Tam başlıkta şu yazıyor: “Hava kazası kadınların cesareti ve cesareti sayesinde önlendi. Kadın pilot uçak değiştiriyor ve havadayken engelli uçağa yeni iniş tekerleği tamir ediyor”. Los Angeles (LA), Amerika Birleşik Devletleri (ABD). Tek iniş tekerleği ile kameranın üzerinde alçaktan uçan uçağın M/S’si. Bir kadın pilotun sırtına yedek tekerleği bağlayan üç erkekten oluşan M/S. Uçağın kanadına tırmanan kadının L/S. Kalkış sırasında uçağın burnuna tutunuyor. Kalkış yapan uçağın L/S’si. Uçağın kanadı boyunca yürüyen kadının havadan çekilmiş fotoğrafı. Başka bir uçağın kanadından bakarken çekilen atış. Kadınlar çift kanatlı uçağın üst kanadına tırmanıyor. Kadın, bir uçağın üst kanadından, hemen üzerinde uçan başka bir uçağın alt kanadına tırmanıyor (tekerleği eksik olan). M/S, uçağın içinden, kanat boyunca yürüyen bir kadın. Uçağın altında sallanan kadının havadan çekilmiş fotoğrafı. Yeni tekerleği takarken uçağın altındaki aksa tünemiş. Kadın daha sonra tekrar kanada tırmanıyor ve kameraya el sallıyor. Kanatta kadın varken iniş yapan uçağın sol/sağ tarafı. Not: çekimler gerçektir – gösteri yapılırken uçağın altından Los Angeles’ın panoramik görüntüsü vardır. Bazıları bu kadına gözüpek derdi, ben de ona deli derdim! AH 2001.

 

Cesaretiyle insanları kendine hayran bırakan Gladys Ingle’ın modern güvenlik standartlarına aykırı benzer görüntüleri mevcut.

Gladys Ingle’ın korkusuz pozlarının benzerleri havacılığın henüz emekleme aşamasında olduğu ve kadın pilotların sayısının az olduğu 1920’li yıllarda farklı kişi ve gruplarca sergilendi.

1925 yılında Gladys Roy ve Ivan Unger’ın çift kanatlı bir uçağın kanadında tenis oynadığı andan fotoğraf bunlardan en ünlülerinden biri.

 

ucak-kanadinda-tenis

 

Yorumunuzu yazınız...